Apple nyder godt af Facebooks kaotiske børsnotering

Facebooks rodede børsnotering ser ud til at være ganske nyttig for Apple. Se her, hvordan det kan hænge sammen.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Hvis du havde købt Apple-aktier sidste fredag, ville du være glad nu.

Apples aktie er steget fra 3.131 kroner fredag 18. maj kroner til 3.315 kroner tirsdag 22. maj.

Men hvad forårsagede denne store stigning?

En teori går på, at investorerne i sidste uge flyttede deres penge fra Apple for at investere i Facebook.

Investerwebsitet The Motley Fool bemærker, at "Facebooks aktier fik tæv," den dag Apples aktier skød i vejret.

"Det ser ud til, at alle de Facebook-dollar er på vej direkte tilbage til Apple," skriver sitet.

Vigtige analytikere

Herudover kan kommentarer fra to analytikerne muligvis have haft noget at sige i forhold til Apples gode dag på aktiemarkedet mandag.

Den ene analytiker manede den frygt i jorden, at knaphed på chip fra Qualcomm ville skabe problemer for Apple, mens den anden analytiker vurderede, at man som investor ikke behøver frygte, at teleselskaberne er ved at miste interessen for Apple.

Analytiker Gene Munster fra Piper Jaffray offentliggjorde et såkaldt research note, hvori han afviser, at knaphed i udbuddet hos baseband-leverandøren Qualcomm vil påvirke Apple.

Han skriver, at der ikke er knaphed på det baseband-modem fra Qualcomm, som Apple anvender i sin tredje generation af iPad.

Han konkluderer, at dette modem også vil blive brugt i iPhone 5, og at Apple vil få en "favorabel behandling i forhold til at få adgang til 28-nanometer produkterne."

Til Apples fordel

Analytiker Bill Shope fra Goldman Sachs afviser, at Apple vil blive påvirket negativt af, at teleselskaberne er ved at være trætte af, at Apple kræver store tilskud til iPhone, hvilket eroderer deres marginer.

Shope skriver: "Vi vurderer fortsat, at det er usandsynligt, at reduktionerne i smartphone-tilskud i nogen væsentlig grad vil påvirke Apples model eller platformens værdi på længere sigt."

Den aktuelle tendens på mobilmarkedet er ifølge Shope faktisk til Apples fordel.

The Motley Fool bemærker desuden:

"Et enkelt teleselskab har ikke mulighed for at gøre oprør, for så vil alle iPhone-kunderne bare forsvinde over til en af konkurrenterne."

Apples aktie var på sit højeste 10. april med en værdi på 3.815 kroner.

Den har været i en turbulent periode de sidste få uger og var helt nede på 3.139 kroner torsdag 17. maj, hvilket fik Apple til at miste 711 milliarder kroner af sin markedsværdi.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Navnenyt fra it-Danmark

Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Rikke Badsberg som ServiceNow Specialist. Hun kommer fra en stilling som ServiceNow administrator and developer hos Kamstrup. Nyt job

Rikke Badsberg

Adeno K/S

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Marie Søndergaard

Energinet

Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

Arjuna Enait

Idura