Hackere driller Apple: Den nye iPad er jailbreaket

Den tredje generation af iPad er nu hacket, så den kan køre apps, der ikke er godkendt af Apple.

Artikel top billede

(Foto: Peter Belanger)

Læs også:

Her er dommen over Apples nye iPad

Computerworld News Service: Hackere har nu regnet ud, hvordan man undgår Apples tekniske begrænsninger, så man kan installere uautoriserede apps på selskabets seneste iPad.

Apple forbyder installationen af applikationer, selskabet ikke selv har godkendt, men hackere har fundet ud af, hvordan man bryder denne tekniske begrænsning i et såkaldt jailbreak.

Med et jailbreak laves der ændringer i styresystemet, så uautoriserede apps kan installeres fra alternative app-butikker såsom Cydia.

Der findes tre forskellige metoder til at jailbreake Apples iOS 5.1. I løbet af weekenden blev der på nettet offentliggjort videoer og skærmbilleder, der viser hvordan, oplyser Dev-Team, der udviklede det første værktøj til jailbreak af Apples mobile enheder.

Stefan Esser, der på Twitter kalder sig for @i0n1c, offentliggjorde fredag en video af den nye iPad, der med held var blevet jailbreaket. Desuden offentliggjorde Twitter-brugeren @musclenerd også fredag adskillige skærmbilleder af en hacket, ny iPad.

Herudover har Paul Griffen (@phoenixdev) og Grant Paul (@chpwn) offentliggjort skærmbilleder af deres hackede nye iPads.

I januar udkom værktøjet Absinthe A5, som kunne bruges til at jailbreake både iPhone 4S og iPads med tidligere versioner af iOS op til versionen før iOS 5.1. Det tog omkring 10 måneder at udvikle dette værktøj, på grund af de vanskeligheder hackergruppen GreenPois0n havde med at finde en måde at udnytte A5-processoren.

Selvom det ikke er decideret ulovligt at jailbreake Apples apparater, så fraråder selskabet denne praksis. Hvis et apparat er blevet jailbreaket, vil reparationer ikke være dækket af garantien.

Oversat af Thomas Bøndergaard.

Læs også:

Her er dommen over Apples nye iPad

Annonceindlæg tema

Offentlig digitalisering

Fra effektivisering til digital suverænitet. Hvordan skaber det offentlige en digital fremtid med AI, sikkerhed og kontrol i centrum?

Ringkjøbing Landbobank – Nordjyske Bank

Forretningsudvikler til procesoptimering

Midtjylland

Red Barnet

Software developer til Red Barnets IT-team

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Operations Engineer til drift af Infrastruktur

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura