TDC-nedbrud sendte 20.000 bredbånds-kunder i sort

20.000 TDC-kunder i flere byer ramt af et større bredbåndsnedbrud.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

TDC's teknikere har i nat været på overarbejde for at løse et større bredbåndsnedbrud, der ved sekstiden i går morges ramte omkring 20.000 kunder i Nordsjælland.

Først et døgn efter, mere præcist klokken 7.22 i morges, lød meldingen, at problemet var løst for alle kunder.

"Ved 14-tiden i går troede vi, at problemet var løst, og vi begyndte derfor at åbne op for kunderne i bidder for at undgå overbelastning," fortæller kommunikationsmedarbejder hos TDC, Povl Rasmussen.

"Et par timer senere viste det sig, at der stadig var et par tusind kunder, der ikke kunne komme på nettet."

Kunne ikke oprette IP-adresser

Han fortæller, at fejlen i første omgang ser ud til at skyldes overbelastning af nogle servere og routere. Det betød, at det tekniske udstyr hos kunderne ikke kunne oprette IP-adresser.

Den nærmere forklaring må vente, da TDC-teknikeren, der har arbejdet for at løse problemet hele natten nu får sig en lur.

"Omkring 600 kunder havde problemer i op til et døgn. Det er selvfølgelig drønærgerligt, og vi beklager naturligvis," lyder det fra Povl Rasmussen.

Fejlen ramte kunder over et større nordsjællandsk område, blandt andet i Gilleleje og Hørsholm.

Annonce

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 80 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

Ronni Randrup

Netip A/S

Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S