Her er de største EPJ-leverandører i Danmark

Nu, hvor de danske regioner begrænser antallet af EPJ-systemer, tegner der sig et klart billede på leverandørsiden. Læs her, hvilke leverandørerne der indtager tronen.

Artikel top billede

Foto: Michelle Morales

Læs også:

Danske regioner kasserer 18 EPJ-systemer

I disse år arbejder regionerne mod ét EPJ-landskab per region - et mål der gerne skal nås inden udgangen af 2013.

Et EPJ-landskab består af fem moduler - patientadministration, notat, medicin, booking samt svar og rekvisition.

Det vil sige, at alle sygehuse i de enkelte regioner skal have de samme fem moduler. Og når vi tager hul på 2014 vil der altså maksimalt være 25 moduler i Danmark, hvis regionerne når det fælles mål om ét EPJ-landskab per region.

Regionerne har på nuværende tidspunkt besluttet sig for, hvilke moduler de hver især ønsker at have i deres endelig EPJ-landskab.

Sådan fordeler det sig

Sammenholder vi de enkelte regioners EPJ-landskaber, ser vi, at flere moduler går igen på tværs af regionerne. For eksempel benytter både Region Sjælland, Region Hovedstaden og Region Nordjylland CSC's OPUS-modul til patientadministration.

Og netop CSC har sat sig på en stor del af det danske EPJ-område. Selskabet er eneste leverandør til Region Sjælland og leverer desuden henholdsvis tre og fire af modulerne i Region Hovedstaden og Region Nordjylland.

En anden stor spiller på EPJ-markedet er Logica, som leverer alle fem moduler til Region Syddanmark, når alle regionens sygehuse er koblet på det samme EPJ-landskab.

Region Midtjylland har valgt fire moduler fra Systematic og får det sidste fra Capgemini.

Også ACURE har sneget sig ind på EPJ-markedet. Dog leverer de kun et enkelt modul, nemlig medicinmodulet i Region Hovedstaden.

EPJ-markedets helt store konge bliver derfor CSC, mens de næste i tronfølgen er Logica og Systematic.

Den endelige fordeling mellem de fem EPJ-leverandører må vi dog vente på lidt endnu. Region Hovedstaden og Region Nordjylland har nemlig endnu ikke fastlagt sig på et endeligt bookingmodul.

Læs også:

Danske regioner kasserer 18 EPJ-systemer

Annonceindlæg fra Deloitte

Teknologi i sig selv forandrer ikke noget:

AI skal væves ind i kultur og processer for at skabe reel forretningsværdi

Green Power Denmark

It-chef med udviklingsfokus

Københavnsområdet

HusCompagniet A/S

IT-driftskonsulent

Midtjylland

JP/Politikens Hus

Udvikler til integrationsteam i JP/Politikens Hus

Københavnsområdet

Køge Kommune

Specialist i Informationssikkerhed

Region Sjælland

Navnenyt fra it-Danmark

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

Lasse Hounsgaard

IFS Danmark A/S