Denne type chip buldrer frem på chip-markedet

Den globale omsætning for særlig type processorer vokser med rekordfart.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Hybrid-processorer med to eller flere typer af processorkerner udgør nu halvdelen af processormarkedet på samlet set knap 646 milliarder kroner.

Hybrid-chippenes succes er drevet af væksten inden for smartphones og tablets.

Det beskriver en ny rapport fra IMS Research.

Den mest almindelige type af de hybride processorer består af en kombination af den centrale regneenhed (CPU'en) og en grafikprocessor (GPU).

Disse processorer er særligt velegnede til anvendelse i smartphones og tablets, som skal kunne levere både en stærk regnekraft og god grafisk ydelse til visning af for eksempel film i HD fra en meget kompakt formfaktor.

AMD og Intel har hver især siden 2010 udviklet hybrid-processorer for at konkurrere i pc-markedet, men flere producenter af mobilprocessorer heriblandt NVidia, Qualcomm og Texas Instruments er også begyndt at tilbyde heterogene processorer til specifikke anvendelsesområder med integrerede GPU'er.

320 milliarder kroner

Nu hvor omsætningen fra smartphones overgår omsætningen fra pc'er, mens tablets bliver mere og mere populære, stiger efterspørgslen på hybrid-processorerne.

IMS Research har identificeret 20 processor-producenter, der leverer hybrid-chip, og estimerer, at markedet er på over 320 milliarder kroner.

Behovet for hybrid-processorer vil ifølge Tom Hackenberg, der er chef for analyse af chipmarkedet hos IMS Research og har skrevet rapporten Comprehensive Processor Report, kun blive mere presserende, i takt med at chipproducenterne nærmer sig de fysiske grænser som fastsat af Moores lov.

"Denne hybrid-tendens bliver mere og mere konkurrencebetonet med en Intel Atom-baseret smartphone, der kommer på markedet i denne måned, hvilket demonstrerer Intels alvor med hensyn til at træde ind på markedet for mobile enheder ved at kombinere en x86-processor, en grafikprocessor under licens fra Nvidia samt konfigurérbar sikkerheds-logik i en hybrid-processor, der med tre velplacerede slag skal vinde markedsandele," siger han.

Den ekstremt store mængde single-chip mikroprocessorer (der anvendes i for eksempel chipkort) betyder ifølge Hackenberg, at det er usandsynligt, at hybrid-chippene helt vil vælte løsninger med processorkerner af kun en enkelt type af pinden i den nærmeste fremtid. Men alligevel vil efterspørgslen på de mere højtydende enheder fortsat skubbe markedet i retning af de hybride processorer.

Samtidig vender flere chipproducenter deres opmærksomhed mod konfigurérbare processorer, der kan levere kerner til meget specifikke anvendelser. Intels mobilprocessor Z2460 indeholder for eksempel en konfigurérbar sikkerheds-engine, mens Analog Devices' BF60x DSP indeholder konfigurérbar logik til accelerering af visualisering.

"Hvis processorproducenterne forsat vil imødekomme de ydelsesmæssige forventninger defineret af Moores lov, så er dette helt afgjort en nødvendig tendens," vurderer Hackenberg. "Fremtidige processorer vil muligvis i mindre grad kunne sælges på deres klokfrekvens og i stedet i stigende grad på deres anvendelses-specifikke kerner."

Oversat af Thomas Bøndergaard

Læses lige nu

    Event: Computerworld Summit 2026 - København

    Digital transformation | København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    28. april 2026 | Gratis deltagelse

    Capgemini Danmark A/S

    Presales Lead Cybersecurity

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    Vil du være med til at udvikle PETs ITSM-platform?

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    Sektionsleder for Systemer i PET

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Niels Bjørndal Nygaard som Digital Product Lead. Han skal især beskæftige sig med designe og implementere effektive IT-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være digital consultant og project Manager hos Peytz & Co. Nyt job

    Niels Bjørndal Nygaard

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Thea Scheuer Gregersen som Finace accountant. Hun skal især beskæftige sig med håndteringer af bl.a. bogføring og finansiel rapportering på tværs af selskaberne. Hun er uddannet Bachelor´s degree i Business Administration & Economics og en Master of Sustainable Business degree. Nyt job

    Thea Scheuer Gregersen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

    Rasmus Stage Sørensen

    Norriq Danmark A/S

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

    Johan Léfelius

    IT Confidence A/S