Nokias salg langt dårligere end forventet

Flere fyringer kan være på vej hos den finske
mobilproducent.

Artikel top billede

(Foto: NOKIA /)

Et skuffende salg i årets første måneder fik onsdag Nokia til
at nedjustere forventningerne til første og andet kvartal.

Ifølge Nokia er det især salget i den såkaldte device- og
service-enhed, der med en negativ driftsmarginal på tre procent i første kvartal ikke lever op til forventningerne.

Målet var i første omgang sat til et rundt nul.

Nedjusteringerne skyldes ifølge Nokia et skuffende salg i Mellemøsten, Afrika og Indien, foruden faldende marginal indtjening på smartphones.

"Vores skuffende finansielle resultater for devices og services
i første kvartal illustrerer, at vores device- og serviceenhed fortsat befinder sig midt i en overgangsperiode," udtaler topchef Stephen Elop i en meddelelse.

Af lyspunkter i mørket nævnes dog salget af smartphone-produktet Lumia, der netop skal sikre Nokias comeback på smartphone-scenen.

Yderligere besparelser

Lumia har haft et støt stigende salg siden lanceringen af i november 2011, og i første kvartal blev der slynget over to millioner Lumia-smartphones over disken.

Men det er næppe nok til at undgå yderligere af de
besparelser, der sidste år kostede tusindvis af arbejdspladser.

"Nokia fortsætter med at sætte skub i Lumia-salget og vil
fortsætte med at sænke virksomhedens omkostningsstruktur, øge cashflow'et og opretholde en stærk finansiel position," står der i meddelelsen fra Nokia, der hermed antyder, at livremmen skal spændes yderligere ind.

Annonceindlæg fra Barco

De vigtigste samarbejdstrends, som enhver IT-leder bør holde øje med

I lang tid har samarbejdsbranchen fokuseret på at forbedre enhedsfunktioner – bedre kameraer, klarere lyd og smartere software. Men den virkelige forvandling handler ikke om funktioner.

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo

netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos