Google færdig med at sende Chrome i skammekrogen

Google sætter en stopper for straf til Chrome, der kan påvirke browserens markedsandel.

Artikel top billede

(Foto: Mikkel William Nielsen)

Læs også:

Chrome hullet som en si - Google lukker 14 huller

Computerworld News Service: Googles browser, Chrome, har nu afsonet sin straf, og selskabet har givet browseren den gamle PageRank tilbage efter en 60-dages selvpåført straf på grund af en markedsføringskampagne, der brød selskabets egne regler.

På et tidspunkt i løbet af marts ophævede Google den strafforanstaltning, som selskabet havde pålagt Chrome i den første uge af januar, navnlig at browserens download-side, www.google.com/chrome, blev rangeret lavere i søgeresultaterne.

Det vides ikke, præcist hvornår Google genindførte browserens gamle rangering. Websitet Search Engine Land var 16. marts først til at rapportere om straffens ophør.

Chrome i vælten

Beslutningen om at reducere Chromes PageRank - den rangering, som Google giver websites baseret på blandt andet hvor mange andre websites, der linker til dem - blev taget efter SEO Book og Search Engine Land afslørede, at en markedsføringskampagne betalte bloggere for at offentliggøre indlæg med links til en video, der markedsførte Chrome til små virksomheder.

Det tillader Google ikke, og selskabet har tidligere straffet lignende adfærd.

4. januar offentliggjorde Matt Cutts, som er chef for det team hos Google, der har ansvaret for at holde opsyn med, om disse regler overholdes, at rangeringen i søgeresultaterne af Chromes download-site derfor ville blive nedgraderet og holdt på dette lavere niveau i mindst 60 dage.

Google nedgraderede download-sidens PageRank til nul, hvilket er den laveste karakter i PageRanks skala, der går fra nul til 10.

24. marts estimerede adskillige PageRank-værktøjer Chromes download-side til en karakter på syv.

Det betyder det i søgninger

Foretager man i dag en søgning på Google med "browser" som søgeord, ligger Chrome på en tredje- eller fjerdeplads på første side af søgeresultater. I løbet af strafperioden lå Chromes download-site helt nede på femte side af søgeresultaterne.

Mozillas Firefox ligger stadig på førstepladsen i en søgning med "browser" som søgeord.

Net Applications vurderer, at denne straf var årsagen til den største nedgang nogensinde i Chromes markedsandel i januar, men tallene fra StatCounter fortæller en anden historie.

Chromes andel steg nemlig fortsat i løbet af strafperioden ifølge StatCounters målinger: 1,1 procent i januar, 1,4 procent i februar og indtil videre én procent i marts.

Denne vækst er på linje med StatCounters tal for Chromes vækst i 2011, hvilket i gennemsnit var lige over én procent per måned.

Chrome har ifølge StatCounters tal i dag en andel på 30,8 procent af det globale browsermarked, hvilket kun overgås af Microsofts Internet Explorer. Net Applications måler dog Chromes globale andel til at ligge på 18,9 procent.

Oversat af Thomas Bøndergaard.

Læs også:

Chrome hullet som en si - Google lukker 14 huller

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    De vigtigste samarbejdstrends, som enhver IT-leder bør holde øje med

    I lang tid har samarbejdsbranchen fokuseret på at forbedre enhedsfunktioner – bedre kameraer, klarere lyd og smartere software. Men den virkelige forvandling handler ikke om funktioner.

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos