Nokias salg langt dårligere end forventet

Flere fyringer kan være på vej hos den finske
mobilproducent.

Artikel top billede

(Foto: NOKIA /)

Et skuffende salg i årets første måneder fik onsdag Nokia til
at nedjustere forventningerne til første og andet kvartal.

Ifølge Nokia er det især salget i den såkaldte device- og
service-enhed, der med en negativ driftsmarginal på tre procent i første kvartal ikke lever op til forventningerne.

Målet var i første omgang sat til et rundt nul.

Nedjusteringerne skyldes ifølge Nokia et skuffende salg i Mellemøsten, Afrika og Indien, foruden faldende marginal indtjening på smartphones.

"Vores skuffende finansielle resultater for devices og services
i første kvartal illustrerer, at vores device- og serviceenhed fortsat befinder sig midt i en overgangsperiode," udtaler topchef Stephen Elop i en meddelelse.

Af lyspunkter i mørket nævnes dog salget af smartphone-produktet Lumia, der netop skal sikre Nokias comeback på smartphone-scenen.

Yderligere besparelser

Lumia har haft et støt stigende salg siden lanceringen af i november 2011, og i første kvartal blev der slynget over to millioner Lumia-smartphones over disken.

Men det er næppe nok til at undgå yderligere af de
besparelser, der sidste år kostede tusindvis af arbejdspladser.

"Nokia fortsætter med at sætte skub i Lumia-salget og vil
fortsætte med at sænke virksomhedens omkostningsstruktur, øge cashflow'et og opretholde en stærk finansiel position," står der i meddelelsen fra Nokia, der hermed antyder, at livremmen skal spændes yderligere ind.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Trustworks

    Tillid i en Zero-Trust verden

    Med voksende trusler, nye EU-krav og øget kompleksitet er cybersikkerhed nu en central ledelsesopgave på linje med strategi og økonomi.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Christian Homann som Projektleder ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Digitaliseringschef hos EUC Nordvest. Han er uddannet med en Cand.it og har en del års erfaring med projektledelse. Nyt job

    Christian Homann

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

    Jimmi Overgaard

    Netip A/S

    Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job
    Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job