IT Factory: På jagt efter de skjulte millioner

Computerviews: Kurator er snublende tæt på en aftale, der via Bagger-makker Mikael Ljungman skal føre ham frem til de skjulte IT Factory-millioner. Er der nu også noget om snakken?

Artikel top billede

Svensker tæt på at udlevere hidtil skjult IT Factory-formue.

ComputerViews: "Sagen indeholder så mange personer og detaljer, at vi formodentlig aldrig vil få alle spørgsmål besvaret."

Sådan lød en sætning i forordet til min egen bog "Fupfabrikken" om IT Factory og Stein Bagger, der udkom i begyndelsen af 2009.

Siden er mange svar trods alt blevet besvaret, men nogle af de helt afgørende brikker lever fortsat i spekulationernes verden.

For hvad lavede Stein Bagger reelt i USA, da han kørte tværs over det store land? Hvem slog investor Allan Vestergaard ned en morgen i Farum med en hammer? Og hvem var den falske Erik Ove

Brik nærmer sig sin plads

Nu lader det imidlertid til, at en af de lidt større brikker måske rykker nærmere sin plads.

For kurator Boris Frederiksen har netop meddelt, at han kun mangler en underskrift fra Mikael Ljungman på en aftale, hvor Stein Baggers svenske makker skal vise, hvor de skjulte 200 millioner kroner fra svindlen befinder sig.

Penge, der blev kanaliseret ud i verden via forskellige selskaber i forskellige lande.

Dermed kan det vise sig, at Boris Frederiksen faktisk selv må revidere sin noget pessimistiske vurdering af sandsynligheden for at få fat i pengene.

For tilbage i 2009, da jeg skrev bogen, havde kurator så godt som ingen forhåbninger om at få fat i pengene.

Situationen ser unægteligt noget anderledes ud i dag - her tre år efter.

Advarsel: Serieløgnere
Men hvis der er noget, IT Factory-sagen har vist i en sand overflod af eksempler, så er det desværre også, at flere af de implicerede hovedpersoner, herunder Stein Bagger og manden i centrum lige nu, Mikael Ljungman, ganske enkelt ikke er til at stole på over en dørtærskel.

De har begge sort bælte i løgn og bedrag.

Derfor må vi nu også vente og se om svenskeren overhovedet vil føre kurator frem til pengene - alle pengene.

Eller om der er tale om en ny omgang manipulation og forsøg på at trække systemet rundt ved næsen.

Kun tiden - og boets bankkonto - vil vise, om dette hul i den store erhvervsskandale kan lukkes.

Svensker tæt på at udlevere hidtil skjult IT Factory-formue.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Nordhavn

SAP Excellence Day 2026

Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

Infrastruktur | København

Datacenterstrategi 2026

Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

Sikkerhed | Aarhus C

Identity Festival 2026 - Aarhus

Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

Per Glentvor

Lector ApS

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Lars Mørch, 54 år,  som VP of Sales. Han skal især beskæftige sig med Iduras salgsorganisation, implementere en ny go-to-market-model og sikre udviklingen af virksomhedens identitetsplatform. Han kommer fra en stilling som Regional Vice President hos Avallone. Han er uddannet på CBS og har en BA i Organization & Innovation. Han har tidligere beskæftiget sig med internationalt SaaS-salg og forretningsudvikling fra både scale-ups og globale teknologivirksomheder. Nyt job

Lars Mørch

Idura