Apple retter i OS X Leopard for første gang i et år

For første gang i næsten et år får Leopard en sikkerhedsopdatering.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Apple udgav mandag den første sikkerhedsrelaterede opdatering til OS X 10.5 Leopard i næsten et år for at deaktivere forældede versioner af Adobes Flash Player.

Sikkerhedsopdatering 2012-003 lukker ingen sårbarheder, men er i stedet en version specifikt til Leopard af den sikkerhedsopdatering, som Apple frigav i sidste uge til OS X 10.6 Snow Leopard og den nyeste OS X 10.7 Lion.

Ligesom disse opdateringer fjerner 2012-003 til Leopard versioner af Flash Player, der er ældre end version 10.1.102.64, som Adobe udgav i november 2010.

Det var samtidig den sidste version, som Apple leverede til sine kunder, før selskabet stoppede med at vedligeholde Flash Player.

Opdateringen mandag kan ikke installeres på PowerPC-baserede Mac-computere.

Ældre versioner deaktiveret

9. maj deaktiverede Apple ældre versioner af Flash Player på Snow Leopard og Lion ved hjælp af en opdatering til Safari 5.1.7.

Da denne version af Apples browser ikke understøtter Leopard, opdaterer selskabet nu i stedet styresystemet.

Den nyeste version af Flash Player til Leopard er 10.3.183.19, som udkom tidligere på måneden. Denne nyeste version, der kræver en Intel-baseret Mac, kan downloades fra Adobes website.

Mandag frigav Apple også en version af sit værktøj til fjernelse af den skadelige software Flashback, der er særligt designet til Leopard. Apple frigav 12. april det samme værktøj til Snow Leopard og Lion.

Dette værktøj til fjernelse af Flashback er Apples svar på en massiv malwarekampagne, der udnyttede en sårbarhed i Java til at inficere hundredetusinder af Mac-computere.

Apple vedligeholder stadig Java til Snow Leopard og Lion, men udgav sidst en sikkerhedsrettelse af Oracles software til Leopard i juni 2011.

Til forskel fra opdateringen af Apples værktøj til fjernelse af skadelig software til Snow Leopard og Lion så står der i forbindelse med den til Leopard intet om, at den deaktiverer Java-pluginet, der bruges af browsere såsom Safari, Chrome og Firefox.

Sikkerhedseksperter og iagttagere har skældt Apple ud for at være langsom til at rette fejl i Java og for at være for hurtig til at droppe understøttelsen af ældre styresystemer.

Det er usandsynligt, at mandagens opdateringer af Leopard indvarsler nogen ændring i Apples supportpolitik, da de ikke lukker nogen sårbarheder i Leopard.

Disse opdateringer er de første, som Apple har udgivet til Leopard siden november 2011, da selskabet lukkede en sårbarhed i iTunes 10.5.1. Den sidste rettelse af styresystemet blev leveret i juni 2011.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Annonceindlæg fra IBM

Digital suverænitet: De her spørgsmål skal du stille

Sådan sikrer din virksomhed kontrollen over data, arkitektur, processer og AI i en stadig mere omskiftelig verden.

Navnenyt fra it-Danmark

Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Casper Barner Kristensen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Automation Architect. Nyt job
Sourcing IT har pr. 2. februar 2026 ansat Susanne Sønderskov som Salgsdirektør. Hun skal især beskæftige sig med at styrke Sourcing IT’s kommercielle fundament, skalere salgsindsatsen og øge tilstedeværelsen bl.a. hos jyske kunder. Hun kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Right People Group ApS. Hun har tidligere beskæftiget sig med salgsledelse inden for IT-freelanceleverancer og komplekse kundeaftaler, både privat og offentligt. Nyt job

Susanne Sønderskov

Sourcing IT

Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Thomas Møller Pedersen som Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk support og salg inden for FTTx/Telecom i Jylland og på Fyn. Nyt job
Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

Jeanette Kristiansen

Circle Of Bytes ApS