Konsulent-koks: Sådan gik teleudbud helt i vasken

TDC, Telia og Telenor bød ind på stort teleudbud hos fem kommuner, men det gik helt galt.

Artikel top billede

Læs også:

It-udbud i milliardklassen ramt af bøvl og forsinkelser

Fem kommuner - Gentofte, Gladsaxe, Lyngby-Taarbæk, Rudersdal og Frederiksberg Kommune - besluttede sidste år at gå sammen om indkøb af ydelser inden for telefoni og datatransmission.

Faktisk skønnede man, at et kommende udbud, hvor kontrakten skulle strække sig over tre år med mulighed for et års forlængelse, tilsammen kunne løbe op i 24 millioner kroner.

Men udbuddet endte med at gå helt galt, kan Computerworld nu fortælle, efter at have set nærmere på sagen. 

Sådan foregik det

Som led i kommunernes arbejde bliver konsulentbureauet Netplan inddraget til "at bistå med kortlægning af eksisterende kapacitet, udarbejdelse af kravspecifikation samt ansvaret for den udbudsretlige del ved gennemførelsen af EU-udbud." 

Konsulentbureauet får et samlet honorar på knapt 500.000 kroner, og udgiften bliver afholdt med 20 procent til hver af de fem kommuner.

Udbuddet bliver afviklet midt i 2011, og ved tilbudsfristens udløb foreligger tilbud fra henholdsvis TDC, Telenor og Telia.

Her er vinderen - og så alligevel ikke

Vinderen bliver Telenor.

Men efter udmelding af hvem der vinder kontrakten, bliver der af de to tabere af udbuddet rejst tvivl om tildelingsbeslutningen.

Idet der bliver sat spørgsmålstegn ved det gennemførte udbudsefterlevelse af udbudsdirektivets principper om ligebehandling og gennemsigtighed.

Faktisk vælger både TDC og Telia at indbringe sagen for Klagenævnet for Udbud inden for den såkaldte standstill-perioden, og kontrakten kan dermed ikke indgås.

Advokatfirma siger stop

De fem kommuner vælger nu at lade advokatfirmaet Bender von Haller Dragsted gennemgå udbudsmateriale, herunder navnlig forholdene om ligebehandlings- og gennemsigtighedsprincippet, som Netplan har lavet.

Advokatfirmaets konklusion er, at der i udbudsmaterialet er fejl og mangler i forhold til efterlevelse af udbudsdirektivet og reglerne.

Samtidig anbefaler advokatfirmaet, at de fem kommuner tilbagekalder tildelingsbeslutningen og annullerer hele udbudet.

Det vælger de fem kommuner at gøre. Og de to klagere dropper deres klager til Klagenævnet.

I stedet for et stort fælles teleudbud vælger kommunerne individuelle løsninger.

Tre kommuner vælger TDC

Gentofte, Gladsaxe og Lyngby-Taarbæk Kommune vælger TDC via en SKI-aftale, mens Rudersdal og Frederiksberg Kommune vælger at samarbejde med Telenor via den eksisterende statsaftale hos Finansministeriet på området.

Konsekvensen for konsulentfirmaet Netplan er, at selskabet må tilbagebetale halvdelen af deres honorar på 500.000 kroner.

På baggrund af hændelsesforløbet blev det aftalt med Netplan, at de fem kommuner fik refunderet halvdelen af deres honorar.

Læs også:

It-udbud i milliardklassen ramt af bøvl og forsinkelser

Annonceindlæg fra Computerworld

Digital suverænitet kræver mere end strategier

Danmark vil mindske afhængigheden af globale techgiganter, men det kræver mere end politiske formuleringer og strategier, understreger PROSA’s formand Niels Bertelsen.

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Midtjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

MLOps Engineer til opbygning af Forsvarets nye AI-platform

Midtjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger medarbejder til drift, vedligehold og opgradering af SAP

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

Lasse Hounsgaard

IFS Danmark A/S

Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S