Konsulent-koks: Sådan gik teleudbud helt i vasken

TDC, Telia og Telenor bød ind på stort teleudbud hos fem kommuner, men det gik helt galt.

Artikel top billede

Læs også:

It-udbud i milliardklassen ramt af bøvl og forsinkelser

Fem kommuner - Gentofte, Gladsaxe, Lyngby-Taarbæk, Rudersdal og Frederiksberg Kommune - besluttede sidste år at gå sammen om indkøb af ydelser inden for telefoni og datatransmission.

Faktisk skønnede man, at et kommende udbud, hvor kontrakten skulle strække sig over tre år med mulighed for et års forlængelse, tilsammen kunne løbe op i 24 millioner kroner.

Men udbuddet endte med at gå helt galt, kan Computerworld nu fortælle, efter at have set nærmere på sagen. 

Sådan foregik det

Som led i kommunernes arbejde bliver konsulentbureauet Netplan inddraget til "at bistå med kortlægning af eksisterende kapacitet, udarbejdelse af kravspecifikation samt ansvaret for den udbudsretlige del ved gennemførelsen af EU-udbud." 

Konsulentbureauet får et samlet honorar på knapt 500.000 kroner, og udgiften bliver afholdt med 20 procent til hver af de fem kommuner.

Udbuddet bliver afviklet midt i 2011, og ved tilbudsfristens udløb foreligger tilbud fra henholdsvis TDC, Telenor og Telia.

Her er vinderen - og så alligevel ikke

Vinderen bliver Telenor.

Men efter udmelding af hvem der vinder kontrakten, bliver der af de to tabere af udbuddet rejst tvivl om tildelingsbeslutningen.

Idet der bliver sat spørgsmålstegn ved det gennemførte udbudsefterlevelse af udbudsdirektivets principper om ligebehandling og gennemsigtighed.

Faktisk vælger både TDC og Telia at indbringe sagen for Klagenævnet for Udbud inden for den såkaldte standstill-perioden, og kontrakten kan dermed ikke indgås.

Advokatfirma siger stop

De fem kommuner vælger nu at lade advokatfirmaet Bender von Haller Dragsted gennemgå udbudsmateriale, herunder navnlig forholdene om ligebehandlings- og gennemsigtighedsprincippet, som Netplan har lavet.

Advokatfirmaets konklusion er, at der i udbudsmaterialet er fejl og mangler i forhold til efterlevelse af udbudsdirektivet og reglerne.

Samtidig anbefaler advokatfirmaet, at de fem kommuner tilbagekalder tildelingsbeslutningen og annullerer hele udbudet.

Det vælger de fem kommuner at gøre. Og de to klagere dropper deres klager til Klagenævnet.

I stedet for et stort fælles teleudbud vælger kommunerne individuelle løsninger.

Tre kommuner vælger TDC

Gentofte, Gladsaxe og Lyngby-Taarbæk Kommune vælger TDC via en SKI-aftale, mens Rudersdal og Frederiksberg Kommune vælger at samarbejde med Telenor via den eksisterende statsaftale hos Finansministeriet på området.

Konsekvensen for konsulentfirmaet Netplan er, at selskabet må tilbagebetale halvdelen af deres honorar på 500.000 kroner.

På baggrund af hændelsesforløbet blev det aftalt med Netplan, at de fem kommuner fik refunderet halvdelen af deres honorar.

Læs også:

It-udbud i milliardklassen ramt af bøvl og forsinkelser

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Infrastruktur | Frederiksberg

    Roundtable: Hybrid og cloud – sikre og strategiske it-valg i en ustabil verden

    Eksklusive danske digitale ledere mødes til rundbordssamtale om balancen mellem fart, sikkerhed og compliance. Hør hvordan CIO’er bygger robuste hybrid cloud-strategier, der skaber reel forretningsværdi og styrker modstandskraften.

    Sikkerhed | København

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

    Andre events | København

    Executive Conversations: Fra hype til afkast – her er vinderne af AI-ræset

    Få et klart overblik over AI’s reelle effekt i danske virksomheder. Arrangementet giver unge talenter og ambitiøse medarbejdere viden, der løfter karrieren, skærper beslutninger og gør dig klar til at præge den digitale udvikling. Læs mere og...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

    Henrik Thøgersen

    IT Confidence A/S

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

    Laura Bøjer

    Netip A/S

    Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

    Jesper Krogh Heitmann

    Danske Spil