TDC-nedbrud sendte 20.000 bredbånds-kunder i sort

20.000 TDC-kunder i flere byer ramt af et større bredbåndsnedbrud.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

TDC's teknikere har i nat været på overarbejde for at løse et større bredbåndsnedbrud, der ved sekstiden i går morges ramte omkring 20.000 kunder i Nordsjælland.

Først et døgn efter, mere præcist klokken 7.22 i morges, lød meldingen, at problemet var løst for alle kunder.

"Ved 14-tiden i går troede vi, at problemet var løst, og vi begyndte derfor at åbne op for kunderne i bidder for at undgå overbelastning," fortæller kommunikationsmedarbejder hos TDC, Povl Rasmussen.

"Et par timer senere viste det sig, at der stadig var et par tusind kunder, der ikke kunne komme på nettet."

Kunne ikke oprette IP-adresser

Han fortæller, at fejlen i første omgang ser ud til at skyldes overbelastning af nogle servere og routere. Det betød, at det tekniske udstyr hos kunderne ikke kunne oprette IP-adresser.

Den nærmere forklaring må vente, da TDC-teknikeren, der har arbejdet for at løse problemet hele natten nu får sig en lur.

"Omkring 600 kunder havde problemer i op til et døgn. Det er selvfølgelig drønærgerligt, og vi beklager naturligvis," lyder det fra Povl Rasmussen.

Fejlen ramte kunder over et større nordsjællandsk område, blandt andet i Gilleleje og Hørsholm.

Læses lige nu

    Politiets Efterretningstjeneste

    API-udvikler til PET

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Senior Mainframe Developer

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS