Statens regnedrenge: Dybt suk over Polsag-håndtering

Polsag-skandalen øger bekymring for justitsministeriets og politiets håndtering af it.

Artikel top billede

Læs også:

Sådan kørte Polsag helt af sporet

Statsrevisorerne, der er holder øje med statens økonomi, er generelt bekymrede for justitsministeriets og politiets håndtering af it.

Det fortæller formanden for statsrevisorerne, Peder Larsen (SF), til Computerworld.

Statsrevisorernes generelle bekymring bliver nu intensiveret af justitsministeriet og rigspolitiets punktum for det skandaleramte sagsbehandlingssystem Polsag, som it-giganten CSC sammen med Scanjour har arbejdet på siden første halvdel af nullerne med forsinkelser og fordyrelser.

Det fremgår af statsrevisorernes endelige betænkning vedrørende statsregnskabet for 2010.

Polsag øger bekymring

Her skriver de seks statsrevisorer, at "statsrevisorernes bekymring er ikke blevet mindre efter, at det i begyndelsen af februar 2012 kom frem, at regeringen har besluttet at stoppe udviklingen af politiets sagsbehandlingssystem, Polsag." 

"Systemet har været undervejs siden 2003, men en ekstern undersøgelse har nu vist, at Polsag næppe vil kunne virke i praksis til trods for, at der er anvendt omkring 500 millioner kroner på udviklingen af systemet."

I statsrevisorernes afgivelsesbemærkning fortæller de seks statsrevisorer endvidere, at de "konstaterer, at politiet har en udfordrende opgave, som kræver stram styring, før den fulde gevinst af politireformen kan høstes."

Derfor er der ifølge statsrevisorerne "grund til bekymring, når det er rigsrevisors opfattelse, at politiet fortsat er på et indledende stadie i forhold til økonomistyring og mål- og resultatstyring."

For lidt it for pengene gennem årtier


Statsrevisorernes bekymring for justitsministeriets succes med brug af midler indenfor it er ifølge formanden på ingen måde ny. 

"Justitsministeriet har gennem de sidste to årtier vel nogenlunde konsekvent fået for lidt ud af sine it-investeringer," siger Peder Larsen til Computerworld.

Han fortæller, at han finder statsrevisorernes afsluttende bemærkning utrolig forsigtig, når de bruger formuleringen "ikke blevet mindre bekymrende."

"I virkeligheden kunne vi godt, hvis vi havde villet, svunget os op i et lidt højere toneleje. Men på den anden side er det også vigtigt for os, at det ikke ender med at hele politiet bliver sygemeldt," siger Peder Larsen med henvisning til de hårdt prøvede bornholmske politibetjente, der var de eneste, som nåede at bruge det skrottede Polsag.

I kølvandet på den test var de bornholmske betjente ifølge deres tillidsmand truet på trivslen på grund af it-systemets problemer.

Staten overvejer i øjeblikket et forlig eller en retssag med leverandøren CSC med henblik på at få den halve milliard kroner, som Polsag har kostet, tilbage i kassen.

Læs også:

Sådan kørte Polsag helt af sporet

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Infrastruktur | Frederiksberg

Roundtable: Hybrid og cloud – sikre og strategiske it-valg i en ustabil verden

Eksklusive danske digitale ledere mødes til rundbordssamtale om balancen mellem fart, sikkerhed og compliance. Hør hvordan CIO’er bygger robuste hybrid cloud-strategier, der skaber reel forretningsværdi og styrker modstandskraften.

Sikkerhed | København

Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

Andre events | København

Executive Conversations: Fra hype til afkast – her er vinderne af AI-ræset

Få et klart overblik over AI’s reelle effekt i danske virksomheder. Arrangementet giver unge talenter og ambitiøse medarbejdere viden, der løfter karrieren, skærper beslutninger og gør dig klar til at præge den digitale udvikling. Læs mere og...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

Johan Léfelius

IT Confidence A/S

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Kristian Kveiborg Yde som BI-konsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet med en Cand.merc. i økonomistyring. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

Alexander Bendix

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

Benjamin Terp

Netip A/S