Her er hvad vi ved om den næste Office-pakke

Den næste version af Microsofts Office indeholder helt nye design-elementer.

Artikel top billede

Læs også:

Detaljer slipper ud: Sådan bliver Office 15-interfacet

Computerworld News Service: Selvom Microsofts Office 15 Technical Preview grundlæggende er til desktop, så har denne udviklerudgave mange elementer af den særligt touch-venlige grafiske brugergrænseflade Metro.

Det er hovedkonklusionen i bloggeren Paul Thurrotts
omfattende gennemgang
af den tekniske testudgave af den kommende version af Microsofts kontorpakke, Office 15 Technical Preview.

Denne kommende version af Office er for øjeblikket i en lukket betatest, hvor testerne er bundet af en fortrolighedserklæring, men det er alligevel lykkedes Thurrot at få fat i en kopi af softwaren.

I forbindelse med sin gennemgang har han også offentliggjort en masse screenshots.

Det skal understreges, at den udgave af Office 15, som Thurrott har gennemgået, er en pakke af programmer til desktop.

Den kører i et vindue på skrivebordet og har traditionelle desktop-ikoner, når den ses via Windows 8's Metro-startskærm. Faktisk har programpakken 19 ikoner, ét for hver af pakkens individuelle programmer og værktøjer.

Thurrott regner dog med, at dette antal vil blive reduceret i den endelige udgivelse.

Sådan bruges Metro-grænsefladen


Men Office 15 bærer tydeligt præg af Metro i kraft af eksempelvis farvevalg, skarpe kanter og anvendelsen af den samme skrifttype som den touch-optimerede grafiske brugergrænseflade i Windows 8.

Båndet - der er det bånd af knapper og kommandoer, der blev introduceret i grænsefladen af Office 2007 - findes også i Office 15, men det er som standard slået fra, hvilket skærper softwarens minimalistiske udtryk.

Tilføjelsen af Metro-koncepter handler ikke kun om udseende. Office 15 forsøger ifølge Thurrott også at introducere nogle ideer fra Windows 8 såsom muligheden for at forbinde til webservices som Microsofts SkyDrive og Yahoos Flickr.

Office 2010 havde også en vis grad af cloud-integration, men Office 15 placerer webservices mere centralt med genveje til SkyDrive og andre webservices side om side med lokale værktøjer.

Microsoft forsøger tilsyneladende også at imødekomme tablet-brugere i desktop-udgaven af Office 15 med en decideret touchskærm-tilstand, der kan slås til og fra, og som gør knapper og andre grafiske elementer større.

Brugerne kan også redigere Word-dokumenter i fuldskærmstilstand, hvilket i særlig grad er brugbart, når et skærmtastatur dækker en del af skærmen.

Thurrott går ikke voldsomt i dybden med funktionerne, men han leverer rigelig af skærmbilleder af hele Office-pakken, som kan ses på hans blog.

Microsoft har officielt ikke offentliggjort mange informationer om Office 15. Selskabet har dog antydet, at der er tale om en større overhaling. 

PJ Hough, der er vice president for udviklingen af Office, har beskrevet den kommende version som "det hidtil mest ambitiøse forehavende for Office-divisionen." Det er stadig uvist, om Microsoft vil udgive en separat Metro-udgave af Office 15.

Microsoft har heller ikke offentliggjort nogen dato for, hvornår den endelige udgivelse af Office 15 kommer på markedet. Mary Jo Foley fra ZDNet har rapporteret, at Microsoft arbejder på at lancere kontorpakken hen mod slutningen af i år, men det er muligt, at tidsplanen skrider til først på året 2013.

Under alle omstændigheder kan man roligt forvente en offentlig betatest - med svar på mange flere spørgsmål - i løbet af sommeren.

Oversat af Thomas Bøndergaard.

Læs også:

Detaljer slipper ud: Sådan bliver Office 15-interfacet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Softwareudviklere til Cyberdivisionens HR-systemer og Applikationer i Ballerup

Københavnsområdet

Erhvervsakademi Aarhus

Underviser/konsulent indenfor AI

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

Jimmi Overgaard

Netip A/S

Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

Jesper Krogh Heitmann

Danske Spil

Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

Huy Duc Nguyen

Norriq Danmark A/S