Facebooks børsnotering udskydes igen

Facebooks børsnotering ser ud til at blive udskudt yderligere.

Artikel top billede

Computerworld News Service: I sidste uge summede internettet med nyheden om, at Facebooks børsnotering ville ske midt i maj. Men nu forlyder det, at der vil blive føjet adskillige uger til denne tidsplan.

Adskillige større opkøb for nylig kan være distraherende nok for det sociale netværk og dets medstifter og topchef, Mark Zuckerberg, til at udskyde selskabets børsnotering, rapporterer CNBC.

Med henvisning til unavngivne kilder rapporterer CNBC, at Zuckerberg og andre i Facebooks øverste ledelse ikke har kunnet give den kommende børsnotering tilstrækkelig opmærksomhed til at være klar 14. maj, som tidligere forventet.

Midt i juni

Nu regner selskabet angiveligt med, at børsnoteringen vil ske midt i juni.

En talsperson for Facebook afviser at kommentere på den kommende børsnotering og bemærker blot, at selskabet skal have arbejdsro.

For et selskab, der nærmer sig en børsnotering, har Facebook dog været meget aktiv i de seneste uger med at bruge store summer på opkøb af en mindre udvikler og et bjerg af patenter.

Tidligere på måneden offentliggjorde Facebook, at selskabet havde opkøbt firmaet Instagram, der producerer en populær mobil-app til behandling og deling af fotos.

Opkøbet koster Facebook omkring 5,6 milliarder kroner i kontanter og aktier.

Tidligere på ugen offentliggjorde Facebook og Microsoft i fællesskab, at Facebook køber omtrent 650 patenter og igangværende patent-ansøgninger, der indtil for nylig tilhørte AOL, af Microsoft for omkring tre milliarder kroner.

I et tidligere interview vurderede analytiker Zeus Kerravala fra ZK Research, at dette køb af patenter har til formål at positionere selskabet bedre i forhold til den kommende børsnotering:

"Det ser ud til, at det mere end noget andet er potentiale, som Facebook her køber," lød vurderingen.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Navnenyt fra it-Danmark

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

Michael Schou

Netip A/S

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job