Apple nyder godt af Facebooks kaotiske børsnotering

Facebooks rodede børsnotering ser ud til at være ganske nyttig for Apple. Se her, hvordan det kan hænge sammen.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Hvis du havde købt Apple-aktier sidste fredag, ville du være glad nu.

Apples aktie er steget fra 3.131 kroner fredag 18. maj kroner til 3.315 kroner tirsdag 22. maj.

Men hvad forårsagede denne store stigning?

En teori går på, at investorerne i sidste uge flyttede deres penge fra Apple for at investere i Facebook.

Investerwebsitet The Motley Fool bemærker, at "Facebooks aktier fik tæv," den dag Apples aktier skød i vejret.

"Det ser ud til, at alle de Facebook-dollar er på vej direkte tilbage til Apple," skriver sitet.

Vigtige analytikere

Herudover kan kommentarer fra to analytikerne muligvis have haft noget at sige i forhold til Apples gode dag på aktiemarkedet mandag.

Den ene analytiker manede den frygt i jorden, at knaphed på chip fra Qualcomm ville skabe problemer for Apple, mens den anden analytiker vurderede, at man som investor ikke behøver frygte, at teleselskaberne er ved at miste interessen for Apple.

Analytiker Gene Munster fra Piper Jaffray offentliggjorde et såkaldt research note, hvori han afviser, at knaphed i udbuddet hos baseband-leverandøren Qualcomm vil påvirke Apple.

Han skriver, at der ikke er knaphed på det baseband-modem fra Qualcomm, som Apple anvender i sin tredje generation af iPad.

Han konkluderer, at dette modem også vil blive brugt i iPhone 5, og at Apple vil få en "favorabel behandling i forhold til at få adgang til 28-nanometer produkterne."

Til Apples fordel

Analytiker Bill Shope fra Goldman Sachs afviser, at Apple vil blive påvirket negativt af, at teleselskaberne er ved at være trætte af, at Apple kræver store tilskud til iPhone, hvilket eroderer deres marginer.

Shope skriver: "Vi vurderer fortsat, at det er usandsynligt, at reduktionerne i smartphone-tilskud i nogen væsentlig grad vil påvirke Apples model eller platformens værdi på længere sigt."

Den aktuelle tendens på mobilmarkedet er ifølge Shope faktisk til Apples fordel.

The Motley Fool bemærker desuden:

"Et enkelt teleselskab har ikke mulighed for at gøre oprør, for så vil alle iPhone-kunderne bare forsvinde over til en af konkurrenterne."

Apples aktie var på sit højeste 10. april med en værdi på 3.815 kroner.

Den har været i en turbulent periode de sidste få uger og var helt nede på 3.139 kroner torsdag 17. maj, hvilket fik Apple til at miste 711 milliarder kroner af sin markedsværdi.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Læses lige nu

    Event: Computerworld Summit 2026 - København

    Digital transformation | København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    28. april 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

    Jimmi Overgaard

    Netip A/S

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

    Johan Léfelius

    IT Confidence A/S

    Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Søren Vindfelt Røn som Data & AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at effektivisere, planlægge og implementere innovative, digitale løsninger for Norriqs kunder. Han kommer fra en stilling som Co-founder & CMO hos DrinkSaver. Han er uddannet Masters of science på Københavns IT-Universitet. Nyt job

    Søren Vindfelt Røn

    Norriq Danmark A/S