Derfor vil Apples iTV revolutionere hele tv-branchen

Tv-apps vil vende op og ned på tv-branchen, på samme måde som Apple vendte op og ned på musikbranchen.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Apples kommende fjernsynsapparat, iTV, vil fuldstændigt revolutionere markedet for kabel-tv og tv-reklamer ved hjælp af tv-apps.

Disse apps vil vende op og ned på tv-branchen, i lige så høj grad som Apple vendte op og ned på musikbranchen, lyder det fra analytikeren Matt Chessen på investorwebsitet Seeking Alpha.

Kabeludbyderne vil være de store tabere i denne revolution.

"Det lykkedes dem ikke at innovere og det kommer de til at føle konsekvensen af," skriver Chessen.

Misset den store chance

Han argumenterer for, at kabelselskaberne er gået glip af en stor mulighed ved at insistere på, at kunderne abonnerer på samlede kanalpakker.

Kunderne bør i stedet få mulighed for at abonnere på individuelle kanaler eller endda købe adgang til individuelle tv-programmer, hvis det er det, de ønsker, foreslår han.

Og det kan de ifølge Chessen blive i stand til ved hjælp af tv-apps, der er tilgængelige via Apple.

"Det kommende fjernsyn fra Apple vil gøre det muligt for indholdsproducenterne at udvikle apps til distribution af indhold," vurderer han.

En bruger, som gerne vil se et specifikt tv-program, kan downloade en app og tilmelde sig et abonnement, hvilket fjerner behovet for kabelselskabet som mellemmand.

"Hele omsætningen flyttes fra kabelselskabet til indholdsleverandøren og Apple, mens kabelselskabet reduceres til udbyder af bredbånd til indhold, der leveres via apps over internettet," skriver Chessen.

Salg af tv-apps vil ifølge Chessen også gøre det muligt for indholdsleverandørerne at segmentere deres kunder mere effektivt og generere omsætning fra kunder, der kun i ny og næ vil se et tv-program, men som ikke ønsker at abonnere på en hel kanalpakke.

Apples tv-apps vil ifølge Chessen "revolutionere reklamering på tv." Apple vil kunne levere personligt tilpassede reklamer baseret på profiler af de individuelle brugere.

Apple kan på denne måde ende med at kontrollere en stor del af tv-reklamemarkedet, vurderer Chessen.

Læs også:

Derfor vil Apple snart falde fra verdens tinder.

Apple-fabrik gør sig klar til Apples nye fjernsyn - iTV.

iPad 3: Derfor gider Apple ikke være innovativ.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

Digital transformation | Aarhus C

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

21. april 2026 | Gratis deltagelse

Schilling ApS

Support Specialist

Københavnsområdet

Netcompany A/S

IT Consultant

Midtjylland

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Nordjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

Jesper Krogh Heitmann

Danske Spil

Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

Søren Jermiin Olesen

EG Danmark A/S

VisionBird har pr. 1. november 2025 ansat Kelly Lyng Ludvigsen, 38 år,  som Seniorrådgiver. Hun skal især beskæftige sig med Rådgivning og undervisning i Contract Management. Hun kommer fra en stilling som Contract Manager hos Novo Nordisk. Hun er uddannet Cand. jur. og BS fra CBS. Hun har tidligere beskæftiget sig med Contract Management i flere roller i både det private, offentlige og som konsulent. Nyt job

Kelly Lyng Luvigsen

VisionBird