Tyve nakker hundredevis af danske skolebørns pc'er

Indbrudstyve har stjålet 600 computere fra kommune. De mange bærbare maskiner var beregnet til folkeskolernes elever, der nu kan risikere slet ikke at få nye computere.

Artikel top billede

Natten mellem den 9. og 10. april har der været indbrud i Frederiksberg kommunes it-afdeling.

Gerningsmændene stjal ikke mindre end 586 bærbare computere. Det svarer til en værdi på lige knap tre millioner kroner.

Fremtidens uddannelse

De bærbare computere var beregnet til eleverne i kommunens folkeskoler.

Udstyret var indkøbt, fordi kommunalbestyrelsen har vedtaget en it-strategi, der har skarpe målsætninger for antallet af computere per elev i skolerne.

Computerworld har fået bekræftet indbruddet i kommunens it-afdeling, men det har endnu ikke været muligt at få en kommentar fra kommunens skolechef, der har ansvaret.

Ingen tyverialarm

Rådhuset havde ingen tyverialarmer, overvågningskameraer eller andre sikkerhedsforanstaltninger ved den port, hvor tyvene er kommet ind i et gårdanlæg og videre ind i bygningen med computerne.

"Jeg er meget ærgerlig over, at sikkerheden ikke har været bedre," siger skolechef Gorm Bagger Andersen til TV2 Lorry.

Måske ingen pc'er til eleverne

Nu kan sagen ende med, at der slet ikke kommer nye bærbare computere ud til eleverne, hvis der ikke findes nye penge på kommunebudgettet.

Kommunen er nemlig selvforsikret, hvilket betyder, at de mange pc'er ikke bliver erstattet af en forsikring, som man normalt vil opleve det i forbindelse med et indbrud.

Det er kommunens borgere, der skal betale.

Kommunalbestyrelsen skal derfor finde ekstra penge gennem eksempelvis en ekstrabevilling, hvis de mange stjålne skolemaskiner skal erstattes med nye.

Sagen er anmeldt og derved overdraget til Politiet.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

    Digital transformation | Aarhus C

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    21. april 2026 | Gratis deltagelse

    En kaotisk verden kræver stærk cybersikkerhed, resiliens og digital suverænitet

    Mød David Heinemeier, Flemming Splidsboel Hansen, Casper Klynge, Rasmus Knappe, Jens Myrup Pedersen og forfattere som fhv. jægersoldat Thomas Rathsack og adfærdsforsker Henrik Tingleff.

    Computerworld afholder d. 4. og 5. november Cyber Security Festival i København - med fokus på sikkerhed, resiliens og digital suverænitet. Det er helt gratis - men reserver din plads allerede nu.

    Hele programmet er online lige nu - og du kan reservere din gratis plads lige her - jeg håber vi ses! 

    Lars Jacobsen

    Chefredaktør på Computerworld

    Se alle Lars's artikler her

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. august 2025 ansat Mia Vang Petersen som Head of Marketing. Hun skal især beskæftige sig med at lede Norriqs marketingteam mod nye succeser. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing hos Columbus Danmark. Hun er uddannet Kandidat i Kommunikation fra Aalborg Universitet. Nyt job

    Mia Vang Petersen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Søren Vindfelt Røn som Data & AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at effektivisere, planlægge og implementere innovative, digitale løsninger for Norriqs kunder. Han kommer fra en stilling som Co-founder & CMO hos DrinkSaver. Han er uddannet Masters of science på Københavns IT-Universitet. Nyt job

    Søren Vindfelt Røn

    Norriq Danmark A/S

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

    Henrik Thøgersen

    IT Confidence A/S