Google læner sig op ad stor bødesag i EU

Google har kun få uger til at komme med løsningsforslag til fire tilfælde af konkurrenceforvridende adfærd.

Artikel top billede

(Foto: SH Søren Holm)

Computerworld News Service: Google har "nogle uger" til at gøre noget ved fire tilfælde af konkurrencebegrænsende adfærd, som EU's konkurrencemyndigheder har identificeret.

Hvis Google gør noget ved disse problemer, kan sagen løses ved hjælp af en såkaldt "beslutning om tilsagn," i stedet for at man går videre med en formel konkurrencesag, som vil resultere i en bøde, oplyser Joaquín Almunia, der er næstformand for Europa-Kommissionen med ansvar for konkurrencepolitikken.

Europa-Kommissionen indledte en konkurrenceundersøgelse af Googles aktiviteter i november 2010 og har nu konkluderet, at Google kan anses for at have misbrugt sin markedsdominans på fire områder, udtaler Almunia i en pressemeddelelse.

Ingen links til konkurrenter

For det første viser Google links til sine egne vertikale søgetjenester, der fokuserer på specifikke emner såsom restauranter eller nyheder, sammen med resultaterne i sin generelle søgemaskine.

Disse links vises på en anden måde end links til konkurrenter, som tilbyder lignende vertikale søgetjenester, forklarer Almunia.

"Vi er bekymrede for, at dette kan give visse fortrin i forhold til links til konkurrerende tjenester, der kan lide skade som konsekvens heraf," udtaler han.

Den anden bekymring handler om Googles praksis med at kopiere indhold såsom brugeranmeldelser fra konkurrenter for at vise dem på sit eget site uden at indhente tilladelse.

Herved tilegner Google sig fordele fra de investeringer, som konkurrenterne har foretaget, hvilket kan nedsætte konkurrenternes incitament til at investere, siger Almunia.

Han henviser til, at denne praksis kan have en indvirkning på rejsesites eller sites med restaurantanmeldelser.

Her er de to næste problemer for Google

Den tredje problemstilling har at gøre med aftaler mellem Google og partnere, der anvender Googles søgemaskine på deres websites, hvor Googles annoncer vises sammen med søgeresultaterne.

"Disse aftaler resulterer i de facto-eksklusivitet og gør, at de er nødt til at opfylde hele eller det meste af deres behov for søgeannoncering fra Google, hvilket således udelukker konkurrerende leverandører af tjenester til formidling af søgeannoncering," påpeger Almunia.

Han tilføjer, at dette potentielt påvirker annonceringstjenester købt af webbutikker, e-magasiner, tv-selskaber og andre

Udover disse tre bekymringer påpeger Almunia, at Europa-Kommissionen også er bekymret med hensyn til de begrænsninger, som Google lægger på muligheden for at overføre AdWords- kampagner til konkurrerende platforme til søgeannoncering.

Almunia forklarer, at han er bekymret for, at Googles kontraktmæssige begrænsninger forhindrer softwareudviklerne i at tilbyde værktøjer til overførsel af søgebaserede annoncekampagner.

Skal have forslag på bordet

Almunia oplyser, at han har skrevet et brev til Googles bestyrelsesformand, Eric Schmidt, hvori han tilbyder Google den mulighed "inden for nogle uger at komme med de første forslag til at gøre noget ved disse sager."

Google udtaler i en e-mail, at selskabet først lige er begyndt at gennemgå argumenterne.

"Vi er uenige i konklusionerne, men vi vil med glæde drøfte eventuelle bekymringer, de måtte have," kommenterer Google.
Oversat af Thomas Bøndergaard

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Infrastruktur | Frederiksberg

    Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

    Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: Fra identity-angreb til sikker genopretning

    Identity-angreb rammer virksomhedens kontrolplan først. Få konkrete råd til at beskytte og gendanne AD og Entra ID, validere recovery og styrke cyberresiliensen. Deltag og lær hvordan du kan sikre hurtigere vej tilbage efter et angreb.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job