Piratparti valgt ind i tysk delstat

Det tyske piratparti ledes i delstaten Saarland af 22-årige Jasmin Maurer.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Fire medlemmer af det tyske piratparti er blevet valgt ind i parlamentet for den tyske delstat Saarland.

Det er den anden delstat i landet, hvor dette politiske parti, der blandt andet har fokus på copyright og borgerdeltagelse, har fået fodfæste.

Piratenpartei Deutschland vandt fire pladser i parlamentet for den relativt lille delstat Saarland, der har godt en million borgere og grænser op til Luxembourg og Frankrig.

Med denne sejr er Piratpartiet i Tyskland, der i daglig tale kaldes Piraterne (tysk: die Piraten), større end de Grønne, som kun fik to pladser i delstatsvalget.

De andre tre politiske partier, der blev valgt ind i delstatens parlament, er venstrepartiet Die Linke med ni pladser, det socialdemokratiske SPD med 17 pladser og forbundskansler Angela Merkels konservative kristendemokratiske CDU med 19 pladser. Piraterne vandt 7,4 procent af stemmerne, hvilket specifikt blev til 35.646 stemmer.

Selvom Piraterne, der i Saarland ledes af 22-årige Jasmin Maurer, ofte er blevet associeret med copyright-emner, så var det ikke, hvad partiet havde på dagsordenen i valgkampen.

I stedet har det tyske piratparti fokuseret på åbenhed i de offentlige myndigheder, behovet for ordentlig adgang til uddannelse og borgernes ret til aktivt at deltage i beslutningsprocesserne.

Rick Falkvinge, der er stifter af det svenske Piratpartiet, som Piratenpartei Deutschland er moddelleret efter, ønsker sine tyske kolleger i Saarland tillykke i en video på YouTube.

Her hylder han det tyske piratpartis resultater og særligt, at det er lykkedes at gå fra at være en ren aktivistbevægelse til at blive en gruppe, der vinder genklang hos den bredere befolkning.

"Jeg tror, at det er afgørende for at slå igennem uden for Berlin, som jo trods alt er en meget progressiv by," siger Falkvinge. Han ser valget i Saarland som et tegn på, at lignende piratpartier kan slå igennem hvor som helst.

Piraterne er på fremmarch i Tyskland. Valget i Saarland er anden gang partiet bliver valgt ind i en tysk delstats parlament. I 2011 blev 15 medlemmer af Piratpartiet i Tyskland valgt ind i Berlins parlament.

I det nationale valg i 2009 nåede Piraterne ikke op over spærregrænsen på fem procent til repræsentation i Forbundsdagen. De fik dog to procent af stemmerne, hvilket var mere end andre små partier.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | København

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

    Andre events | København

    Executive Conversations: Fra hype til afkast – her er vinderne af AI-ræset

    Få et klart overblik over AI’s reelle effekt i danske virksomheder. Arrangementet giver unge talenter og ambitiøse medarbejdere viden, der løfter karrieren, skærper beslutninger og gør dig klar til at præge den digitale udvikling. Læs mere og...

    Sikkerhed | Aarhus C

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - Aarhus

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem tre spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i Aarhus 22. januar.

    Se alle vores events inden for it

    PensionDanmark

    It-systemadministrator til PensionDanmark

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    IT Cyber- og Sikkerhedmedarbejder for Kommando og Kontrol Systemer

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Csis Security Group A/S

    Content Marketing Manager & Strategist

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
    Connexa A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Ivan Nielsen som IT Konsulent. Han skal især beskæftige sig med IT Infrastruktur og services. Han kommer fra en stilling som IT Konsulent hos IT Forum Gruppen A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med IT Infrastruktur og konsulentopgaver. Nyt job

    Ivan Nielsen

    Connexa A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

    Rasmus Stage Sørensen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

    Jimmi Overgaard

    Netip A/S