Ritzau om hacker-angreb: Vi har løst problemet

Rtizaus it-system blev hacket, og følsomme oplysninger til en hel stribe store danske medier blev offentliggjort. Nu er hullet lukket, forsikrer it-direktøren.

Artikel top billede

Læs også: Flere danske medier ramt af stort hackerangreb

En hacktivist-gruppe, der kalder sig "UN1M4TR1X0", skaffede sig via en SQL injektion-sårbarhed på en server hos Ritzau adgang til FTP-brugernavne og password fra en række store danske medier.

Der er eksempelvis tale om DR, TV 2 og mange flere.

Læs om angrebet her.

Problemet er nu afmonteret ifølge Bo Ejlersskov, der er it-direktør i Ritzau.

"Hullet er lukket igen. Alt er flyttet, og der er lagt et nyt lag sikkerhed på," siger han til Computerworld.

Ualmindelig snedige

Bo Ejlersskov bekræfter, at der har været hul igennem it-systemet.

"Der var tale om en SQL injektion, men af sikkerhedsmæssige årsager vil jeg ikke forklare det nærmere," siger han.

Han peger på, at Ritzau har en meget høj sikkerhed, og at angrebet ser yderst veltilrettelagt ud.

"De har været ualmindelig snedige," lyder det fra it-direktøren.

"Vi beklager meget, at vores kunders data er blevet kompromitteret, men der er ingen, der har lidt skade, og der er ikke noget, der er blevet ødelagt," siger han.

"Formålet med angrebet har angivelig været at få presseomtale," vurderer Bo Ejlersskov.

Læs også: Flere danske medier ramt af stort hackerangreb

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    Offentlig digitalisering

    Fra effektivisering til digital suverænitet. Hvordan skaber det offentlige en digital fremtid med AI, sikkerhed og kontrol i centrum?

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS