Konsulent-koks: Sådan gik teleudbud helt i vasken

TDC, Telia og Telenor bød ind på stort teleudbud hos fem kommuner, men det gik helt galt.

Artikel top billede

Læs også:

It-udbud i milliardklassen ramt af bøvl og forsinkelser

Fem kommuner - Gentofte, Gladsaxe, Lyngby-Taarbæk, Rudersdal og Frederiksberg Kommune - besluttede sidste år at gå sammen om indkøb af ydelser inden for telefoni og datatransmission.

Faktisk skønnede man, at et kommende udbud, hvor kontrakten skulle strække sig over tre år med mulighed for et års forlængelse, tilsammen kunne løbe op i 24 millioner kroner.

Men udbuddet endte med at gå helt galt, kan Computerworld nu fortælle, efter at have set nærmere på sagen. 

Sådan foregik det

Som led i kommunernes arbejde bliver konsulentbureauet Netplan inddraget til "at bistå med kortlægning af eksisterende kapacitet, udarbejdelse af kravspecifikation samt ansvaret for den udbudsretlige del ved gennemførelsen af EU-udbud." 

Konsulentbureauet får et samlet honorar på knapt 500.000 kroner, og udgiften bliver afholdt med 20 procent til hver af de fem kommuner.

Udbuddet bliver afviklet midt i 2011, og ved tilbudsfristens udløb foreligger tilbud fra henholdsvis TDC, Telenor og Telia.

Her er vinderen - og så alligevel ikke

Vinderen bliver Telenor.

Men efter udmelding af hvem der vinder kontrakten, bliver der af de to tabere af udbuddet rejst tvivl om tildelingsbeslutningen.

Idet der bliver sat spørgsmålstegn ved det gennemførte udbudsefterlevelse af udbudsdirektivets principper om ligebehandling og gennemsigtighed.

Faktisk vælger både TDC og Telia at indbringe sagen for Klagenævnet for Udbud inden for den såkaldte standstill-perioden, og kontrakten kan dermed ikke indgås.

Advokatfirma siger stop

De fem kommuner vælger nu at lade advokatfirmaet Bender von Haller Dragsted gennemgå udbudsmateriale, herunder navnlig forholdene om ligebehandlings- og gennemsigtighedsprincippet, som Netplan har lavet.

Advokatfirmaets konklusion er, at der i udbudsmaterialet er fejl og mangler i forhold til efterlevelse af udbudsdirektivet og reglerne.

Samtidig anbefaler advokatfirmaet, at de fem kommuner tilbagekalder tildelingsbeslutningen og annullerer hele udbudet.

Det vælger de fem kommuner at gøre. Og de to klagere dropper deres klager til Klagenævnet.

I stedet for et stort fælles teleudbud vælger kommunerne individuelle løsninger.

Tre kommuner vælger TDC

Gentofte, Gladsaxe og Lyngby-Taarbæk Kommune vælger TDC via en SKI-aftale, mens Rudersdal og Frederiksberg Kommune vælger at samarbejde med Telenor via den eksisterende statsaftale hos Finansministeriet på området.

Konsekvensen for konsulentfirmaet Netplan er, at selskabet må tilbagebetale halvdelen af deres honorar på 500.000 kroner.

På baggrund af hændelsesforløbet blev det aftalt med Netplan, at de fem kommuner fik refunderet halvdelen af deres honorar.

Læs også:

It-udbud i milliardklassen ramt af bøvl og forsinkelser

Navnenyt fra it-Danmark

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

Lauren De Ventura

emagine Expertise A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

Michael Schou

Netip A/S

IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S