Snart vil din chef overvåge din brug af sociale medier

60 procent af alle virksomheder vil ifølge Gartner i 2015 overvåge medarbejdernes brug af sociale medier for sikkerhedsbrud.

Artikel top billede

Læs også: Dell holder øje med dig på de sociale medier

Computerworld News Service: Erhvervslivet er begyndt at overvåge medarbejdernes internetbrug.

Hele 60 procent af alle virksomheder vil i 2015 overvåge medarbejdernes brug af sociale medier for sikkerhedsbrud, lyder prognosen i en ny rapport fra Gartner. 

Under 10 procent af virksomhederne overvåger i dag deres ansattes brug af Facebook, YouTube, LinkedIn og andre sociale medier for brud på sikkerheden, selvom mange virksomheder følger nøje med på de sociale medier med formål inden for marketing og såkaldt brand management, kan man læse i rapporten.

Nye teknologier gør denne vækst i overvågning af medarbejderne mulig, men det er af etiske og juridiske grunde nødvendigt for virksomhederne at håndtere overvågningen meget nøje, skriver Andrew Walls, der er research vice president hos Gartner, i rapporten.

Overvågning kan hjælpe virksomhederne til at undgå sikkerhedsproblemer, såsom at medarbejderne offentliggør uautoriserede videooptagelser af virksomhedens aktiviteter, skriver Walls.

Kontakt med kunderne

Men "der er andre tilfælde, hvor adgangen til sådanne informationer i sig selv kan risikere at være alvorligt ansvarspådragende, såsom hvis en mellemleder gennemgår en medarbejders Facebook-profil for at finde ud af medarbejderens religiøse overbevisning eller seksuelle orientering i strid med gældende love og regler inden for ansættelsesforhold og beskyttelse af privatlivets fred," skriver han.

Tidligere i år har der været en del sager om, at arbejdsgivere har bedt folk til jobsamtale om at udlevere deres kodeord til Facebook.  

Denne praksis vil "gradvist forsvinde," men virksomhederne vil fortsat overvåge de sociale medier for udvekslinger mellem medarbejdere og kunder, udtaler Walls i en pressemeddelelse.

Virksomheder, der overvåger aktiviteten på de sociale medier vil dog muligvis opleve en modreaktion fra medarbejderne," skriver Walls i rapporten.

"Virksomhedernes overvågning af medarbejdernes aktivitet på populære sociale medier har ført til disciplinærsager mod arbejdsgiverne, som dog oftest har loven på deres side men krænker de kulturelle normer om ytringsfrihed og privatlivets fred i de fleste vestlige lande," skriver han. 

USA's National Labor Relations Board har for nylig i adskillige sager giver medhold til tidligere ansatte, som er blevet fyret for at brokke sig på sociale medier over deres arbejdsforhold. Dette organ, der fungerer som mægler og ankeinstans i arbejdsstridigheder og arbejdsmarkedsforhold, henviser til, at diskussion af sine arbejdsforhold med kolleger er beskyttet under National Labor Relations Act.

Du bør selv passe på

 Medarbejdere bør dog være varsomme med "upassende" arbejdsrelaterede opslag på Facebook og andre sociale medier, siger Paul Stephens, der er director of policy and advocacy hos nonprofit-forbrugerorganisationen Privacy Rights Clearinghouse.

"Der er ingen tvivl om, at fremvæksten af de sociale netværk på nettet har skabt et paradigmeskift i organisationers overvågning af sikkerhedsgrunde," udtaler han via e-mail. "Som medarbejder bør man være opmærksom på, at ens aktiviteter muligvis overvåges af ens arbejdsgiver, selvom de nøjagtige juridiske parametre for en sådan praksis endnu ikke er på plads." 

Derfor bør man som bruger på de fleste sociale netværkssites sætte sig ind i og justere i privatlivsindstillingerne, anbefaler Stephens.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Læs også: Dell holder øje med dig på de sociale medier

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | København

    Cyber Security Festival 2025

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.200 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 50 talere og...

    It-løsninger | Online

    ERP Insights 2025

    Få den nyeste viden om værktøjer, der kan optimere hele din virksomhed med udgangspunkt i AI og fleksibilitet.

    It-løsninger | København Ø

    Automatisering med Copilot & Agentic AI

    Høst viden og erfaringer fra andre om, hvordan Copilot og Agentic AI i praksis kan skabe værdi og fleksibilitet i din organisation.

    Se alle vores events inden for it

    En kaotisk verden kræver stærk cybersikkerhed, resiliens og digital suverænitet

    Mød David Heinemeier, Flemming Splidsboel Hansen, Casper Klynge, Rasmus Knappe, Jens Myrup Pedersen og forfattere som fhv. jægersoldat Thomas Rathsack og adfærdsforsker Henrik Tingleff.

    Computerworld afholder d. 4. og 5. november Cyber Security Festival i København - med fokus på sikkerhed, resiliens og digital suverænitet. Det er helt gratis - men reserver din plads allerede nu.

    Hele programmet er online lige nu - og du kan reservere din gratis plads lige her - jeg håber vi ses! 

    Lars Jacobsen

    Chefredaktør på Computerworld

    Se alle Lars's artikler her

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job
    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

    Jimmi Overgaard

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Ahmed Yasin Mohammed Hassan som Data & AI Consultant. Han kommer fra en stilling som selvstændig gennem de seneste 3 år. Han er uddannet cand. merc. i Business Intelligence fra Aarhus Universitet. Nyt job

    Ahmed Yasin Mohammed Hassan

    Norriq Danmark A/S