IT Factory: På jagt efter de skjulte millioner

Computerviews: Kurator er snublende tæt på en aftale, der via Bagger-makker Mikael Ljungman skal føre ham frem til de skjulte IT Factory-millioner. Er der nu også noget om snakken?

Artikel top billede

Svensker tæt på at udlevere hidtil skjult IT Factory-formue.

ComputerViews: "Sagen indeholder så mange personer og detaljer, at vi formodentlig aldrig vil få alle spørgsmål besvaret."

Sådan lød en sætning i forordet til min egen bog "Fupfabrikken" om IT Factory og Stein Bagger, der udkom i begyndelsen af 2009.

Siden er mange svar trods alt blevet besvaret, men nogle af de helt afgørende brikker lever fortsat i spekulationernes verden.

For hvad lavede Stein Bagger reelt i USA, da han kørte tværs over det store land? Hvem slog investor Allan Vestergaard ned en morgen i Farum med en hammer? Og hvem var den falske Erik Ove

Brik nærmer sig sin plads

Nu lader det imidlertid til, at en af de lidt større brikker måske rykker nærmere sin plads.

For kurator Boris Frederiksen har netop meddelt, at han kun mangler en underskrift fra Mikael Ljungman på en aftale, hvor Stein Baggers svenske makker skal vise, hvor de skjulte 200 millioner kroner fra svindlen befinder sig.

Penge, der blev kanaliseret ud i verden via forskellige selskaber i forskellige lande.

Dermed kan det vise sig, at Boris Frederiksen faktisk selv må revidere sin noget pessimistiske vurdering af sandsynligheden for at få fat i pengene.

For tilbage i 2009, da jeg skrev bogen, havde kurator så godt som ingen forhåbninger om at få fat i pengene.

Situationen ser unægteligt noget anderledes ud i dag - her tre år efter.

Advarsel: Serieløgnere
Men hvis der er noget, IT Factory-sagen har vist i en sand overflod af eksempler, så er det desværre også, at flere af de implicerede hovedpersoner, herunder Stein Bagger og manden i centrum lige nu, Mikael Ljungman, ganske enkelt ikke er til at stole på over en dørtærskel.

De har begge sort bælte i løgn og bedrag.

Derfor må vi nu også vente og se om svenskeren overhovedet vil føre kurator frem til pengene - alle pengene.

Eller om der er tale om en ny omgang manipulation og forsøg på at trække systemet rundt ved næsen.

Kun tiden - og boets bankkonto - vil vise, om dette hul i den store erhvervsskandale kan lukkes.

Svensker tæt på at udlevere hidtil skjult IT Factory-formue.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Online

    ERP Insights 2025

    Få den nyeste viden om værktøjer, der kan optimere hele din virksomhed med udgangspunkt i AI og fleksibilitet.

    It-løsninger | København Ø

    Automatisering med Copilot & Agentic AI

    Høst viden og erfaringer fra andre om, hvordan Copilot og Agentic AI i praksis kan skabe værdi og fleksibilitet i din organisation.

    Sikkerhed | Online

    Erfaringer fra frontlinjen: Sådan ændrer trusselsbilledet sig

    Kort og fokuseret digitalt event: Erfaren frontkæmper fra den digitale sikkerhedsverden giver dig overblik og konkrete anbefalinger til det aktuelle trusselsbillede.

    Se alle vores events inden for it

    En kaotisk verden kræver stærk cybersikkerhed, resiliens og digital suverænitet

    Mød David Heinemeier, Flemming Splidsboel Hansen, Casper Klynge, Rasmus Knappe, Jens Myrup Pedersen og forfattere som fhv. jægersoldat Thomas Rathsack og adfærdsforsker Henrik Tingleff.

    Computerworld afholder d. 4. og 5. november Cyber Security Festival i København - med fokus på sikkerhed, resiliens og digital suverænitet. Det er helt gratis - men reserver din plads allerede nu.

    Hele programmet er online lige nu - og du kan reservere din gratis plads lige her - jeg håber vi ses! 

    Lars Jacobsen

    Chefredaktør på Computerworld

    Se alle Lars's artikler her

    Navnenyt fra it-Danmark

    Industriens Pension har pr. 3. november 2025 ansat Morten Plannthin Lund, 55 år,  som it-driftschef. Han skal især beskæftige sig med it-drift, it-support og samarbejde med outsourcingleverandører. Han kommer fra en stilling som Head of Nordic Operations Center hos Nexi Group. Han er uddannet HD, Business Management på Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med kritisk it-infrastruktur og strategiske it-projekter. Nyt job

    Morten Plannthin Lund

    Industriens Pension

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Niels Bjørndal Nygaard som Digital Product Lead. Han skal især beskæftige sig med designe og implementere effektive IT-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være digital consultant og project Manager hos Peytz & Co. Nyt job

    Niels Bjørndal Nygaard

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. august 2025 ansat Mia Vang Petersen som Head of Marketing. Hun skal især beskæftige sig med at lede Norriqs marketingteam mod nye succeser. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing hos Columbus Danmark. Hun er uddannet Kandidat i Kommunikation fra Aalborg Universitet. Nyt job

    Mia Vang Petersen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Thea Scheuer Gregersen som Finace accountant. Hun skal især beskæftige sig med håndteringer af bl.a. bogføring og finansiel rapportering på tværs af selskaberne. Hun er uddannet Bachelor´s degree i Business Administration & Economics og en Master of Sustainable Business degree. Nyt job

    Thea Scheuer Gregersen

    Norriq Danmark A/S