Ole Sohn undsiger S-politiker i debat om mobildækning

Erhvervs- og vækstministeren Ole Sohn undsiger Socialdemokraternes it-ordfører i debat om mobildækning.

Artikel top billede

(Foto: SF /)

Læs også:

Ole Sohn afkræves svar om ringe mobildækning

"Der er en bred enighed i Folketinget om, at udrulningen af mobildatanettet skal ske på et markedsbaseret grundlag."

Sådan lød ordene fra Erhvervs- og vækstminister Ole Sohn
(SF) onsdag under Folketingets spørgetime.

Udmeldingen er en klar undsigelse af Socialdemokraternes
it-teleordfører Trine Bramsen, som for nylig meldte ud, at hun var klar til at lovgive sig ud af problemerne med dårlig mobildækning i landets yderområder.

En udmelding, der stod i kontrast til udmeldingen fra SF's ordfører på området, Anette Vilhelmsen.

Det var da også de modstridende udmeldinger om statsindblanding eller ej, der fik Dansk Folkeparti-politikeren Hans Kristian Skibby til at kræve svar fra ministeren.

Ole Sohns svar vækker glæde hos telebranchen.

"Jeg er glad for, at ministeren nu har gjort det klart, at
det fortsat er markedsbaserede beslutninger, der skal drive udbygningen af mobilnettet, og at han dermed giver sikkerhed for, at der ikke skal lovgives."

"Hermed viser han fuld opbakning og tillid til den aftale, der er indgået mellem kommunerne, regionerne, staten og teleindustrien," lyder det fra Jakob Willer, direktør i Telekommunikationsindustrien.

Annonceindlæg tema

Offentlig digitalisering

Fra effektivisering til digital suverænitet. Hvordan skaber det offentlige en digital fremtid med AI, sikkerhed og kontrol i centrum?

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S