Her er alle erhvervs-funktionerne i Windows 8

Med Windows 8 bliver det blandt andet muligt at køre images af virksomhedens desktoppe på medarbejderes private pc'er. Få overblikket her.

Artikel top billede

Læs også:

Windows 8: Få svar på de mest brændende spørgsmål

Windows 8 mod Mountain Lion: Det kæmper de om

Computerworld News Service: Windows 8 Enterprise bliver den eneste ud af de i alt tre pc-udgaver af Microsofts kommende styresystem, der udelukkende målrettes erhvervslivet.

Nu har selskabet fremlagt de funktioner, der får denne udgave til at skille sig ud.

Windows 8 Enterprise bliver kun tilgængelig for virksomheder, der har underskrevet en Software Assurance-aftale med Microsoft.

Det er et slags vedligeholdelsesabonnement, der giver en virksomhed mulighed for at opgradere til nye versioner af et specifikt produkt.

Software Assurance koster typisk fra 23 til 29 procent af licensen for et desktopprodukt for hvert år med dækning.

I et blogindlæg i onsdags fremlægger Erwin Visser, der er senior director for Windows, de funktioner, der kun bliver at finde i Windows 8 Enterprise, heriblandt den nye Windows to Go, som gør det muligt for it-afdelingen at brænde et image af en erhvervsdesktop, som derefter kan køre fra en USB-nøgle.

Sådan fungerer Windows to Go

Windows to Go, som Microsoft løftede sløret for i september, kan køres på pc'er eller andre enheder med Windows 7 eller Windows 8.

Microsoft beskriver denne funktion som en sikker måde for fjern-medarbejdere at få adgang til virksomhedens ressourcer via personlige eller delte enheder.

Det er også en mulig løsning på det problem, at folk i kraft af den såkaldte bring your own device-tendens i stigende grad forbinder til virksomhedens netværk via deres private maskiner, som måske er mindre sikre og har en større risiko for at være inficerede med malware.

Sidste efterår afviste Microsoft at oplyse, om Windows to Go ville blive en særligt forretningsorienteret funktion, og om den ville koste ekstra.

Men nu forklarer Visser, at Windows to Go og adskillige andre af de funktioner, han fremlægger i blogindlægget, "kun bliver tilgængelige for Windows 8 Enterprise-kunder."

Hvad koster det?

Han forklarer også, at der er behov for at tegne, hvad han kalder "en ny companion device-licens," hvis medarbejdere tager private enheder med arbejde for at bruge dem ved hjælp af Windows to Go.

Microsoft har endnu ikke fastsat prisen på denne companion device-licens, oplyser Paul DeGroot, der er stifter af Pica Communications og ekspert i at dechifrere Microsofts komplekse og ofte svært gennemskuelige licensregler.

Flere nye funktioner

Af andre funktioner, der kun bliver tilgængelige i Windows 8 Enterprise, beskriver Visser for eksempel DirectAccess.

Den funktion gør det muligt for medarbejdere at få adgang til virksomhedens ressourcer uden brug af virtuelt privat netværk (VPN), samt muligheden for lokal udrulning af virksomhedens egne Metro-apps.

Dermed får administratorerne bedre kontrol over, hvad der foregår på medarbejdernes enheder, ligesom det også fjerner behovet for at forbinde til den forbrugerorienterede Windows Store.

Adskillige af de funktioner, som beskrives af Visser, heriblandt DirectAccess, AppLocker og BranchCache, er ikke nye men blot opdaterede versioner til Windows 8.

Windows 8 Pro

Flere funktioner, der tidligere kun var tilgængelige i erhvervsudgaver af Windows, vil nu blive del af Windows 8 Pro.

Det drejer sig blandt andet om BitLocker og BitLocker to Go, der giver mulighed for fuld diskkryptering.

Windows 8 Enterprise er grundlæggende Windows 8 Pro med tilføjelsen af adskillige eksklusive funktioner særligt målrettet it-miljøet i store virksomheder.

Windows 8 Pro er en mere funktionsrig udgave af den almindelige forbrugerudgave, som ganske enkelt kommer til at hedde Windows 8.

Oversat af Thomas Bøndergaard.

Læs også:

Windows 8: Få svar på de mest brændende spørgsmål

Windows 8 mod Mountain Lion: Det kæmper de om

Annonce

Annonceindlæg fra Pax8

Den største barriere for AI er ikke teknologi - men at bevise dens forretningsværdi

Ny leverancemodel gør det lettere og hurtigere for partnere at konfigurere præcis den AI-løsning, der giver kunderne et hurtigere og konkret afkast.

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

Nanna-Louise Aae Kudahl

Norriq Danmark A/S

LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job