S: Få styr på CPR-sikkerhed eller vi kommer efter jer

Der er ingen slinger i valsen. Ansvaret for sikker opbevaring af CPR-numre ligger hos telebranchen, lyder det fra regeringsparti.

Artikel top billede

Læs også:

It-studerende afslører kæmpe CPR-sikkerhedshul

CPR-hackere: Vi peger på et stort problem

Teleselskab: Sådan sikrer vi CPR-valideringen

It-ordføreren fra regeringspartiet Socialdemokraterne er helt klar i spyttet i forventningerne om, hvordan telebranchen skal håndtere personfølsomme data som eksempelvis CPR-numre.

"Få styr på det, ellers kommer vi efter jer," lyder det fra Trine Bramsen, it-ordfører for Socialdemokraterne.

Kommentaren kommer efter, to studerende fra IT-Universitetet har eksponeret CPR-numre fra en række mobilselskabers kunder.

Den historie kan du læse her.

Trine Bramsen lægger således ikke skjul på, hvor hun placerer ansvaret.

"I dette tilfælde handler det om opbevaring af data, og ansvaret ligger på selskabernes skuldre. Det er deres ansvar at behandle data på en ordentlig måde," siger hun til Computerworld.

"Jeg vil ikke gå ind fra politisk hold med et krav om midlertidige lappeløsninger. Telefirmaerne skal finde en ny måde at sikre data på."

Hun da også en forventning om, at tingene bliver bedre.

"Branchen har selv en interesse i, at tingene kommer på plads. Men gør de ikke det, så griber vi naturligvis ind."

Borgerkort på den lange bane

Hun ser dog en politisk løsning på den lange bane.

"Vi arbejder på et borgerkort, der kan gøre de personlige oplysninger sikre," fortæller Trine Bramsen.

"Vi har ikke en færdig løsning på tegnebrættet, men ser i øjeblikket på, hvordan man takler den udfordring i lande som Holland og Frankrig."

"Jeg mener nemlig ikke, at vi behøver at opfinde den dybe tallerken igen, hvis det ikke er nødvendigt. Samtidig skal vi have en ordentlig løsning fra starten, så vi ikke får en ny rejsekort-sag," siger hun med henvisning til de mange problemer, der har været med netop den it-løsning.

Læs også:
It-studerende afslører kæmpe CPR-sikkerhedshul

CPR-hackere: Vi peger på et stort problem

Teleselskab: Sådan sikrer vi CPR-valideringen

Green Power Denmark

It-chef med udviklingsfokus

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Erfaren Linux Operations Engineer

Nordjylland

Banedanmark

Cyber Risk Analyst

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Open Application (Denmark)

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S