HP: Kom i skyen på få minutter - og ikke måneder

Chefen for Hewlett-Packards netværksdivision kører såkaldte software defined networks i stilling som nøglen til hurtig cloud-udrulning.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Software-definerede netværk (SDN'er) kan provisionere applikationer på minutter i stedet for måneder og således gøre cloud-implementeringen langt hurtigere, lyder det fra chefen for Hewlett-Packards globale netværksdivision.

Bethany Mayer, der er senior vice president og general manager for HP Networking, siger, at SDN'er er løsningen på de single-tenant arkitekturer og manuelle administrationsrutiner, der er dagligheden i forbindelse med nuværende netværk.

Undgår 250.000 indtastninger

Med disse SDN'er undgå man ifølge Mayer de cirka 250.000 indtastninger i kommandolinje-grænsefladen i forbindelse med udrulning af en typisk datacenter-applikation, hvilket som regel tager adskillige måneder.

"For at komme i skyen er man nødt til at udrulle sine applikationer hurtigt, lyder det fra Mayer under sin præsentation.

"Netværket i dag er rigidt og med en single tenant-arkitektur. Det er nødt til at blive sat op til flere end én bruger. Og i den forbindelse er man nødt til at gå fra maskine til maskine for at ændre konfigurationen. Men 70 procent af fejlene sker ved den manuelle indtastning i kommandolinje-grænsefladen."

Enkelt kontrolpunkt

SDN'er derimod gør det muligt for en administrator at fokusere mindre på infrastrukturen og mere på at forbinde brugerne til applikationerne, siger Mayer.

De giver ifølge Mayer et enkelt kontrolpunkt til netværkskonfiguration og provisionering af applikationer, hvilket i sig selv vil gøre udrulning hurtigere.

Mayer forklarer, hvordan HP's Virtual Application Network, som er baseret på selskabets netværks-infrastruktur-arkitektur FlexNetwork, kan provisionere en Microsoft Exchange-applikation i tre trin, der kun tager få minutter.

Det er ifølge Mayer muligt ved hjælp af et SDN, der virtualiserer netværket ved at adskille styringsniveau fra den fysiske infrastruktur og bruger skabeloner, der karakteriserer og profilerer applikationen, samt automatiseret orkestrering, der optimerer netværket for at sørge for at opfylde det definerede serviceniveau og muliggøre dynamisk provisionering.

"For at udrulle en Exchange VM bygger man en profil med en skabelon, vælger en forbindelsesprofil og starter de virtuelle maskiner op. I disse tre trin er applikationen udrullet på få minutter," siger Mayer.

Det står i skarp kontrast til de skræmmende udsigter i forhold til cloud-udrulning, som HP's konkurrent Cisco beskrev i en rapport tidligere på ugen. Ikke desto mindre forbereder Cisco også en arkitektur til såkaldte programmerbare netværk.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Event: Computerworld Summit 2026 - København

Digital transformation | København

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

28. april 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Christian Homann som Projektleder ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Digitaliseringschef hos EUC Nordvest. Han er uddannet med en Cand.it og har en del års erfaring med projektledelse. Nyt job

Christian Homann

Netip A/S

Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

Jeanette Kristiansen

Circle Of Bytes ApS

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Kristian Kveiborg Yde som BI-konsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet med en Cand.merc. i økonomistyring. Nyt job
EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

Søren Jermiin Olesen

EG Danmark A/S