KMD i million-fusion kort før forventet salg

Et hæderkronet dansk it-firma med tråde til både IBM og Mærsk bliver nu endegyldigt opslugt af KMD, der står overfor et snarligt salg.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

KMD´s datterselskab, Organisator, med en omsætning på 143 millioner kroner og omkring 100 ansatte, er netop blevet fusioneret ind i KMD.

Øvelsen sker, blot før måneder før et forventet salg af KMD A/S forventes at falde på plads, da KMD's ejere har annonceret, at selskabet formodentlig vil blive solgt inden sommer.

Læs mere om det her.

Med fusionen fjernes Organisator-navnet, som ellers i it-kredse har været i vælten flere gange.

KMD købte således selskabet i 2005 af IBM.

Oprindeligt udspringer Organisator dog af den tidligere fagbevægelsesejede virksomhed K-D Data, som Mærsk Data købte i 1999.

Og Mærsk Data blev som bekendt siden solgt til IBM, der altså så solgte Organisator videre til KMD.

Produkterne ligger primært inden for market for it-løsninger til fagforeninger, arbejdsgiver- og interesseorganisationer. 

KMD vil høste synergier

Hos KMD peger man ikke på, det forventede snarlige salg af it-giganten, som baggrunden for fusionen.

I stedet skal forklaringen findes i i den synergi, der ligger i forhold til den samlede beskæftigelsesindsats.

"Det er KMD's forventning, at a-kasser og jobcentre på baggrund af den fællesoffentlige digitaliseringsstrategi kommer til at arbejde tættere sammen om beskæftigelsesindsatsen."

"Efter fusionen vil Organisator, som er førende inden for it-løsninger og systemer til a-kasser og fagforbund, sammen med KMD's øvrige forretning på beskæftigelsesområdet bedre kunne varetage de fremadrettede behov på området," fremgår det således af selskabets nylige regnskab.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | København

Cyber Threats

Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

It-løsninger | København V

Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

Andre events | Kongens Lyngby

Årets CIO 2026

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

Se alle vores events inden for it

Akademikernes A-kasse

Data Engineer til Akademikernes A-kasse

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

IT Sikkerhedsarkitekt i PET

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Teknisk systemansvarlig / ingeniør inden for taktisk datalink

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics