Her er de største EPJ-leverandører i Danmark

Nu, hvor de danske regioner begrænser antallet af EPJ-systemer, tegner der sig et klart billede på leverandørsiden. Læs her, hvilke leverandørerne der indtager tronen.

Artikel top billede

Foto: Michelle Morales

Læs også:

Danske regioner kasserer 18 EPJ-systemer

I disse år arbejder regionerne mod ét EPJ-landskab per region - et mål der gerne skal nås inden udgangen af 2013.

Et EPJ-landskab består af fem moduler - patientadministration, notat, medicin, booking samt svar og rekvisition.

Det vil sige, at alle sygehuse i de enkelte regioner skal have de samme fem moduler. Og når vi tager hul på 2014 vil der altså maksimalt være 25 moduler i Danmark, hvis regionerne når det fælles mål om ét EPJ-landskab per region.

Regionerne har på nuværende tidspunkt besluttet sig for, hvilke moduler de hver især ønsker at have i deres endelig EPJ-landskab.

Sådan fordeler det sig

Sammenholder vi de enkelte regioners EPJ-landskaber, ser vi, at flere moduler går igen på tværs af regionerne. For eksempel benytter både Region Sjælland, Region Hovedstaden og Region Nordjylland CSC's OPUS-modul til patientadministration.

Og netop CSC har sat sig på en stor del af det danske EPJ-område. Selskabet er eneste leverandør til Region Sjælland og leverer desuden henholdsvis tre og fire af modulerne i Region Hovedstaden og Region Nordjylland.

En anden stor spiller på EPJ-markedet er Logica, som leverer alle fem moduler til Region Syddanmark, når alle regionens sygehuse er koblet på det samme EPJ-landskab.

Region Midtjylland har valgt fire moduler fra Systematic og får det sidste fra Capgemini.

Også ACURE har sneget sig ind på EPJ-markedet. Dog leverer de kun et enkelt modul, nemlig medicinmodulet i Region Hovedstaden.

EPJ-markedets helt store konge bliver derfor CSC, mens de næste i tronfølgen er Logica og Systematic.

Den endelige fordeling mellem de fem EPJ-leverandører må vi dog vente på lidt endnu. Region Hovedstaden og Region Nordjylland har nemlig endnu ikke fastlagt sig på et endeligt bookingmodul.

Læs også:

Danske regioner kasserer 18 EPJ-systemer

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Context&

    Når AI løber fra organisationen

    Teknologien udvikler sig hurtigere end virksomhedernes struktur, processer og ledelse kan følge med.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job