Google læner sig op ad stor bødesag i EU

Google har kun få uger til at komme med løsningsforslag til fire tilfælde af konkurrenceforvridende adfærd.

Artikel top billede

(Foto: SH Søren Holm)

Computerworld News Service: Google har "nogle uger" til at gøre noget ved fire tilfælde af konkurrencebegrænsende adfærd, som EU's konkurrencemyndigheder har identificeret.

Hvis Google gør noget ved disse problemer, kan sagen løses ved hjælp af en såkaldt "beslutning om tilsagn," i stedet for at man går videre med en formel konkurrencesag, som vil resultere i en bøde, oplyser Joaquín Almunia, der er næstformand for Europa-Kommissionen med ansvar for konkurrencepolitikken.

Europa-Kommissionen indledte en konkurrenceundersøgelse af Googles aktiviteter i november 2010 og har nu konkluderet, at Google kan anses for at have misbrugt sin markedsdominans på fire områder, udtaler Almunia i en pressemeddelelse.

Ingen links til konkurrenter

For det første viser Google links til sine egne vertikale søgetjenester, der fokuserer på specifikke emner såsom restauranter eller nyheder, sammen med resultaterne i sin generelle søgemaskine.

Disse links vises på en anden måde end links til konkurrenter, som tilbyder lignende vertikale søgetjenester, forklarer Almunia.

"Vi er bekymrede for, at dette kan give visse fortrin i forhold til links til konkurrerende tjenester, der kan lide skade som konsekvens heraf," udtaler han.

Den anden bekymring handler om Googles praksis med at kopiere indhold såsom brugeranmeldelser fra konkurrenter for at vise dem på sit eget site uden at indhente tilladelse.

Herved tilegner Google sig fordele fra de investeringer, som konkurrenterne har foretaget, hvilket kan nedsætte konkurrenternes incitament til at investere, siger Almunia.

Han henviser til, at denne praksis kan have en indvirkning på rejsesites eller sites med restaurantanmeldelser.

Her er de to næste problemer for Google

Den tredje problemstilling har at gøre med aftaler mellem Google og partnere, der anvender Googles søgemaskine på deres websites, hvor Googles annoncer vises sammen med søgeresultaterne.

"Disse aftaler resulterer i de facto-eksklusivitet og gør, at de er nødt til at opfylde hele eller det meste af deres behov for søgeannoncering fra Google, hvilket således udelukker konkurrerende leverandører af tjenester til formidling af søgeannoncering," påpeger Almunia.

Han tilføjer, at dette potentielt påvirker annonceringstjenester købt af webbutikker, e-magasiner, tv-selskaber og andre

Udover disse tre bekymringer påpeger Almunia, at Europa-Kommissionen også er bekymret med hensyn til de begrænsninger, som Google lægger på muligheden for at overføre AdWords- kampagner til konkurrerende platforme til søgeannoncering.

Almunia forklarer, at han er bekymret for, at Googles kontraktmæssige begrænsninger forhindrer softwareudviklerne i at tilbyde værktøjer til overførsel af søgebaserede annoncekampagner.

Skal have forslag på bordet

Almunia oplyser, at han har skrevet et brev til Googles bestyrelsesformand, Eric Schmidt, hvori han tilbyder Google den mulighed "inden for nogle uger at komme med de første forslag til at gøre noget ved disse sager."

Google udtaler i en e-mail, at selskabet først lige er begyndt at gennemgå argumenterne.

"Vi er uenige i konklusionerne, men vi vil med glæde drøfte eventuelle bekymringer, de måtte have," kommenterer Google.
Oversat af Thomas Bøndergaard

Annonce

Unik System Design A/S

Product Owner – AI-First Property Management

Nordjylland

Capgemini Danmark A/S

Java Engineer

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

Data- og Forretningsspecialist til Dataplatform i PET

Københavnsområdet

Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger |

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

22. april 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

Kristoffer Hyltoft Overlund

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

Maria Juliane Friedrichsen

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,