Telefirmaer: Vi overfakturerer ikke danskerne

Telia, TDC og Telenor overfakturerer ikke for millioner, som analytiker hævder.

Artikel top billede

Foto: Ernst Tobisch

Læs også: Telerådgiver: Teleselskaber tager millioner i overpris

Telerådgiveren Rasmus Tharsgaard har lagt sig ud med tre af de største teleselskaber i landet, TDC, Telia og Telenor.

For de sjusker ifølge rådgiveren med fakturaerne. Faktisk for større millionbeløb hvert eneste år.

Men flere af telefirmaerne afviser anklagerne. 

"Rasmus har nok en pointe, hvis vi taler om situationen for et par år siden. Men der er sket en del siden da," siger kommunikationschef Mette Honoré fra Telia til Computerworld. 

Sådan tjekker Telia

Hun erkender, at der selvfølgelig kan ske fejl al den stund, at implementering i Telia's systemer er manuel, og "alle kan jo lave en tastefejl".

Men sådanne eventuelle manuelle fejl findes og løses normalt ved dobbelttjek mellem første manuelle indtastning og udskrivning af første faktura, oplyser hun.

Endvidere udføres implementeringen og kvalitetstjek aldrig af den samme person, forklarer Mette Honoré.

"Når kunden overgår til vores almindelige drift, underlægges han/hun vores månedlige fakturatjek," fortæller Telia-talspersonen.

I forbindelse med Telias månedlige fakturakørsler, kontrolleres alle abonnementstyper og takseringsformer.

"Vores systemers performance tjekkes, og eventuelle fejl meldes ind til vores billing team. Eventuelle fejl medfører omkørsel af faktureringen, sådan at fejl rettes, og kunderne ikke bliver berørt," forklarer Mette Honoré.

Kunder krediteres

Endelig er der tilfælde, hvor fejlen når ud til kunden.

"I de ganske få tilfælde, hvor en fejl ikke bliver løst inden fakturering, bliver den naturligvis rettet, når den findes."

"Er kunder i den anledning blevet overfaktureret, krediteres kunden, så priserne passer i henhold til kontrakten," forklarer hun.

Telerådgiveren siger, at han kun har oplevet, at kunder er blevet overfaktureret - aldrig under-faktureret. Er det tilfældigt?

"Hvis Rasmus Tharsgaard kun har fundet overfaktureringsfejl, må det bero på en tilfældighed eller være udtryk for, at han finder det, han leder efter."

"I vores interne kontrol finder vi fejl, som går begge veje. Der er ikke noget mønster i det og absolut ikke nogen bevidst handling bag," siger hun.

Hos TDC er reaktionen lidt anderledes.

Sådan reagerer TDC på anklager

Er det rigtigt, at TDC og resten af telebranchen altid overfakturerer?

"Nej, det er det ikke," fortæller direktør Peter Stig Andersen fra TDC Erhverv.

For det bider faktisk sig selv i halen, såfremt man fakturerer forkert, påpeger han.

"Vi lever af vores kunder, og derfor gør vi en stor indsats for at sikre, at vores kunder bliver faktureret korrekt," siger han.

Endelig understreger TDC-direktøren også, at skulle der ske en fejl, så retter selskabet selvfølgelig op på det.

"Skulle der være enkelte fejl, så retter vi dem selvfølgelig efterfølgende," slutter TDC-direktøren.

Telenor henviser til telebranche-foreningen for kommentarer.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Christian Homann som Projektleder ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Digitaliseringschef hos EUC Nordvest. Han er uddannet med en Cand.it og har en del års erfaring med projektledelse. Nyt job

    Christian Homann

    Netip A/S

    Enterprise Rent-A-Car har pr. 1. september 2025 ansat Christian Kamper Garst som Senior Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med at vinde markedsandele i hele Norden som led i en storstilet turnaround-strategi. Han kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Brøchner Hotels. Nyt job

    Christian Kamper Garst

    Enterprise Rent-A-Car

    Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Per Claus Henriksen som Datacenter-specialist. Per skal især beskæftige sig med opbygning og udvikling af Alcadons datacenterforretning. Per har tidligere beskæftiget sig med forskellige facetter af datacenterbranchen. Både via PR-bureau og som ansat i datacentre. Nyt job

    Per Claus Henriksen

    Alcadon ApS

    Industriens Pension har pr. 3. november 2025 ansat Morten Plannthin Lund, 55 år,  som it-driftschef. Han skal især beskæftige sig med it-drift, it-support og samarbejde med outsourcingleverandører. Han kommer fra en stilling som Head of Nordic Operations Center hos Nexi Group. Han er uddannet HD, Business Management på Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med kritisk it-infrastruktur og strategiske it-projekter. Nyt job

    Morten Plannthin Lund

    Industriens Pension