Codan træder på bremsen i stort it-projekt

Forsikringsgigant træder på bremsen i stort it-projekt. Det er der helt konkrete grunde til.

Artikel top billede

Codan Forsikring og TryggHansa i Sverige har valgt at træde på bremsen i stort it-projekt.

Begge selskaber hører til under forsikringsgiganten RSA´s vinger i England, hvor it-folk i begge selskaber tilsammen udgør it-funktionen i RSA i Skandinavien.

Og de har altså nu valgt at tage den med ro i en stor udskiftning af deres it-platform. 

"Vi har et stort mangeårigt forandringsprogram kørende, hvor vi er ved er ved at skifte mange elementer af vores it-platform ud," forklarer assistent COO Frank Andersen fra Codan Forsikring A/S til Computerworld.

Til det formål har RSA samarbejde med flere leverandører, herunder Accenture, som man har samarbejdet med i mange år, oplyser han.

Samtidig tæller partnerne blandt andet Patni og CSC, som der i sin tid blev indgået en driftsaftale med, der alene vurderes at have en værdi af 300 millioner kroner.

Stoppet og pauset projekt

Frank Andersen forklarer, at Accenture er i gang med at levere første release til den "store udskiftning af forsikringssystemet".

Og der kommer yderligere leverancer fra Accenture i løbet af foråret, oplyser han.

"Og så i næste skridt. Der har vi stoppet eller pauset projektet, hvor vi vil re-evaluere tilgangen," fortæller Frank Andersen.

Årsagen til opbremsningen er Frank Andersen ikke meget for at gå i detaljer med, men den skyldes umiddelbart overvejelser omkring "markedet og den forretningsmæssige situation".

"Jeg kan ikke gå i detaljer med konkrete og specifikke forretningsmæssige detaljer," fortæller Frank Andersen.

Vil snart beslutte det fremadrettet forløb

Tilgengæld mener han, at det er "naturligt" i så stort et program at "pause" og revurdere mellem de opgaver eller releases, som man tidligere har planlagt.

Markedet og den forretningsmæssige situation udvikler sig
konstant, og det medfører ofte tilpasning og nye beslutninger, forklarer han.

Hvorledes projektet skal fortsætte efter pausen er ikke
besluttet på nuværende tidspunkt, oplyser Frank Andersen.

"I løbet af den kommende måned vil selskabet beslutte det fremadrettet forløb, for der er på nuværende tidspunkt planlagt adskillige releases," fortæller Frank Andersen.

COO: Tilfreds med Accenture
Har I været tilfreds med første release fra Accenture?

"Ja, det har vi," siger Frank Andersen.

Også leverandøren Accenture oplyser, at man fortsat har "et aktivt samarbejde omkring det overordnede projekt" hos Codan.

"Der er tale om, at en leverance i et overordnet projekt er sat på hold for at vurdere, hvordan projektet bedst muligt kan færdiggøres," forklarer Nordic Marketing & Communications Director Claus Wilkki hos Accenture i Danmark. 

Accenture A/S har i Danmark en omsætning på 1,4 milliarder kroner og beskæftiger omkring 600 medarbejdere.

Alene Codan Forsikring A/S har en omsætning på 5,9 milliarder kroner og har cirka 1.700 ansatte.

Læses lige nu

    Annonce

    KMD A/S

    Senior SAP Architect

    Københavnsområdet

    BEC Financial Technologies

    Sr. Business Analyst for Accounting Data & Monitoring

    Region Sjælland

    Spillehallen.dk ApS

    Systemadministrator til Spillehallen.dk

    Midtjylland

    Event: Platform X 2027: AI, skalering og vækst

    It-løsninger | København V

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    22. april 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S

    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S