Hackere driller Apple: Den nye iPad er jailbreaket

Den tredje generation af iPad er nu hacket, så den kan køre apps, der ikke er godkendt af Apple.

Artikel top billede

(Foto: Peter Belanger)

Læs også:

Her er dommen over Apples nye iPad

Computerworld News Service: Hackere har nu regnet ud, hvordan man undgår Apples tekniske begrænsninger, så man kan installere uautoriserede apps på selskabets seneste iPad.

Apple forbyder installationen af applikationer, selskabet ikke selv har godkendt, men hackere har fundet ud af, hvordan man bryder denne tekniske begrænsning i et såkaldt jailbreak.

Med et jailbreak laves der ændringer i styresystemet, så uautoriserede apps kan installeres fra alternative app-butikker såsom Cydia.

Der findes tre forskellige metoder til at jailbreake Apples iOS 5.1. I løbet af weekenden blev der på nettet offentliggjort videoer og skærmbilleder, der viser hvordan, oplyser Dev-Team, der udviklede det første værktøj til jailbreak af Apples mobile enheder.

Stefan Esser, der på Twitter kalder sig for @i0n1c, offentliggjorde fredag en video af den nye iPad, der med held var blevet jailbreaket. Desuden offentliggjorde Twitter-brugeren @musclenerd også fredag adskillige skærmbilleder af en hacket, ny iPad.

Herudover har Paul Griffen (@phoenixdev) og Grant Paul (@chpwn) offentliggjort skærmbilleder af deres hackede nye iPads.

I januar udkom værktøjet Absinthe A5, som kunne bruges til at jailbreake både iPhone 4S og iPads med tidligere versioner af iOS op til versionen før iOS 5.1. Det tog omkring 10 måneder at udvikle dette værktøj, på grund af de vanskeligheder hackergruppen GreenPois0n havde med at finde en måde at udnytte A5-processoren.

Selvom det ikke er decideret ulovligt at jailbreake Apples apparater, så fraråder selskabet denne praksis. Hvis et apparat er blevet jailbreaket, vil reparationer ikke være dækket af garantien.

Oversat af Thomas Bøndergaard.

Læs også:

Her er dommen over Apples nye iPad

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: Fra identity-angreb til sikker genopretning

    Identity-angreb rammer virksomhedens kontrolplan først. Få konkrete råd til at beskytte og gendanne AD og Entra ID, validere recovery og styrke cyberresiliensen. Deltag og lær hvordan du kan sikre hurtigere vej tilbage efter et angreb.

    Infrastruktur | Frederiksberg

    Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

    Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Se alle vores events inden for it

    Capgemini Danmark A/S

    Microsoft AI Solution Architect

    Københavnsområdet

    Køge Kommune

    Specialist i Informationssikkerhed

    Region Sjælland

    Everllence

    Software Engineer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job