Samdata: I skal stemme nej til denne overenskomst

HK/Samdata anbefaler 9.000 medlemmer at stemme nej til overenskomstforlig, forklarer formand Pia Brade.

Artikel top billede

Pia Brade er formand i HK/Samdata. Hun anbefaler medlemmerne at stemme nej til overenskomstforslaget.

It-fagforbundet HK/Samdata anbefaler omkring 9.000 privatansatte medlemmer på it-området at stemme nej til den overenskomstaftale, der ligger klar efter forhandlingerne med arbejdsgiverne.

Det fortæller formand for HK/Samdata Pia Brade til Computerworld.

"Det gør vi, fordi overenskomstforliget reelt ikke giver noget af det, vi havde bedt om," siger Pia Brade.

Det er blandt andet fraværet af en forbedret funktionsløn i overenskomstforslaget, der har fået HK/Samdata til at anbefale et nej.

Konkret er problemet omkring funktionslønnen, at de ansatte mister retten til overtidsbetaling. Og det stemmer ikke med virkeligheden ude på de store it-virksomheder, fortæller formanden, der mener at funktionslønnen bliver misforstået af arbejdsgiverne.

"De vurderinger, der ligger rundt omkring funktionslønnen, er ikke skarpe nok i overenskomsten. Vi ser faktisk, at folk arbejder langt mere, end de burde gøre, når de er ansat på funktionsløn," siger Pia Brade.

Hvad med lønnen?

Hun fortæller, at også den manglende afskaffelse af den såkaldte 50-procents regel, som forhindrer en HK-overenskomst hos en arbejdsgiver, hvor mindre end halvdelen af de ansatte er medlem af HK, spiller ind på beslutningen.

HK/Samdata støtter dog ifølge Pia Brade afskaffelse af 50-procentsreglen af solidaritet med de øvrige HK-områder, fordi netop it-området i forvejen er fritaget for denne regel, fortæller hun.

"Vi havde gerne set, at der var sket en eller anden form for reallønssikring, så vores it-folk får sikret deres realløn," siger hun.

Hun ved, at arbejdsgiverne snakker om dårlige tider, og hun anerkender, at der er finanskrise. Men det er bare ikke virkeligheden i it-virksomhederne, fortæller hun.

"Vores it-virksomheder har drønende overskud, og der er ikke svære tider, når man har drønende overskud i sine regnskaber hos it-virksomhederne," siger hun.

Derfor havde HK/Samdata også håbet på, at der ville komme et lille afkast af dette overskud til medarbejderne, fortæller hun.

"Al respekt for, at der er krise på andre fagområder, ingen tvivl om det. Men vi hopper ikke på den med, at der er finanskrise i it-branchen. For så ville virksomhederne jo komme ud med underskud," siger Pia Brade.

Pia Brade fortæller, at 9.000 medlemmers nej til overenskomsten ikke fylder meget i den meget, meget store mængde ansatte, som overenskomsten omfatter.

"9.000 stemmer kan desværre ikke gøre den store forskel. Men hvis der generelt er utilfredshed med forliget, og 3F'erne og Dansk Metal heller ikke er helt tilfredse, så kunne det godt ende med en storkonflikt," siger Pia Brade.

Annonce

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Jura | København

Compliance Day 2026

Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Hele Danmark øver

Digitalisering skaber både muligheder og sårbarheder. Hele Danmark Øver styrker virksomhedernes beredskab gennem praktiske øvelser, indsigt og samarbejde. Deltag og lær, hvordan din organisation står stærkere, når cyberangrebet rammer.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

Michelle Sørensen

Netip A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

Ronni Randrup

Netip A/S