Derfor vil Apples iTV revolutionere hele tv-branchen

Tv-apps vil vende op og ned på tv-branchen, på samme måde som Apple vendte op og ned på musikbranchen.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Apples kommende fjernsynsapparat, iTV, vil fuldstændigt revolutionere markedet for kabel-tv og tv-reklamer ved hjælp af tv-apps.

Disse apps vil vende op og ned på tv-branchen, i lige så høj grad som Apple vendte op og ned på musikbranchen, lyder det fra analytikeren Matt Chessen på investorwebsitet Seeking Alpha.

Kabeludbyderne vil være de store tabere i denne revolution.

"Det lykkedes dem ikke at innovere og det kommer de til at føle konsekvensen af," skriver Chessen.

Misset den store chance

Han argumenterer for, at kabelselskaberne er gået glip af en stor mulighed ved at insistere på, at kunderne abonnerer på samlede kanalpakker.

Kunderne bør i stedet få mulighed for at abonnere på individuelle kanaler eller endda købe adgang til individuelle tv-programmer, hvis det er det, de ønsker, foreslår han.

Og det kan de ifølge Chessen blive i stand til ved hjælp af tv-apps, der er tilgængelige via Apple.

"Det kommende fjernsyn fra Apple vil gøre det muligt for indholdsproducenterne at udvikle apps til distribution af indhold," vurderer han.

En bruger, som gerne vil se et specifikt tv-program, kan downloade en app og tilmelde sig et abonnement, hvilket fjerner behovet for kabelselskabet som mellemmand.

"Hele omsætningen flyttes fra kabelselskabet til indholdsleverandøren og Apple, mens kabelselskabet reduceres til udbyder af bredbånd til indhold, der leveres via apps over internettet," skriver Chessen.

Salg af tv-apps vil ifølge Chessen også gøre det muligt for indholdsleverandørerne at segmentere deres kunder mere effektivt og generere omsætning fra kunder, der kun i ny og næ vil se et tv-program, men som ikke ønsker at abonnere på en hel kanalpakke.

Apples tv-apps vil ifølge Chessen "revolutionere reklamering på tv." Apple vil kunne levere personligt tilpassede reklamer baseret på profiler af de individuelle brugere.

Apple kan på denne måde ende med at kontrollere en stor del af tv-reklamemarkedet, vurderer Chessen.

Læs også:

Derfor vil Apple snart falde fra verdens tinder.

Apple-fabrik gør sig klar til Apples nye fjernsyn - iTV.

iPad 3: Derfor gider Apple ikke være innovativ.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    VisionBird har pr. 1. november 2025 ansat Kelly Lyng Ludvigsen, 38 år,  som Seniorrådgiver. Hun skal især beskæftige sig med Rådgivning og undervisning i Contract Management. Hun kommer fra en stilling som Contract Manager hos Novo Nordisk. Hun er uddannet Cand. jur. og BS fra CBS. Hun har tidligere beskæftiget sig med Contract Management i flere roller i både det private, offentlige og som konsulent. Nyt job

    Kelly Lyng Luvigsen

    VisionBird

    Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

    Jesper Krogh Heitmann

    Danske Spil

    Enterprise Rent-A-Car har pr. 1. september 2025 ansat Christian Kamper Garst som Senior Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med at vinde markedsandele i hele Norden som led i en storstilet turnaround-strategi. Han kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Brøchner Hotels. Nyt job

    Christian Kamper Garst

    Enterprise Rent-A-Car

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Niels Bjørndal Nygaard som Digital Product Lead. Han skal især beskæftige sig med designe og implementere effektive IT-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være digital consultant og project Manager hos Peytz & Co. Nyt job

    Niels Bjørndal Nygaard

    Norriq Danmark A/S