50.000 danskere fuppet på Facebook i påsken

En sværm af likejacking-kampagner har hærget Facebook gennem påsken. Rigtigt mange er hoppet på limpinden.

Artikel top billede

En sværm af såkaldte likejacking-kampagner har trukket tusindevis af nysgerrige danskere rundt ved næsen gennem påsken.

Paradise Hotel, Big Brother og X-Factor har været nogle af de honningkrukker, der er blevet brugt som madding til at fange opmærksomhed og klik fra brugerne.

Der er blandt andet blevet brugt titler som "Big Brother Amanda i bad","Paradise Hotel 2012 - Julian Styrter på Skiferie" og "X-Factor deltager falder ned fra scenen!".

Og rigtig mange er faldet for fristelsen og har klikket.

50.000 har kigget

"Flere end 50.000 danske Facebook-brugere er blevet lokket af likejacking-kampagner," lyder det fra Peter Kruse fra sikkerhedsfirmaet CSIS.

"Flere af disse fupsider har allerede modtaget flere tusinde 'synes godt om'."

Det, de forskellige opslag har til fælles, er, at de flytter brugeren væk fra Facebook og over på andre websider.

For at se indholdet skal man samtidig dele det med andre, og det er præcist sådan, at fidusen bliver lukrativ for personerne bag.

Jo flere, der hopper på limpinden, jo bedre.

Formålet er nemlig, at bagmanden scorer penge på besøgende, som ser de reklamer, der er på fup-websiderne.

Der er ifølge CSIS ikke en risiko ved at besøges siderne, men Likejacking beskrives som er en moderne form for spam pakket ind i Facebooks univers.

Annonceindlæg fra Barco

Er jeres mødelokaler sikre nok?

Den moderne arbejdsplads er i stigende grad afhængig af mødelokaler til at fremme samarbejde, men dette skift medfører også stigende sikkerhedsudfordringer.

Navnenyt fra it-Danmark

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Henrik Vittrup Zoega

Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS