Ritzau om hacker-angreb: Vi har løst problemet

Rtizaus it-system blev hacket, og følsomme oplysninger til en hel stribe store danske medier blev offentliggjort. Nu er hullet lukket, forsikrer it-direktøren.

Artikel top billede

Læs også: Flere danske medier ramt af stort hackerangreb

En hacktivist-gruppe, der kalder sig "UN1M4TR1X0", skaffede sig via en SQL injektion-sårbarhed på en server hos Ritzau adgang til FTP-brugernavne og password fra en række store danske medier.

Der er eksempelvis tale om DR, TV 2 og mange flere.

Læs om angrebet her.

Problemet er nu afmonteret ifølge Bo Ejlersskov, der er it-direktør i Ritzau.

"Hullet er lukket igen. Alt er flyttet, og der er lagt et nyt lag sikkerhed på," siger han til Computerworld.

Ualmindelig snedige

Bo Ejlersskov bekræfter, at der har været hul igennem it-systemet.

"Der var tale om en SQL injektion, men af sikkerhedsmæssige årsager vil jeg ikke forklare det nærmere," siger han.

Han peger på, at Ritzau har en meget høj sikkerhed, og at angrebet ser yderst veltilrettelagt ud.

"De har været ualmindelig snedige," lyder det fra it-direktøren.

"Vi beklager meget, at vores kunders data er blevet kompromitteret, men der er ingen, der har lidt skade, og der er ikke noget, der er blevet ødelagt," siger han.

"Formålet med angrebet har angivelig været at få presseomtale," vurderer Bo Ejlersskov.

Læs også: Flere danske medier ramt af stort hackerangreb

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | København

Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job