Millioner af katolske studerende får Office 365

43 millioner katolske studerende kan være på vej over til Office 365.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Omtrent 4,5 millioner katolske studerende vil få adgang til cloud-baserede pakke af samarbejds- og kontorprogrammer, Microsofts Office 365, som del af en treårig aftale mellem softwaregiganten og Catholic International Education Office (OIEC).

Aftalens omfang kan på et senere tidspunkt udvides til at omfatte alle de 43 millioner studerende ved 210.000 katolske skoler i 102 lande, oplyser Microsoft.

Socialt netværk på vej

OIEC forventer, at de studerende med Office 365 vil blive i stand at samarbejde om projekter, redigere dokumenter i fællesskab, kommunikere via e-mail, instant messaging og videokonference samt udvikle og vedligeholde websites.

Som del af aftalen vil Microsoft også designe et socialt netværk baseret på Azure til de katolske skoler.

Netværket kommer til at hedde Social Network of Catholic Education. Mexikanske Tralcom bliver understøttende teknologisk partner i aftalen.

De studerende vil bruge Office 365 til uddannelse, der er den udgave af programpakken, der er målrettet skoler og universiteter, og som kommer på markedet til sommer.

Hård konkurrence med Google

Den vil dermed erstatte Microsofts nuværende gratis cloud-baserede programpakke til skoler og universiteter ved navn Live@Edu, forklarer Microsoft.

Microsoft ligger i hård konkurrence med Google i markedet for cloud-baserede løsninger inden for e-mail og samarbejde til større organisationer, hvor Google Apps har været dominerende siden 2006.

Google Apps findes også i en særlig gratis udgave til uddannelsessektoren.

Selvom Microsoft dominerer på markedet for lokalt installerede løsninger inden for e-mail og samarbejde til erhverv, så står selskabet overfor konkurrence fra Google og andre spillere, idet flere og flere kunder vælger at skifte til den cloud-baserede model på dette område.

Her er det meget vigtigt for Microsoft og Google at få uddannelsesinstitutionerne som kunder.

Det betyder nemlig, at de studerende fra starten af lærer deres specifikke løsning at kende, så de også fremover sandsynligvis vil vælge enten Office 365 eller Google Apps.

Når de studerende kommer ud på arbejdsmarkedet, vil deres holdninger til kontorpakker være med til at præge arbejdsgivernes beslutninger om hvilken software, der skal indkøbes.

22 millioner studerende

Live@Edus kundebase består hidtil af 22 millioner studerende, lærere og administrativ personale på omtrent 10.000 skoler i mere end 130 lande.

Office 365 til uddannelse vil blive tilgængelig i tre udgaver.

Abonnementet A2 er gratis og inkluderer online-udgaven af Office 2010, der har navnet Office Web Apps, instant messaging og videokonference via Lync Online, samarbejdsfunktionalitet via SharePoint Online, e-mail og kalender via Exchange Online, beskyttelse mod virus og spam samt individuel storage.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Annonceindlæg tema

Identity & Access Management er blevet rygraden i digital sikkerhed

Denne side indeholder artikler med forskellige perspektiver på Identity & Access Management i private og offentlige organisationer. Artiklerne behandler aktuelle IAM-emner og leveres af producenter, rådgivere og implementeringspartnere.

Politiets Efterretningstjeneste

Configuration Manager til PET's IT-afdeling

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Senior Network Engineer

Nordjylland

Statens IT

Teamleder Infrastruktur & Cloud

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics