Piratparti valgt ind i tysk delstat

Det tyske piratparti ledes i delstaten Saarland af 22-årige Jasmin Maurer.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Fire medlemmer af det tyske piratparti er blevet valgt ind i parlamentet for den tyske delstat Saarland.

Det er den anden delstat i landet, hvor dette politiske parti, der blandt andet har fokus på copyright og borgerdeltagelse, har fået fodfæste.

Piratenpartei Deutschland vandt fire pladser i parlamentet for den relativt lille delstat Saarland, der har godt en million borgere og grænser op til Luxembourg og Frankrig.

Med denne sejr er Piratpartiet i Tyskland, der i daglig tale kaldes Piraterne (tysk: die Piraten), større end de Grønne, som kun fik to pladser i delstatsvalget.

De andre tre politiske partier, der blev valgt ind i delstatens parlament, er venstrepartiet Die Linke med ni pladser, det socialdemokratiske SPD med 17 pladser og forbundskansler Angela Merkels konservative kristendemokratiske CDU med 19 pladser. Piraterne vandt 7,4 procent af stemmerne, hvilket specifikt blev til 35.646 stemmer.

Selvom Piraterne, der i Saarland ledes af 22-årige Jasmin Maurer, ofte er blevet associeret med copyright-emner, så var det ikke, hvad partiet havde på dagsordenen i valgkampen.

I stedet har det tyske piratparti fokuseret på åbenhed i de offentlige myndigheder, behovet for ordentlig adgang til uddannelse og borgernes ret til aktivt at deltage i beslutningsprocesserne.

Rick Falkvinge, der er stifter af det svenske Piratpartiet, som Piratenpartei Deutschland er moddelleret efter, ønsker sine tyske kolleger i Saarland tillykke i en video på YouTube.

Her hylder han det tyske piratpartis resultater og særligt, at det er lykkedes at gå fra at være en ren aktivistbevægelse til at blive en gruppe, der vinder genklang hos den bredere befolkning.

"Jeg tror, at det er afgørende for at slå igennem uden for Berlin, som jo trods alt er en meget progressiv by," siger Falkvinge. Han ser valget i Saarland som et tegn på, at lignende piratpartier kan slå igennem hvor som helst.

Piraterne er på fremmarch i Tyskland. Valget i Saarland er anden gang partiet bliver valgt ind i en tysk delstats parlament. I 2011 blev 15 medlemmer af Piratpartiet i Tyskland valgt ind i Berlins parlament.

I det nationale valg i 2009 nåede Piraterne ikke op over spærregrænsen på fem procent til repræsentation i Forbundsdagen. De fik dog to procent af stemmerne, hvilket var mere end andre små partier.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Infrastruktur | Frederiksberg

    Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

    Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: Fra identity-angreb til sikker genopretning

    Identity-angreb rammer virksomhedens kontrolplan først. Få konkrete råd til at beskytte og gendanne AD og Entra ID, validere recovery og styrke cyberresiliensen. Deltag og lær hvordan du kan sikre hurtigere vej tilbage efter et angreb.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job