Denne type chip buldrer frem på chip-markedet

Den globale omsætning for særlig type processorer vokser med rekordfart.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Hybrid-processorer med to eller flere typer af processorkerner udgør nu halvdelen af processormarkedet på samlet set knap 646 milliarder kroner.

Hybrid-chippenes succes er drevet af væksten inden for smartphones og tablets.

Det beskriver en ny rapport fra IMS Research.

Den mest almindelige type af de hybride processorer består af en kombination af den centrale regneenhed (CPU'en) og en grafikprocessor (GPU).

Disse processorer er særligt velegnede til anvendelse i smartphones og tablets, som skal kunne levere både en stærk regnekraft og god grafisk ydelse til visning af for eksempel film i HD fra en meget kompakt formfaktor.

AMD og Intel har hver især siden 2010 udviklet hybrid-processorer for at konkurrere i pc-markedet, men flere producenter af mobilprocessorer heriblandt NVidia, Qualcomm og Texas Instruments er også begyndt at tilbyde heterogene processorer til specifikke anvendelsesområder med integrerede GPU'er.

320 milliarder kroner

Nu hvor omsætningen fra smartphones overgår omsætningen fra pc'er, mens tablets bliver mere og mere populære, stiger efterspørgslen på hybrid-processorerne.

IMS Research har identificeret 20 processor-producenter, der leverer hybrid-chip, og estimerer, at markedet er på over 320 milliarder kroner.

Behovet for hybrid-processorer vil ifølge Tom Hackenberg, der er chef for analyse af chipmarkedet hos IMS Research og har skrevet rapporten Comprehensive Processor Report, kun blive mere presserende, i takt med at chipproducenterne nærmer sig de fysiske grænser som fastsat af Moores lov.

"Denne hybrid-tendens bliver mere og mere konkurrencebetonet med en Intel Atom-baseret smartphone, der kommer på markedet i denne måned, hvilket demonstrerer Intels alvor med hensyn til at træde ind på markedet for mobile enheder ved at kombinere en x86-processor, en grafikprocessor under licens fra Nvidia samt konfigurérbar sikkerheds-logik i en hybrid-processor, der med tre velplacerede slag skal vinde markedsandele," siger han.

Den ekstremt store mængde single-chip mikroprocessorer (der anvendes i for eksempel chipkort) betyder ifølge Hackenberg, at det er usandsynligt, at hybrid-chippene helt vil vælte løsninger med processorkerner af kun en enkelt type af pinden i den nærmeste fremtid. Men alligevel vil efterspørgslen på de mere højtydende enheder fortsat skubbe markedet i retning af de hybride processorer.

Samtidig vender flere chipproducenter deres opmærksomhed mod konfigurérbare processorer, der kan levere kerner til meget specifikke anvendelser. Intels mobilprocessor Z2460 indeholder for eksempel en konfigurérbar sikkerheds-engine, mens Analog Devices' BF60x DSP indeholder konfigurérbar logik til accelerering af visualisering.

"Hvis processorproducenterne forsat vil imødekomme de ydelsesmæssige forventninger defineret af Moores lov, så er dette helt afgjort en nødvendig tendens," vurderer Hackenberg. "Fremtidige processorer vil muligvis i mindre grad kunne sælges på deres klokfrekvens og i stedet i stigende grad på deres anvendelses-specifikke kerner."

Oversat af Thomas Bøndergaard

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Online

    Kod smartere med GitHub Copilot

    Få styr på GitHub Copilot og skriv bedre kode hurtigere. Se hvordan Copilot løser opgaver, sparrer på fejl og løfter komplekse workflows. Oplev live demo og lær hvordan du kommer i gang med licenser og opsætning.

    Sikkerhed | København

    Cyber Threats

    Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S