50.000 danskere fuppet på Facebook i påsken

En sværm af likejacking-kampagner har hærget Facebook gennem påsken. Rigtigt mange er hoppet på limpinden.

Artikel top billede

En sværm af såkaldte likejacking-kampagner har trukket tusindevis af nysgerrige danskere rundt ved næsen gennem påsken.

Paradise Hotel, Big Brother og X-Factor har været nogle af de honningkrukker, der er blevet brugt som madding til at fange opmærksomhed og klik fra brugerne.

Der er blandt andet blevet brugt titler som "Big Brother Amanda i bad","Paradise Hotel 2012 - Julian Styrter på Skiferie" og "X-Factor deltager falder ned fra scenen!".

Og rigtig mange er faldet for fristelsen og har klikket.

50.000 har kigget

"Flere end 50.000 danske Facebook-brugere er blevet lokket af likejacking-kampagner," lyder det fra Peter Kruse fra sikkerhedsfirmaet CSIS.

"Flere af disse fupsider har allerede modtaget flere tusinde 'synes godt om'."

Det, de forskellige opslag har til fælles, er, at de flytter brugeren væk fra Facebook og over på andre websider.

For at se indholdet skal man samtidig dele det med andre, og det er præcist sådan, at fidusen bliver lukrativ for personerne bag.

Jo flere, der hopper på limpinden, jo bedre.

Formålet er nemlig, at bagmanden scorer penge på besøgende, som ser de reklamer, der er på fup-websiderne.

Der er ifølge CSIS ikke en risiko ved at besøges siderne, men Likejacking beskrives som er en moderne form for spam pakket ind i Facebooks univers.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Online

Kod smartere med GitHub Copilot

Få styr på GitHub Copilot og skriv bedre kode hurtigere. Se hvordan Copilot løser opgaver, sparrer på fejl og løfter komplekse workflows. Oplev live demo og lær hvordan du kommer i gang med licenser og opsætning.

Sikkerhed | København

Cyber Threats

Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

It-løsninger | København V

Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job