Derfor skal man ikke skære i sikkerheds-kampagner

Man skal ikke skære i kampagner om it-sikkerhed.

Artikel top billede

Læs også: Kampagne om it-sikkerhed skåret drastisk ned

Sikkerhedsekspert kritiserer, at den offentlige oplysningskampagne netsikker.nu er blevet skåret med over en million kroner.

Faktisk er budgettet kun på 347.000 kroner i 2012, mens det tidligere år har ligget på 1,3 og 1,4 millioner kroner, har Computerworld beskrevet.

Professor Ivan Bjerre Damgård fra Institut for Datalogi ved Aarhus Universitet påpeger at it-sikkerhed i høj grad drejer sig om folk´s adfærd.

"Generelt er det helt forkert at tro, at it-sikkerhed kun handler om teknik, og at almindelige mennesker ikke kan gøre noget for at forbedre deres it-sikkerhed," fortæller Ivan Bjerre Damgård.

Gør kampagnen bedre

Sund skepsis overfor underlige mails og tvivlsomme sider på nettet kan faktisk forbedre sikkerheden, forklarer professoren videre.

"Det er utrolig vigtigt, at folk ved den slags, og derfor er oplysning også vigtig. Så hvis der var utilfredshed med netsikker.nu kampagnen, burde man tænke over hvordan den kan forbedres i stedet for at skære ned," lyder det.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra QNAP

    En QNAP NAS-løsning sikrer fuldt ejerskab over dine mest værdifulde aktiver – dine data

    En NAS-løsning er vigtigere end nogensinde, fordi den tilbyder et alternativ til abonnementer, GDPR-bekymringer og begrænsninger ved cloudlagring.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Marie Søndergaard

    Energinet

    Lars Jul Jakobsen, chefkonsulent hos Region Nordjylland, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Jul Jakobsen

    Region Nordjylland

    Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Henrik Vittrup Zoega

    Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland