TDC-nedbrud sendte 20.000 bredbånds-kunder i sort

20.000 TDC-kunder i flere byer ramt af et større bredbåndsnedbrud.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

TDC's teknikere har i nat været på overarbejde for at løse et større bredbåndsnedbrud, der ved sekstiden i går morges ramte omkring 20.000 kunder i Nordsjælland.

Først et døgn efter, mere præcist klokken 7.22 i morges, lød meldingen, at problemet var løst for alle kunder.

"Ved 14-tiden i går troede vi, at problemet var løst, og vi begyndte derfor at åbne op for kunderne i bidder for at undgå overbelastning," fortæller kommunikationsmedarbejder hos TDC, Povl Rasmussen.

"Et par timer senere viste det sig, at der stadig var et par tusind kunder, der ikke kunne komme på nettet."

Kunne ikke oprette IP-adresser

Han fortæller, at fejlen i første omgang ser ud til at skyldes overbelastning af nogle servere og routere. Det betød, at det tekniske udstyr hos kunderne ikke kunne oprette IP-adresser.

Den nærmere forklaring må vente, da TDC-teknikeren, der har arbejdet for at løse problemet hele natten nu får sig en lur.

"Omkring 600 kunder havde problemer i op til et døgn. Det er selvfølgelig drønærgerligt, og vi beklager naturligvis," lyder det fra Povl Rasmussen.

Fejlen ramte kunder over et større nordsjællandsk område, blandt andet i Gilleleje og Hørsholm.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | København

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

    Andre events | København

    Executive Conversations: Fra hype til afkast – her er vinderne af AI-ræset

    Få et klart overblik over AI’s reelle effekt i danske virksomheder. Arrangementet giver unge talenter og ambitiøse medarbejdere viden, der løfter karrieren, skærper beslutninger og gør dig klar til at præge den digitale udvikling. Læs mere og...

    Sikkerhed | Aarhus C

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - Aarhus

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem tre spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i Aarhus 22. januar.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

    Alexander Bendix

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Kristian Kveiborg Yde som BI-konsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet med en Cand.merc. i økonomistyring. Nyt job
    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

    Benjamin Terp

    Netip A/S