Dansk sikkerhedsfirma bider sig fast i USA

Med en ny aftale har det danske sikkerhedsfirma Secunia fået foden solidt plantet i det amerikanske marked. Det gavner hele branchen, vurderer firmaets direktør.

Artikel top billede

Det danske sikkerhedsfirma Secunia har fået foden indenfor hos Multi-State Information Sharing and Analysis Center (MS-ISAC), der er det nationale omdrejningspunkt for internet-sikkerhed i det offentlige USA.

MS-ISAC er således sikkerhedsfødeled til de amerikanske myndigheder samt lokale stater og øvrige offentlige myndigheder.

Organisationen skal forbedre mulighederne for at overvåge og fjerne sårbarheder i myndighedernes it-systemer.

Det gør de ved at anbefale sikkerhedsprodukter, og Secunia kommer nu på den liste.

"Vi er både stolte og glade," fortæller Thomas Zeihlund, administrerende direktør i Secunia, om samarbejdet.

"Det har rigtig stor betydning for vores omdømme og troværdighed at blive accepteret af en så indflydelsesrig organisation."

Salg og branche

I praksis betyder samarbejdet, at Secunia får en bedre adgang til amerikanske kunder, men aftalen spreder sig også til andre dele af den danske sikkerhedsindustri.

"Når man ser ud over de danske sikkerhedsfirmaer, så har vi som en helhed virkelig noget at komme med, også internationalt," vurderer Thomas Zeihlund.

Så han vurderer, at store samarbejder med internationale kunder kan være med til at rette fokus endnu kraftigere mod dansk sikkerhedsindustri.

Ud over det forretningsmæssige samarbejde vil de to parter samarbejde på det tekniske område i kampen mod sårbarheder.

Læses lige nu

    Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger |

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    29 april 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
    Oliver Dirks-Steinmoen, softwareudvikler hos Folketingets administration, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Oliver Dirks-Steinmoen

    Folketingets administration

    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
    Rethink Cybersecurity Advisory har pr. 1. juli 2026 ansat Michael Nyboe Engelrud som Associeret Partner & Senior Advisor. Han skal især beskæftige sig med spændingsfeltet mellem Informationssikkerhed og ansvarlig AI, Governance, Risk & Compliance og IT Beredskab. Han kommer fra en stilling som Principal Management Consultant hos Devoteam A/S. Han er uddannet AI Navigatør, certificeret i AI Transformation, Crisis Management med fundament i Computer Science. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse, rådgivning, Databeskyttelse og Digital transformation. Nyt job

    Michael Nyboe Engelrud

    Rethink Cybersecurity Advisory