Hackere driller Apple: Den nye iPad er jailbreaket

Den tredje generation af iPad er nu hacket, så den kan køre apps, der ikke er godkendt af Apple.

Artikel top billede

(Foto: Peter Belanger)

Læs også:

Her er dommen over Apples nye iPad

Computerworld News Service: Hackere har nu regnet ud, hvordan man undgår Apples tekniske begrænsninger, så man kan installere uautoriserede apps på selskabets seneste iPad.

Apple forbyder installationen af applikationer, selskabet ikke selv har godkendt, men hackere har fundet ud af, hvordan man bryder denne tekniske begrænsning i et såkaldt jailbreak.

Med et jailbreak laves der ændringer i styresystemet, så uautoriserede apps kan installeres fra alternative app-butikker såsom Cydia.

Der findes tre forskellige metoder til at jailbreake Apples iOS 5.1. I løbet af weekenden blev der på nettet offentliggjort videoer og skærmbilleder, der viser hvordan, oplyser Dev-Team, der udviklede det første værktøj til jailbreak af Apples mobile enheder.

Stefan Esser, der på Twitter kalder sig for @i0n1c, offentliggjorde fredag en video af den nye iPad, der med held var blevet jailbreaket. Desuden offentliggjorde Twitter-brugeren @musclenerd også fredag adskillige skærmbilleder af en hacket, ny iPad.

Herudover har Paul Griffen (@phoenixdev) og Grant Paul (@chpwn) offentliggjort skærmbilleder af deres hackede nye iPads.

I januar udkom værktøjet Absinthe A5, som kunne bruges til at jailbreake både iPhone 4S og iPads med tidligere versioner af iOS op til versionen før iOS 5.1. Det tog omkring 10 måneder at udvikle dette værktøj, på grund af de vanskeligheder hackergruppen GreenPois0n havde med at finde en måde at udnytte A5-processoren.

Selvom det ikke er decideret ulovligt at jailbreake Apples apparater, så fraråder selskabet denne praksis. Hvis et apparat er blevet jailbreaket, vil reparationer ikke være dækket af garantien.

Oversat af Thomas Bøndergaard.

Læs også:

Her er dommen over Apples nye iPad

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

Unik System Design A/S

QA Engineer for AI-first development

Nordjylland

AGITO Medical A/S

IT Operations Lead

Nordjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger sin næste specialist i Exchange, mailflow og brugersupport

Københavnsområdet

Red Barnet

Software developer til Red Barnets IT-team

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS

IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S