Facebooks børsnotering udskydes igen

Facebooks børsnotering ser ud til at blive udskudt yderligere.

Artikel top billede

Computerworld News Service: I sidste uge summede internettet med nyheden om, at Facebooks børsnotering ville ske midt i maj. Men nu forlyder det, at der vil blive føjet adskillige uger til denne tidsplan.

Adskillige større opkøb for nylig kan være distraherende nok for det sociale netværk og dets medstifter og topchef, Mark Zuckerberg, til at udskyde selskabets børsnotering, rapporterer CNBC.

Med henvisning til unavngivne kilder rapporterer CNBC, at Zuckerberg og andre i Facebooks øverste ledelse ikke har kunnet give den kommende børsnotering tilstrækkelig opmærksomhed til at være klar 14. maj, som tidligere forventet.

Midt i juni

Nu regner selskabet angiveligt med, at børsnoteringen vil ske midt i juni.

En talsperson for Facebook afviser at kommentere på den kommende børsnotering og bemærker blot, at selskabet skal have arbejdsro.

For et selskab, der nærmer sig en børsnotering, har Facebook dog været meget aktiv i de seneste uger med at bruge store summer på opkøb af en mindre udvikler og et bjerg af patenter.

Tidligere på måneden offentliggjorde Facebook, at selskabet havde opkøbt firmaet Instagram, der producerer en populær mobil-app til behandling og deling af fotos.

Opkøbet koster Facebook omkring 5,6 milliarder kroner i kontanter og aktier.

Tidligere på ugen offentliggjorde Facebook og Microsoft i fællesskab, at Facebook køber omtrent 650 patenter og igangværende patent-ansøgninger, der indtil for nylig tilhørte AOL, af Microsoft for omkring tre milliarder kroner.

I et tidligere interview vurderede analytiker Zeus Kerravala fra ZK Research, at dette køb af patenter har til formål at positionere selskabet bedre i forhold til den kommende børsnotering:

"Det ser ud til, at det mere end noget andet er potentiale, som Facebook her køber," lød vurderingen.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Andre events | Kongens Lyngby

    Årets CIO 2026

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    Digital transformation | Hellerup

    Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

    AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S