Så skrappe er mobil-reglerne i de danske fængsler

De indsatte kan glemme alt om mobiler i landets fængsler, hvor der hersker strenge regler på området.

Artikel top billede

Læs også: "Sådan sporer man ulovlige mobiler i fængsler"

I landets arresthuse og lukkede fængsler er mobiltelefoner bandlyst.

Således fremgår det af af straffelovens § 124 Stk. 4. at den, der i et arresthus eller lukket fængsel som anholdt eller fængslet uretmæssigt besidder en mobiltelefon eller lignende kommunikationsudstyr, straffes med bøde eller fængsel indtil 6 måneder.

Det oplyser sikkerhedschef Michael Fønss Gjørup fra Krimonalforsorgen til Computerworld.

"På samme måde straffes besøgende og andre udefrakommende, som uretmæssigt medtager en mobiltelefon eller lignende kommunikationsudstyr i et arresthus eller lukket fængsel," fortæller han.

Men presset er stort, for de indsatte er - ligesom alle andre - blevet mere og mere afhængige af smartphones.

"Der er ingen tvivl om, at de indsatte ville elske at få adgang til en smartphone, med de mange muligheder for kontakter, internet m.m. der findes i disse," siger Michael Fønss Gjørup.

Det er dog begrænset, hvad der findes af smartphone under visitationer - men de findes, oplyser han.

Klarer ikke tur over over ringmuren

"Det er min opfattelse, at smartphone generelt er for store (til indsmugling, red,) og, at de går let i stykker, hvis de skal kastes indover en ringmur," fortæller Michael Fønss Gjørup.

I det hele taget gør man meget ud af, at mobiltelefoner slet ikke kommer ind i fængslerne - for de kan udgøre et alvorligt problem.

"Mobiltelefoner kan være et alvorligt problem i lukkede fængsler og arresthuse, i det de giver de indsatte mulighed for, at påvirke opklaringen af sager, true vidner, planlægge indsmugling og undvigelser med videre," fortæller sikkerhedschefen.

Behovet for at kommunikere lovligt for de indsatte dækkes via fastnettelefoner, hvor samtalerne optages, oplyser han.

Faktisk har Kriminalforsorgen styrket indsatsen mod ulovlige mobiltelefoner væsentligt, forklarer han.

"Dette er blandt sket ved opsætning af mere hegn - bedre perimetersikring -, indkøb af metaldetektorkarme samt håndholdte metaldetektorer, opsætning af bagagescannere i de lukkede fængsler samt i nogle arresthuse."

Sporer mobiler

"Endvidere bliver de besøgende til indsatte i lukkede fængsler og arresthuse detekteret med metaldetektorkarmene og eventuelt håndholdte metaldetektorer, ligesom de indsatte detekteres og personvisiteres efter besøg, ved fravær fra institutionen samt stikprøvevis med videre," fortæller han.

Endelig anvendes der i de lukkede fængsler og arresthuse bærbare mobilsøgere til sporing af mobiltelefoner.

Læs meget mere om det her.

Annonceindlæg tema

Identity & Access Management er blevet rygraden i digital sikkerhed

Denne side indeholder artikler med forskellige perspektiver på Identity & Access Management i private og offentlige organisationer. Artiklerne behandler aktuelle IAM-emner og leveres af producenter, rådgivere og implementeringspartnere.

Navnenyt fra it-Danmark

Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

Arjuna Enait

Idura

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job
Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

Per Glentvor

Lector ApS

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

Thomas Bjørn Nielsen

Renewtech ApS