Apple retter i OS X Leopard for første gang i et år

For første gang i næsten et år får Leopard en sikkerhedsopdatering.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Apple udgav mandag den første sikkerhedsrelaterede opdatering til OS X 10.5 Leopard i næsten et år for at deaktivere forældede versioner af Adobes Flash Player.

Sikkerhedsopdatering 2012-003 lukker ingen sårbarheder, men er i stedet en version specifikt til Leopard af den sikkerhedsopdatering, som Apple frigav i sidste uge til OS X 10.6 Snow Leopard og den nyeste OS X 10.7 Lion.

Ligesom disse opdateringer fjerner 2012-003 til Leopard versioner af Flash Player, der er ældre end version 10.1.102.64, som Adobe udgav i november 2010.

Det var samtidig den sidste version, som Apple leverede til sine kunder, før selskabet stoppede med at vedligeholde Flash Player.

Opdateringen mandag kan ikke installeres på PowerPC-baserede Mac-computere.

Ældre versioner deaktiveret

9. maj deaktiverede Apple ældre versioner af Flash Player på Snow Leopard og Lion ved hjælp af en opdatering til Safari 5.1.7.

Da denne version af Apples browser ikke understøtter Leopard, opdaterer selskabet nu i stedet styresystemet.

Den nyeste version af Flash Player til Leopard er 10.3.183.19, som udkom tidligere på måneden. Denne nyeste version, der kræver en Intel-baseret Mac, kan downloades fra Adobes website.

Mandag frigav Apple også en version af sit værktøj til fjernelse af den skadelige software Flashback, der er særligt designet til Leopard. Apple frigav 12. april det samme værktøj til Snow Leopard og Lion.

Dette værktøj til fjernelse af Flashback er Apples svar på en massiv malwarekampagne, der udnyttede en sårbarhed i Java til at inficere hundredetusinder af Mac-computere.

Apple vedligeholder stadig Java til Snow Leopard og Lion, men udgav sidst en sikkerhedsrettelse af Oracles software til Leopard i juni 2011.

Til forskel fra opdateringen af Apples værktøj til fjernelse af skadelig software til Snow Leopard og Lion så står der i forbindelse med den til Leopard intet om, at den deaktiverer Java-pluginet, der bruges af browsere såsom Safari, Chrome og Firefox.

Sikkerhedseksperter og iagttagere har skældt Apple ud for at være langsom til at rette fejl i Java og for at være for hurtig til at droppe understøttelsen af ældre styresystemer.

Det er usandsynligt, at mandagens opdateringer af Leopard indvarsler nogen ændring i Apples supportpolitik, da de ikke lukker nogen sårbarheder i Leopard.

Disse opdateringer er de første, som Apple har udgivet til Leopard siden november 2011, da selskabet lukkede en sårbarhed i iTunes 10.5.1. Den sidste rettelse af styresystemet blev leveret i juni 2011.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Annonce

Capgemini Danmark A/S

Client Partner

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger IT-metodespecialist og projektkoordinator i Ballerup

Københavnsområdet

TV2

iOS-udvikler TV 2 Nyheder-appen

Københavnsområdet

Event: Computerworld Summit 2027 - København

Digital transformation | København

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

20. maj 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

Nikolaj Henrik Pieter Jansen

Norriq Danmark A/S

Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

Maria Juliane Friedrichsen

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,