Derfor skal man ikke skære i sikkerheds-kampagner

Man skal ikke skære i kampagner om it-sikkerhed.

Artikel top billede

Læs også: Kampagne om it-sikkerhed skåret drastisk ned

Sikkerhedsekspert kritiserer, at den offentlige oplysningskampagne netsikker.nu er blevet skåret med over en million kroner.

Faktisk er budgettet kun på 347.000 kroner i 2012, mens det tidligere år har ligget på 1,3 og 1,4 millioner kroner, har Computerworld beskrevet.

Professor Ivan Bjerre Damgård fra Institut for Datalogi ved Aarhus Universitet påpeger at it-sikkerhed i høj grad drejer sig om folk´s adfærd.

"Generelt er det helt forkert at tro, at it-sikkerhed kun handler om teknik, og at almindelige mennesker ikke kan gøre noget for at forbedre deres it-sikkerhed," fortæller Ivan Bjerre Damgård.

Gør kampagnen bedre

Sund skepsis overfor underlige mails og tvivlsomme sider på nettet kan faktisk forbedre sikkerheden, forklarer professoren videre.

"Det er utrolig vigtigt, at folk ved den slags, og derfor er oplysning også vigtig. Så hvis der var utilfredshed med netsikker.nu kampagnen, burde man tænke over hvordan den kan forbedres i stedet for at skære ned," lyder det.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Trustworks

    Tillid i en Zero-Trust verden

    Med voksende trusler, nye EU-krav og øget kompleksitet er cybersikkerhed nu en central ledelsesopgave på linje med strategi og økonomi.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Forte Advice har pr. 5. januar 2026 ansat Claes Frederiksen som Commercial Director. Claes skal især beskæftige sig med at løfte den kommercielle modenhed i teknologiprojekter og sikre, at teknologi bliver brugt som strategisk løftestang. Claes kommer fra en stilling som Senior Client Partnership Director, Nordics hos Valtech. Claes har tidligere beskæftiget sig med teknologivalg og platformstrategi til teknologidrevet forretningsudvikling og marketing initiativer. Nyt job

    Claes Frederiksen

    Forte Advice

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job
    ChangeGroup ApS har pr. 12. januar 2026 ansat Morten Benn som Administrerende direktør. Han kommer fra en stilling som Partner hos Nosco. Nyt job

    Morten Benn

    ChangeGroup ApS

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

    Huy Duc Nguyen

    Norriq Danmark A/S