Facebooks børsnotering udskydes igen

Facebooks børsnotering ser ud til at blive udskudt yderligere.

Artikel top billede

Computerworld News Service: I sidste uge summede internettet med nyheden om, at Facebooks børsnotering ville ske midt i maj. Men nu forlyder det, at der vil blive føjet adskillige uger til denne tidsplan.

Adskillige større opkøb for nylig kan være distraherende nok for det sociale netværk og dets medstifter og topchef, Mark Zuckerberg, til at udskyde selskabets børsnotering, rapporterer CNBC.

Med henvisning til unavngivne kilder rapporterer CNBC, at Zuckerberg og andre i Facebooks øverste ledelse ikke har kunnet give den kommende børsnotering tilstrækkelig opmærksomhed til at være klar 14. maj, som tidligere forventet.

Midt i juni

Nu regner selskabet angiveligt med, at børsnoteringen vil ske midt i juni.

En talsperson for Facebook afviser at kommentere på den kommende børsnotering og bemærker blot, at selskabet skal have arbejdsro.

For et selskab, der nærmer sig en børsnotering, har Facebook dog været meget aktiv i de seneste uger med at bruge store summer på opkøb af en mindre udvikler og et bjerg af patenter.

Tidligere på måneden offentliggjorde Facebook, at selskabet havde opkøbt firmaet Instagram, der producerer en populær mobil-app til behandling og deling af fotos.

Opkøbet koster Facebook omkring 5,6 milliarder kroner i kontanter og aktier.

Tidligere på ugen offentliggjorde Facebook og Microsoft i fællesskab, at Facebook køber omtrent 650 patenter og igangværende patent-ansøgninger, der indtil for nylig tilhørte AOL, af Microsoft for omkring tre milliarder kroner.

I et tidligere interview vurderede analytiker Zeus Kerravala fra ZK Research, at dette køb af patenter har til formål at positionere selskabet bedre i forhold til den kommende børsnotering:

"Det ser ud til, at det mere end noget andet er potentiale, som Facebook her køber," lød vurderingen.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Event: Årets CIO 2026

Andre events | Kongens Lyngby

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

4 juni 2026 | Gratis deltagelse

Netcompany A/S

Operations Engineer til drift af Infrastruktur

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Københavnsområdet

Banedanmark

Systemarkitekt

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Test Consultant

Nordjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos

Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job