Dansk sikkerhedsfirma bider sig fast i USA

Med en ny aftale har det danske sikkerhedsfirma Secunia fået foden solidt plantet i det amerikanske marked. Det gavner hele branchen, vurderer firmaets direktør.

Artikel top billede

Det danske sikkerhedsfirma Secunia har fået foden indenfor hos Multi-State Information Sharing and Analysis Center (MS-ISAC), der er det nationale omdrejningspunkt for internet-sikkerhed i det offentlige USA.

MS-ISAC er således sikkerhedsfødeled til de amerikanske myndigheder samt lokale stater og øvrige offentlige myndigheder.

Organisationen skal forbedre mulighederne for at overvåge og fjerne sårbarheder i myndighedernes it-systemer.

Det gør de ved at anbefale sikkerhedsprodukter, og Secunia kommer nu på den liste.

"Vi er både stolte og glade," fortæller Thomas Zeihlund, administrerende direktør i Secunia, om samarbejdet.

"Det har rigtig stor betydning for vores omdømme og troværdighed at blive accepteret af en så indflydelsesrig organisation."

Salg og branche

I praksis betyder samarbejdet, at Secunia får en bedre adgang til amerikanske kunder, men aftalen spreder sig også til andre dele af den danske sikkerhedsindustri.

"Når man ser ud over de danske sikkerhedsfirmaer, så har vi som en helhed virkelig noget at komme med, også internationalt," vurderer Thomas Zeihlund.

Så han vurderer, at store samarbejder med internationale kunder kan være med til at rette fokus endnu kraftigere mod dansk sikkerhedsindustri.

Ud over det forretningsmæssige samarbejde vil de to parter samarbejde på det tekniske område i kampen mod sårbarheder.

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Danoffice IT

    Infrastructure Specialist

    Københavnsområdet

    Skal lukkes AL Sydbank A/S (tidligere Arbejdernes Landsbank)

    Teamleder til AL Sydbanks GDPR & Tech Regulation i Aabenraa

    Sydjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics