Slut med Firefox til tre versioner af Windows

Med Mozillas anvendelse af nyere udviklingsværktøjer bliver Firefox 12 den sidste version, der understøtter bestemte Windows-versioner. Se her, hvilke typer Windows, der bliver ramt.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Mozilla oplyser, at Firefox 12, der udkommer til april, bliver den sidste version af browseren, der kan køre på det 12 år gamle Windows 2000 og på versioner af Windows XP forud for Service Pack 2 (SP2).

Samtidig fremhæver Mozilla endnu en gang, at der fra sidst i april ikke kommer flere sikkerhedsopdateringer til Firefox 3.6, der udkom i 2010.

Fra og med Firefox 13 vil browserens minimumskrav til Windows-styresystemer være XP SP2.

Det betyder, at Firefox 13 ikke vil kunne køre på Windows 2000, Windows XP RTM (release to manufacturing, den oprindelige udgivelse fra 2001) og XP SP1.

Ydelsen skal forbedres

Firefox 12, der efter planen vil udkomme 24. april og blive erstattet af den næste version 4. juni, bliver således den sidste version af Firefox, der understøtter disse tre ældre versioner af Windows.

"Denne ændring gør det muligt for os at forbedre ydelsen i Firefox på Windows væsentligt ved at benytte et mere moderne build-system," skriver Mozilla i et blogindlæg fredag.

Denne beslutning kommer ikke som nogen overraskelse: Mozilla har debatteret denne ændring i mindst tre år.

Og det er faktisk to måneder siden, at beslutningen blev taget, lyder det fra Asa Dotzler, der er chef for Firefox.

"Vores udviklere har ikke haft mulighed for at drage nytte af nye compiler-funktioner i Visual Studio 2010 og har skullet kæmpe for at undgå, at værdifulde optimeringer ville bryde sammen, blandt andet ved at undvære og i sidste ende udskyde nogle vigtige nye funktioner såsom SPDY," forklarede Dotzler i et blogindlæg sidst i januar.

"Vores brugere har måttet døje med en langsommere Firefox, end hvad der ellers er muligt som både direkte og indirekte resultat af at flytte over til en mere moderne compiler."

SPDY, der er en sammentrækning af ordet speedy (dansk: hurtig), er en protokol udviklet af Google, som giver en angiveligt hurtigere og mere sikker indlæsning af websider. Mozilla tilføjede understøttelse af SPDY i Firefox 11, der udkom 13. marts.

Efter skiftet til Visual Studio 2010 vil Mozilla ikke længere være i stand til at bygge Firefox til de ældre styresystemer, påpeger Dotzler.

Microsoft har også selv droppet support

Der er nu ikke ligefrem, fordi Mozilla er for hurtigt ude med denne ændring.

Microsoft sendte nemlig alle disse tre versioner af Windows på pension for år tilbage.

Windows blev taget af Microsofts liste af understøttede versioner i 2010, mens XP og XP SP1 blev skrottet i henholdsvis 2004 og 2006.

Microsoft understøtter ikke engang selv Windows XP SP2.

Eneste tilbage

Den eneste version af Windows XP, som stadig modtager sikkerhedsopdateringer fra Microsoft - heriblandt rettelser til Internet Explorer 6, som blev lanceret sammen med styresystemet - er SP3, der udkom i 2008 og som endnu har to års understøttelse til gode.

Mozilla råder brugere af Firefox, som stadig kører Windows XP eller XP SP1 til at opdatere eller migrere til et nyere styresystem - det er gratis at opdatere til Windows XP SP3 - og opfordrer Windows 2000-kunder til at gøre det samme.

Dotzler gør dog også brugerne af Windows 2000 opmærksom på en af Mozillas og Microsofts browserkonkurrenter:

"Hvis du bruger Windows 2000 og du simpelthen ikke har mulighed for at opgradere din pc til en mere moderne version af Windows, så er jeg sikker på, at de gode folk hos Opera Software med glæde vil være til hjælp," skriver Dotzler fredag.

Browseren Opera kan godt køre på Windows 2000, selvom den norske udvikler anbefaler XP eller en senere version af Windows.

Enden er nær for Firefox 3.6

Til forskel fra Opera er Googles Chrome ikke en mulighed, da Chromes minimumskrav er det samme som ved den kommende version af Firefox: Windows XP SP2.

Fredag gentog Mozilla også, hvad organisationen havde meddelt ugen før, navnlig at enden er nær for Firefox 3.6.

Firefox 3.6.28, som Mozilla udgav 13. marts, er den sidste planlagte opdatering af den to år gamle browserversion. Herfra og indtil 24. april vil Mozilla kun udgive rettelser til version 3.6, hvis udviklerne afdækker kritiske sikkerhedsfejl eller stabilitetsproblemer.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Annonce

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger IT-supporter til lokal IT Korsør

Region Sjælland

Semler IT

IT Service Manager til Semler IT

Københavnsområdet

Everllence

Software Developer

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra Partnertekst

Fremtidens supportfunktioner: Sådan styrker du maskinrummet i en digital brydningstid

Det moderne erhvervsliv bevæger sig i et tempo, hvor gårsdagens arbejdsgange hurtigt bliver en klods om benet.

Navnenyt fra it-Danmark

Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Allan Hougaard

Sparinvest

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S

Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

Jan Julin

Genetec

LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job