Ole Sohn undsiger S-politiker i debat om mobildækning

Erhvervs- og vækstministeren Ole Sohn undsiger Socialdemokraternes it-ordfører i debat om mobildækning.

Artikel top billede

(Foto: SF /)

Læs også:

Ole Sohn afkræves svar om ringe mobildækning

"Der er en bred enighed i Folketinget om, at udrulningen af mobildatanettet skal ske på et markedsbaseret grundlag."

Sådan lød ordene fra Erhvervs- og vækstminister Ole Sohn
(SF) onsdag under Folketingets spørgetime.

Udmeldingen er en klar undsigelse af Socialdemokraternes
it-teleordfører Trine Bramsen, som for nylig meldte ud, at hun var klar til at lovgive sig ud af problemerne med dårlig mobildækning i landets yderområder.

En udmelding, der stod i kontrast til udmeldingen fra SF's ordfører på området, Anette Vilhelmsen.

Det var da også de modstridende udmeldinger om statsindblanding eller ej, der fik Dansk Folkeparti-politikeren Hans Kristian Skibby til at kræve svar fra ministeren.

Ole Sohns svar vækker glæde hos telebranchen.

"Jeg er glad for, at ministeren nu har gjort det klart, at
det fortsat er markedsbaserede beslutninger, der skal drive udbygningen af mobilnettet, og at han dermed giver sikkerhed for, at der ikke skal lovgives."

"Hermed viser han fuld opbakning og tillid til den aftale, der er indgået mellem kommunerne, regionerne, staten og teleindustrien," lyder det fra Jakob Willer, direktør i Telekommunikationsindustrien.

Navnenyt fra it-Danmark

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos

Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS