Millioner af katolske studerende får Office 365

43 millioner katolske studerende kan være på vej over til Office 365.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Omtrent 4,5 millioner katolske studerende vil få adgang til cloud-baserede pakke af samarbejds- og kontorprogrammer, Microsofts Office 365, som del af en treårig aftale mellem softwaregiganten og Catholic International Education Office (OIEC).

Aftalens omfang kan på et senere tidspunkt udvides til at omfatte alle de 43 millioner studerende ved 210.000 katolske skoler i 102 lande, oplyser Microsoft.

Socialt netværk på vej

OIEC forventer, at de studerende med Office 365 vil blive i stand at samarbejde om projekter, redigere dokumenter i fællesskab, kommunikere via e-mail, instant messaging og videokonference samt udvikle og vedligeholde websites.

Som del af aftalen vil Microsoft også designe et socialt netværk baseret på Azure til de katolske skoler.

Netværket kommer til at hedde Social Network of Catholic Education. Mexikanske Tralcom bliver understøttende teknologisk partner i aftalen.

De studerende vil bruge Office 365 til uddannelse, der er den udgave af programpakken, der er målrettet skoler og universiteter, og som kommer på markedet til sommer.

Hård konkurrence med Google

Den vil dermed erstatte Microsofts nuværende gratis cloud-baserede programpakke til skoler og universiteter ved navn Live@Edu, forklarer Microsoft.

Microsoft ligger i hård konkurrence med Google i markedet for cloud-baserede løsninger inden for e-mail og samarbejde til større organisationer, hvor Google Apps har været dominerende siden 2006.

Google Apps findes også i en særlig gratis udgave til uddannelsessektoren.

Selvom Microsoft dominerer på markedet for lokalt installerede løsninger inden for e-mail og samarbejde til erhverv, så står selskabet overfor konkurrence fra Google og andre spillere, idet flere og flere kunder vælger at skifte til den cloud-baserede model på dette område.

Her er det meget vigtigt for Microsoft og Google at få uddannelsesinstitutionerne som kunder.

Det betyder nemlig, at de studerende fra starten af lærer deres specifikke løsning at kende, så de også fremover sandsynligvis vil vælge enten Office 365 eller Google Apps.

Når de studerende kommer ud på arbejdsmarkedet, vil deres holdninger til kontorpakker være med til at præge arbejdsgivernes beslutninger om hvilken software, der skal indkøbes.

22 millioner studerende

Live@Edus kundebase består hidtil af 22 millioner studerende, lærere og administrativ personale på omtrent 10.000 skoler i mere end 130 lande.

Office 365 til uddannelse vil blive tilgængelig i tre udgaver.

Abonnementet A2 er gratis og inkluderer online-udgaven af Office 2010, der har navnet Office Web Apps, instant messaging og videokonference via Lync Online, samarbejdsfunktionalitet via SharePoint Online, e-mail og kalender via Exchange Online, beskyttelse mod virus og spam samt individuel storage.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S

Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

Jan Julin

Genetec

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job