TDC-nedbrud sendte 20.000 bredbånds-kunder i sort

20.000 TDC-kunder i flere byer ramt af et større bredbåndsnedbrud.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

TDC's teknikere har i nat været på overarbejde for at løse et større bredbåndsnedbrud, der ved sekstiden i går morges ramte omkring 20.000 kunder i Nordsjælland.

Først et døgn efter, mere præcist klokken 7.22 i morges, lød meldingen, at problemet var løst for alle kunder.

"Ved 14-tiden i går troede vi, at problemet var løst, og vi begyndte derfor at åbne op for kunderne i bidder for at undgå overbelastning," fortæller kommunikationsmedarbejder hos TDC, Povl Rasmussen.

"Et par timer senere viste det sig, at der stadig var et par tusind kunder, der ikke kunne komme på nettet."

Kunne ikke oprette IP-adresser

Han fortæller, at fejlen i første omgang ser ud til at skyldes overbelastning af nogle servere og routere. Det betød, at det tekniske udstyr hos kunderne ikke kunne oprette IP-adresser.

Den nærmere forklaring må vente, da TDC-teknikeren, der har arbejdet for at løse problemet hele natten nu får sig en lur.

"Omkring 600 kunder havde problemer i op til et døgn. Det er selvfølgelig drønærgerligt, og vi beklager naturligvis," lyder det fra Povl Rasmussen.

Fejlen ramte kunder over et større nordsjællandsk område, blandt andet i Gilleleje og Hørsholm.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Kommando

    Identity: Kortere levetid på certifikater øger risikoen for nedbrud

    Digitale certifikater er fundamentet for tillid. Nu ændres vilkårene, og der stilles helt nye krav til, hvordan I arbejder med overblik og styring.

    Danoffice IT

    Head of Business Enablement

    Midtjylland

    Softværket

    Bliv AI Lead i Softværket

    Sydjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger Business Relationship Manager

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Nordjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse
    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S

    Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse