Så meget tjener Apple - fordobler kæmpe-overskud

Apple fordobler sit i forvejen enorme overskud. Se her, hvad Apple især tjener kassen på.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Lanceringen af den seneste iPad og fortsat stærke salgstal for iPhone og Mac har hjulpet Apple til næsten at fordoble sit overskud i andet kvartal af selskabets regnskabsår.

Tirsdag offentliggjorde Apple et nettoresultat på 65,3 milliarder kroner af en omsætning på 220,8 milliarder kroner for kvartalet, der sluttede 31. marts 2012.

Det er forøgelser på henholdsvis 94 og 59 procent i forhold til andet kvartal i regnskabsåret 2011.

Apples overskud kan omsættes til en indtjening på 69,28 kroner per aktie, der skal sammenlignes med 36,04 kroner per aktie sidste år.

Analytikerne regnede med en indtjening per aktie i dette kvartal på 56,64 kroner.

Omsætningen blev styrket af lanceringen af den nye iPad, der kom på markedet 16. marts.

Apple solgte 11,8 millioner tablets i regnskabsårets andet kvartal, hvilket udgør en stigning på 151 procent i forhold til samme periode sidste år.

Både iPhone og Mac solgte også godt, faktisk satte salgstallene rekord i dette kvartal.

Selskabet solgte 35,1 millioner iPhones i regnskabsårets andet kvartal, hvilket udgør en stigning på 88 procent i forhold til samme periode sidste år. Mac-salget steg syv procent i forhold til samme periode sidste år til fire millioner solgte enheder i dette kvartal.

Antallet af solgte iPods falder dog fortsat. Apple solgte i dette kvartal 7,7 millioner medieafspillere, hvilket udgør et fald på 15 procent i forhold til andet kvartal i regnskabsåret 2011.

Læs også: iPad 3: Derfor gider [b]Apple ikke være innovativ.[/b]

Oversat af Thomas Bøndergaard

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | København

    Cyber Threats

    Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Andre events | Kongens Lyngby

    Årets CIO 2026

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect