Piratparti valgt ind i tysk delstat

Det tyske piratparti ledes i delstaten Saarland af 22-årige Jasmin Maurer.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Fire medlemmer af det tyske piratparti er blevet valgt ind i parlamentet for den tyske delstat Saarland.

Det er den anden delstat i landet, hvor dette politiske parti, der blandt andet har fokus på copyright og borgerdeltagelse, har fået fodfæste.

Piratenpartei Deutschland vandt fire pladser i parlamentet for den relativt lille delstat Saarland, der har godt en million borgere og grænser op til Luxembourg og Frankrig.

Med denne sejr er Piratpartiet i Tyskland, der i daglig tale kaldes Piraterne (tysk: die Piraten), større end de Grønne, som kun fik to pladser i delstatsvalget.

De andre tre politiske partier, der blev valgt ind i delstatens parlament, er venstrepartiet Die Linke med ni pladser, det socialdemokratiske SPD med 17 pladser og forbundskansler Angela Merkels konservative kristendemokratiske CDU med 19 pladser. Piraterne vandt 7,4 procent af stemmerne, hvilket specifikt blev til 35.646 stemmer.

Selvom Piraterne, der i Saarland ledes af 22-årige Jasmin Maurer, ofte er blevet associeret med copyright-emner, så var det ikke, hvad partiet havde på dagsordenen i valgkampen.

I stedet har det tyske piratparti fokuseret på åbenhed i de offentlige myndigheder, behovet for ordentlig adgang til uddannelse og borgernes ret til aktivt at deltage i beslutningsprocesserne.

Rick Falkvinge, der er stifter af det svenske Piratpartiet, som Piratenpartei Deutschland er moddelleret efter, ønsker sine tyske kolleger i Saarland tillykke i en video på YouTube.

Her hylder han det tyske piratpartis resultater og særligt, at det er lykkedes at gå fra at være en ren aktivistbevægelse til at blive en gruppe, der vinder genklang hos den bredere befolkning.

"Jeg tror, at det er afgørende for at slå igennem uden for Berlin, som jo trods alt er en meget progressiv by," siger Falkvinge. Han ser valget i Saarland som et tegn på, at lignende piratpartier kan slå igennem hvor som helst.

Piraterne er på fremmarch i Tyskland. Valget i Saarland er anden gang partiet bliver valgt ind i en tysk delstats parlament. I 2011 blev 15 medlemmer af Piratpartiet i Tyskland valgt ind i Berlins parlament.

I det nationale valg i 2009 nåede Piraterne ikke op over spærregrænsen på fem procent til repræsentation i Forbundsdagen. De fik dog to procent af stemmerne, hvilket var mere end andre små partier.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | København

    Executive Conversations: Kina, Trump og AI-ledelse

    Kina, USA og AI flytter magt og markeder. Geopolitik rammer leverandørkæder, chips, data og standarder. Lær at koble global risiko med konkret it-ledelse. Få styr på governance, sikkerhed og compliance i AI. Deltag og styrk din handlekraft.

    Infrastruktur | København

    Cloud & infrastruktur 2026: AI, afhængighed og digital handlefrihed

    Cloud er strategisk infrastruktur og fundament for AI, drift og innovation. Geopolitik og regulering ændrer leverandørvalg og dataplacering. Computerworld samler beslutningstagere om afhængighed, europæiske alternativer og digital handlefrihed.

    Digital transformation | Aarhus C

    Computerworld Summit 2026 - Aarhus

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

    Michael Benner

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job