Dansk sikkerhedsfirma bider sig fast i USA

Med en ny aftale har det danske sikkerhedsfirma Secunia fået foden solidt plantet i det amerikanske marked. Det gavner hele branchen, vurderer firmaets direktør.

Artikel top billede

Det danske sikkerhedsfirma Secunia har fået foden indenfor hos Multi-State Information Sharing and Analysis Center (MS-ISAC), der er det nationale omdrejningspunkt for internet-sikkerhed i det offentlige USA.

MS-ISAC er således sikkerhedsfødeled til de amerikanske myndigheder samt lokale stater og øvrige offentlige myndigheder.

Organisationen skal forbedre mulighederne for at overvåge og fjerne sårbarheder i myndighedernes it-systemer.

Det gør de ved at anbefale sikkerhedsprodukter, og Secunia kommer nu på den liste.

"Vi er både stolte og glade," fortæller Thomas Zeihlund, administrerende direktør i Secunia, om samarbejdet.

"Det har rigtig stor betydning for vores omdømme og troværdighed at blive accepteret af en så indflydelsesrig organisation."

Salg og branche

I praksis betyder samarbejdet, at Secunia får en bedre adgang til amerikanske kunder, men aftalen spreder sig også til andre dele af den danske sikkerhedsindustri.

"Når man ser ud over de danske sikkerhedsfirmaer, så har vi som en helhed virkelig noget at komme med, også internationalt," vurderer Thomas Zeihlund.

Så han vurderer, at store samarbejder med internationale kunder kan være med til at rette fokus endnu kraftigere mod dansk sikkerhedsindustri.

Ud over det forretningsmæssige samarbejde vil de to parter samarbejde på det tekniske område i kampen mod sårbarheder.

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job