Facebooks børsnotering udskydes igen

Facebooks børsnotering ser ud til at blive udskudt yderligere.

Artikel top billede

Computerworld News Service: I sidste uge summede internettet med nyheden om, at Facebooks børsnotering ville ske midt i maj. Men nu forlyder det, at der vil blive føjet adskillige uger til denne tidsplan.

Adskillige større opkøb for nylig kan være distraherende nok for det sociale netværk og dets medstifter og topchef, Mark Zuckerberg, til at udskyde selskabets børsnotering, rapporterer CNBC.

Med henvisning til unavngivne kilder rapporterer CNBC, at Zuckerberg og andre i Facebooks øverste ledelse ikke har kunnet give den kommende børsnotering tilstrækkelig opmærksomhed til at være klar 14. maj, som tidligere forventet.

Midt i juni

Nu regner selskabet angiveligt med, at børsnoteringen vil ske midt i juni.

En talsperson for Facebook afviser at kommentere på den kommende børsnotering og bemærker blot, at selskabet skal have arbejdsro.

For et selskab, der nærmer sig en børsnotering, har Facebook dog været meget aktiv i de seneste uger med at bruge store summer på opkøb af en mindre udvikler og et bjerg af patenter.

Tidligere på måneden offentliggjorde Facebook, at selskabet havde opkøbt firmaet Instagram, der producerer en populær mobil-app til behandling og deling af fotos.

Opkøbet koster Facebook omkring 5,6 milliarder kroner i kontanter og aktier.

Tidligere på ugen offentliggjorde Facebook og Microsoft i fællesskab, at Facebook køber omtrent 650 patenter og igangværende patent-ansøgninger, der indtil for nylig tilhørte AOL, af Microsoft for omkring tre milliarder kroner.

I et tidligere interview vurderede analytiker Zeus Kerravala fra ZK Research, at dette køb af patenter har til formål at positionere selskabet bedre i forhold til den kommende børsnotering:

"Det ser ud til, at det mere end noget andet er potentiale, som Facebook her køber," lød vurderingen.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Annonceindlæg fra Immeo

Legacy-modernisering fejler, når man ikke ved, hvad man erstatter

Mange offentlige legacy-systemer rummer kritisk forretningslogik, som ikke findes i dokumentationen, men kun i koden.

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

MLOps Engineer til opbygning af Forsvarets nye AI-platform

Københavnsområdet

Styrelsen For It og Læring

Erfaren enterprise-arkitekt til tværgående arkitekturenhed

Københavnsområdet

JP/Politikens Hus

Udvikler til integrationsteam i JP/Politikens Hus

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

Mikkel Bernt Buchvardt

Elbek & Vejrup A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

Michael Schou

Netip A/S

Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS