Så meget tjener Apple - fordobler kæmpe-overskud

Apple fordobler sit i forvejen enorme overskud. Se her, hvad Apple især tjener kassen på.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Lanceringen af den seneste iPad og fortsat stærke salgstal for iPhone og Mac har hjulpet Apple til næsten at fordoble sit overskud i andet kvartal af selskabets regnskabsår.

Tirsdag offentliggjorde Apple et nettoresultat på 65,3 milliarder kroner af en omsætning på 220,8 milliarder kroner for kvartalet, der sluttede 31. marts 2012.

Det er forøgelser på henholdsvis 94 og 59 procent i forhold til andet kvartal i regnskabsåret 2011.

Apples overskud kan omsættes til en indtjening på 69,28 kroner per aktie, der skal sammenlignes med 36,04 kroner per aktie sidste år.

Analytikerne regnede med en indtjening per aktie i dette kvartal på 56,64 kroner.

Omsætningen blev styrket af lanceringen af den nye iPad, der kom på markedet 16. marts.

Apple solgte 11,8 millioner tablets i regnskabsårets andet kvartal, hvilket udgør en stigning på 151 procent i forhold til samme periode sidste år.

Både iPhone og Mac solgte også godt, faktisk satte salgstallene rekord i dette kvartal.

Selskabet solgte 35,1 millioner iPhones i regnskabsårets andet kvartal, hvilket udgør en stigning på 88 procent i forhold til samme periode sidste år. Mac-salget steg syv procent i forhold til samme periode sidste år til fire millioner solgte enheder i dette kvartal.

Antallet af solgte iPods falder dog fortsat. Apple solgte i dette kvartal 7,7 millioner medieafspillere, hvilket udgør et fald på 15 procent i forhold til andet kvartal i regnskabsåret 2011.

Læs også: iPad 3: Derfor gider [b]Apple ikke være innovativ.[/b]

Oversat af Thomas Bøndergaard

Annonceindlæg fra Barco

De vigtigste samarbejdstrends, som enhver IT-leder bør holde øje med

I lang tid har samarbejdsbranchen fokuseret på at forbedre enhedsfunktioner – bedre kameraer, klarere lyd og smartere software. Men den virkelige forvandling handler ikke om funktioner.

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job