Dansk sikkerhedsfirma bider sig fast i USA

Med en ny aftale har det danske sikkerhedsfirma Secunia fået foden solidt plantet i det amerikanske marked. Det gavner hele branchen, vurderer firmaets direktør.

Artikel top billede

Det danske sikkerhedsfirma Secunia har fået foden indenfor hos Multi-State Information Sharing and Analysis Center (MS-ISAC), der er det nationale omdrejningspunkt for internet-sikkerhed i det offentlige USA.

MS-ISAC er således sikkerhedsfødeled til de amerikanske myndigheder samt lokale stater og øvrige offentlige myndigheder.

Organisationen skal forbedre mulighederne for at overvåge og fjerne sårbarheder i myndighedernes it-systemer.

Det gør de ved at anbefale sikkerhedsprodukter, og Secunia kommer nu på den liste.

"Vi er både stolte og glade," fortæller Thomas Zeihlund, administrerende direktør i Secunia, om samarbejdet.

"Det har rigtig stor betydning for vores omdømme og troværdighed at blive accepteret af en så indflydelsesrig organisation."

Salg og branche

I praksis betyder samarbejdet, at Secunia får en bedre adgang til amerikanske kunder, men aftalen spreder sig også til andre dele af den danske sikkerhedsindustri.

"Når man ser ud over de danske sikkerhedsfirmaer, så har vi som en helhed virkelig noget at komme med, også internationalt," vurderer Thomas Zeihlund.

Så han vurderer, at store samarbejder med internationale kunder kan være med til at rette fokus endnu kraftigere mod dansk sikkerhedsindustri.

Ud over det forretningsmæssige samarbejde vil de to parter samarbejde på det tekniske område i kampen mod sårbarheder.

Annonceindlæg fra SuperOffice

Succesfuld AI-implementering kræver langt mere end teknologien

Hvis offentlige organisationer skal lykkes med AI, skal de først have styr på adoption, datakvalitet og datasuverænitet.

Netcompany A/S

Network Engineer

Københavnsområdet

Banedanmark

ERTMS Test Manager

Københavnsområdet

Statens IT

It-tekniker med Microsoft 365 erfaring

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

AI/Data Engineer

Københavnsområdet

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

Kristoffer Hyltoft Overlund

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Peer Leerbæk som Key Account Manager ved netIP's kontor i Herlev. Han kommer fra en stilling som IT-Sikkerhedsrådgiver hos SeeSafe IT. Han har tidligere beskæftiget sig med kunderådgivning og account management bla. som KAM hos Comit gennem godt 4 år. Nyt job

Peer Leerbæk

Netip A/S

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job