Apple nyder godt af Facebooks kaotiske børsnotering

Facebooks rodede børsnotering ser ud til at være ganske nyttig for Apple. Se her, hvordan det kan hænge sammen.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Hvis du havde købt Apple-aktier sidste fredag, ville du være glad nu.

Apples aktie er steget fra 3.131 kroner fredag 18. maj kroner til 3.315 kroner tirsdag 22. maj.

Men hvad forårsagede denne store stigning?

En teori går på, at investorerne i sidste uge flyttede deres penge fra Apple for at investere i Facebook.

Investerwebsitet The Motley Fool bemærker, at "Facebooks aktier fik tæv," den dag Apples aktier skød i vejret.

"Det ser ud til, at alle de Facebook-dollar er på vej direkte tilbage til Apple," skriver sitet.

Vigtige analytikere

Herudover kan kommentarer fra to analytikerne muligvis have haft noget at sige i forhold til Apples gode dag på aktiemarkedet mandag.

Den ene analytiker manede den frygt i jorden, at knaphed på chip fra Qualcomm ville skabe problemer for Apple, mens den anden analytiker vurderede, at man som investor ikke behøver frygte, at teleselskaberne er ved at miste interessen for Apple.

Analytiker Gene Munster fra Piper Jaffray offentliggjorde et såkaldt research note, hvori han afviser, at knaphed i udbuddet hos baseband-leverandøren Qualcomm vil påvirke Apple.

Han skriver, at der ikke er knaphed på det baseband-modem fra Qualcomm, som Apple anvender i sin tredje generation af iPad.

Han konkluderer, at dette modem også vil blive brugt i iPhone 5, og at Apple vil få en "favorabel behandling i forhold til at få adgang til 28-nanometer produkterne."

Til Apples fordel

Analytiker Bill Shope fra Goldman Sachs afviser, at Apple vil blive påvirket negativt af, at teleselskaberne er ved at være trætte af, at Apple kræver store tilskud til iPhone, hvilket eroderer deres marginer.

Shope skriver: "Vi vurderer fortsat, at det er usandsynligt, at reduktionerne i smartphone-tilskud i nogen væsentlig grad vil påvirke Apples model eller platformens værdi på længere sigt."

Den aktuelle tendens på mobilmarkedet er ifølge Shope faktisk til Apples fordel.

The Motley Fool bemærker desuden:

"Et enkelt teleselskab har ikke mulighed for at gøre oprør, for så vil alle iPhone-kunderne bare forsvinde over til en af konkurrenterne."

Apples aktie var på sit højeste 10. april med en værdi på 3.815 kroner.

Den har været i en turbulent periode de sidste få uger og var helt nede på 3.139 kroner torsdag 17. maj, hvilket fik Apple til at miste 711 milliarder kroner af sin markedsværdi.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Kommando

    Identity: Kortere levetid på certifikater øger risikoen for nedbrud

    Digitale certifikater er fundamentet for tillid. Nu ændres vilkårene, og der stilles helt nye krav til, hvordan I arbejder med overblik og styring.

    Jyske Bank

    Product Owner til ESM

    Københavnsområdet

    AL Sydbank A/S (tidligere Arbejdernes Landsbank)

    Afdelingschef til GDPR & Tech Regulation

    Sydjylland

    Nextway Software A/S

    Software Architect

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS