Natlig opdatering giver problemer med NemID

I nat opdaterede DanID et sikkerhedscertifikat til NemID. Det giver problemer med løsningen fra morgenstunden.

Artikel top billede

Har du forsøgt at logge på din netbank med din NemID her til morgen?

Så er du måske stødt på det skærmbillede, du kan se øverst på denne side, hvor et certifikat skal fornyes, men uden en synlig afsender. Publisher er nemlig UNKNOWN.

Fejlen skyldes, at DanID, firmaet bag NemID, har problemer med et sikkerhedscertifikat.

"I nat opdaterede vi et certifikat, hvilket er en helt almindelig procedure, og det er ikke ualmindeligt, at man bliver bedt om at acceptere en opdatering," fortæller Søren Winge, der er pressechef i DanID.

"Der er dog nogle udfordringer med denne opdatering, der ikke fortæller præcist, hvem afsenderen er."

Søren Winge har endnu ikke information om, hvad DanID gør for at løse problemet.

"Vi ved endnu ikke, om vi skal rulle opdateringen tilbage eller om vi kan justere opdateringen, så vi er tydelige afsendere," siger han og lover, at vende tilbage med mere information senere på dagen.

Annonceindlæg fra QNAP

En QNAP NAS-løsning sikrer fuldt ejerskab over dine mest værdifulde aktiver – dine data

En NAS-løsning er vigtigere end nogensinde, fordi den tilbyder et alternativ til abonnementer, GDPR-bekymringer og begrænsninger ved cloudlagring.

Capgemini Danmark A/S

Open Application (Denmark)

Midtjylland

Forsvaret

Cyberspecialist

Københavnsområdet

SOS International

Platform Engineer

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Marie Søndergaard

Energinet

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

Morten Kronborg

Norriq Danmark A/S

Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS