Statens regnedrenge: Dybt suk over Polsag-håndtering

Polsag-skandalen øger bekymring for justitsministeriets og politiets håndtering af it.

Artikel top billede

Læs også:

Sådan kørte Polsag helt af sporet

Statsrevisorerne, der er holder øje med statens økonomi, er generelt bekymrede for justitsministeriets og politiets håndtering af it.

Det fortæller formanden for statsrevisorerne, Peder Larsen (SF), til Computerworld.

Statsrevisorernes generelle bekymring bliver nu intensiveret af justitsministeriet og rigspolitiets punktum for det skandaleramte sagsbehandlingssystem Polsag, som it-giganten CSC sammen med Scanjour har arbejdet på siden første halvdel af nullerne med forsinkelser og fordyrelser.

Det fremgår af statsrevisorernes endelige betænkning vedrørende statsregnskabet for 2010.

Polsag øger bekymring

Her skriver de seks statsrevisorer, at "statsrevisorernes bekymring er ikke blevet mindre efter, at det i begyndelsen af februar 2012 kom frem, at regeringen har besluttet at stoppe udviklingen af politiets sagsbehandlingssystem, Polsag." 

"Systemet har været undervejs siden 2003, men en ekstern undersøgelse har nu vist, at Polsag næppe vil kunne virke i praksis til trods for, at der er anvendt omkring 500 millioner kroner på udviklingen af systemet."

I statsrevisorernes afgivelsesbemærkning fortæller de seks statsrevisorer endvidere, at de "konstaterer, at politiet har en udfordrende opgave, som kræver stram styring, før den fulde gevinst af politireformen kan høstes."

Derfor er der ifølge statsrevisorerne "grund til bekymring, når det er rigsrevisors opfattelse, at politiet fortsat er på et indledende stadie i forhold til økonomistyring og mål- og resultatstyring."

For lidt it for pengene gennem årtier


Statsrevisorernes bekymring for justitsministeriets succes med brug af midler indenfor it er ifølge formanden på ingen måde ny. 

"Justitsministeriet har gennem de sidste to årtier vel nogenlunde konsekvent fået for lidt ud af sine it-investeringer," siger Peder Larsen til Computerworld.

Han fortæller, at han finder statsrevisorernes afsluttende bemærkning utrolig forsigtig, når de bruger formuleringen "ikke blevet mindre bekymrende."

"I virkeligheden kunne vi godt, hvis vi havde villet, svunget os op i et lidt højere toneleje. Men på den anden side er det også vigtigt for os, at det ikke ender med at hele politiet bliver sygemeldt," siger Peder Larsen med henvisning til de hårdt prøvede bornholmske politibetjente, der var de eneste, som nåede at bruge det skrottede Polsag.

I kølvandet på den test var de bornholmske betjente ifølge deres tillidsmand truet på trivslen på grund af it-systemets problemer.

Staten overvejer i øjeblikket et forlig eller en retssag med leverandøren CSC med henblik på at få den halve milliard kroner, som Polsag har kostet, tilbage i kassen.

Læs også:

Sådan kørte Polsag helt af sporet

Event: Computerworld Summit 2026 - København

Digital transformation | København

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

28. april 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

Alexander Bendix

Norriq Danmark A/S

Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job