Konsulent-koks: Sådan gik teleudbud helt i vasken

TDC, Telia og Telenor bød ind på stort teleudbud hos fem kommuner, men det gik helt galt.

Artikel top billede

Læs også:

It-udbud i milliardklassen ramt af bøvl og forsinkelser

Fem kommuner - Gentofte, Gladsaxe, Lyngby-Taarbæk, Rudersdal og Frederiksberg Kommune - besluttede sidste år at gå sammen om indkøb af ydelser inden for telefoni og datatransmission.

Faktisk skønnede man, at et kommende udbud, hvor kontrakten skulle strække sig over tre år med mulighed for et års forlængelse, tilsammen kunne løbe op i 24 millioner kroner.

Men udbuddet endte med at gå helt galt, kan Computerworld nu fortælle, efter at have set nærmere på sagen. 

Sådan foregik det

Som led i kommunernes arbejde bliver konsulentbureauet Netplan inddraget til "at bistå med kortlægning af eksisterende kapacitet, udarbejdelse af kravspecifikation samt ansvaret for den udbudsretlige del ved gennemførelsen af EU-udbud." 

Konsulentbureauet får et samlet honorar på knapt 500.000 kroner, og udgiften bliver afholdt med 20 procent til hver af de fem kommuner.

Udbuddet bliver afviklet midt i 2011, og ved tilbudsfristens udløb foreligger tilbud fra henholdsvis TDC, Telenor og Telia.

Her er vinderen - og så alligevel ikke

Vinderen bliver Telenor.

Men efter udmelding af hvem der vinder kontrakten, bliver der af de to tabere af udbuddet rejst tvivl om tildelingsbeslutningen.

Idet der bliver sat spørgsmålstegn ved det gennemførte udbudsefterlevelse af udbudsdirektivets principper om ligebehandling og gennemsigtighed.

Faktisk vælger både TDC og Telia at indbringe sagen for Klagenævnet for Udbud inden for den såkaldte standstill-perioden, og kontrakten kan dermed ikke indgås.

Advokatfirma siger stop

De fem kommuner vælger nu at lade advokatfirmaet Bender von Haller Dragsted gennemgå udbudsmateriale, herunder navnlig forholdene om ligebehandlings- og gennemsigtighedsprincippet, som Netplan har lavet.

Advokatfirmaets konklusion er, at der i udbudsmaterialet er fejl og mangler i forhold til efterlevelse af udbudsdirektivet og reglerne.

Samtidig anbefaler advokatfirmaet, at de fem kommuner tilbagekalder tildelingsbeslutningen og annullerer hele udbudet.

Det vælger de fem kommuner at gøre. Og de to klagere dropper deres klager til Klagenævnet.

I stedet for et stort fælles teleudbud vælger kommunerne individuelle løsninger.

Tre kommuner vælger TDC

Gentofte, Gladsaxe og Lyngby-Taarbæk Kommune vælger TDC via en SKI-aftale, mens Rudersdal og Frederiksberg Kommune vælger at samarbejde med Telenor via den eksisterende statsaftale hos Finansministeriet på området.

Konsekvensen for konsulentfirmaet Netplan er, at selskabet må tilbagebetale halvdelen af deres honorar på 500.000 kroner.

På baggrund af hændelsesforløbet blev det aftalt med Netplan, at de fem kommuner fik refunderet halvdelen af deres honorar.

Læs også:

It-udbud i milliardklassen ramt af bøvl og forsinkelser

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Hele Danmark øver

    Digitalisering skaber både muligheder og sårbarheder. Hele Danmark Øver styrker virksomhedernes beredskab gennem praktiske øvelser, indsigt og samarbejde. Deltag og lær, hvordan din organisation står stærkere, når cyberangrebet rammer.

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    Andre events | Charlottenlund

    Roundtable: Skalér teknologien. Bevar kontrollen

    Skab målbar forretningsværdi med cloud og AI. Bevar kontrollen over data, omkostninger og leverandørafhængigheder. Mød Årets CIO 2026 Claus Thomsen fra Lundbeck, og del erfaringer med andre digitale ledere i et roundtable om modernisering,...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Erik Larsen

    Jyske Bank

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

    Maria Binger

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,