Facebook frigiver kildekode - på vej mod open source

Facebook frigiver kildekoden til sit interne C++-softwarebibliotek Folly, der har stået i vejen for at gøre andre projekter open source.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Facebook har frigivet kildekoden til et bibliotek af C++-softwarekomponenter, der bruges til at drive sitet, oplyser det sociale netværk lørdag.

Dette bibliotek ved navn Folly har med sin hidtil lukkede kildekode været en stopklods for at gøre mange andre af selskabets interne programmer open source, fordi de er afhængige af forskellige komponenter i dette bibliotek.

Det har nu ændret sig.

"En klar flaskehals med hensyn til at frigive mere af vores arbejde har været, at ethvert projekt først var nødt til at bryde sin afhængighed af ikke-frigivet intern bibliotekskode, før det kunne gøres open source," skriver software ingeniør hos Facebook Jordan DeLong i et blogindlæg om denne frigivelse af kildekode.

Frigivelsen af denne kildekode blev også offentliggjort ved en konference om C++, som Facebook afholdte lørdag på sin campus i Menlo Park i Californien.

Storbruger af open source

Facebook har i høj grad anvendt open source-software såsom MySQL, PHP og memcached til sit site.

Derfor har selskabet også sørget for at frigive kildekoden til mange af sine internt udviklede programmer såsom PHP-compileren HipHop og software-frameworket Thrift til skalerbar udvikling af services på tværs af programmeringssprog.

I forbindelse med mange af frigivelserne var Facebooks udviklere dog nødt til først at omskrive de dele af funktionaliteten, som kom fra dette bibliotek.

Ved at frigive selve biblioteket kan Facebook nu "fortsætte med at frigive kildekoden til dele af sin software-stack uden at være nødt til at genopfinde sine interne dybe tallerkener," skriver DeLong.

Selvom man som udvikler måske ikke har planer om at anvende applikationer udviklet af Facebook, så bør man alligevel tage et kig på dette bibliotek, da det indeholder mange værktøjer, der kan bruges i andre miljøer, påpeger DeLong.

Mange af komponenterne i Folly kører ifølge DeLong hurtigere end deres modstykker, der er tilgængelige andre steder fra. "Vores motivation var at bygge komponenter, der var hurtigere og mere effektive, end det vi havde brugt indtil da," skriver han.

Disse værktøjer er designet til anvendelse i tunge produktionsmiljøer på tværs af tusindvis af servere.

Komponenterne dækker ifølge DeLong en bred vifte af funktionalitet:

En komponent er designet til at anvende hukommelsen mere effektivt.

En anden reducerer såkaldt software contention, hvor flere forskellige transaktioner konkurrerer om de samme ressourcer.

Værktøjet AtomicHashMap reducerer, hvor lang tid et stykke data i hukommelsen er låst af en proces, hvilket kan nedsætte ydelsen og skabe flaskehalse i miljøer med tung trafik.

Et sæt komponenter til manipulation af strenge bruger færre beregningsressourcer end lignende komponenter i andre C++-biblioteker

Biblioteket Folly er offentliggjort på GitHub og Facebook vil føje nye komponenter til, i takt med at de bliver udviklet, skriver DeLong.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lars Jul Jakobsen, chefkonsulent hos Region Nordjylland, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Jul Jakobsen

    Region Nordjylland

    Sourcing IT har pr. 2. februar 2026 ansat Susanne Sønderskov som Salgsdirektør. Hun skal især beskæftige sig med at styrke Sourcing IT’s kommercielle fundament, skalere salgsindsatsen og øge tilstedeværelsen bl.a. hos jyske kunder. Hun kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Right People Group ApS. Hun har tidligere beskæftiget sig med salgsledelse inden for IT-freelanceleverancer og komplekse kundeaftaler, både privat og offentligt. Nyt job

    Susanne Sønderskov

    Sourcing IT

    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Joshua Pratt, 32 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med at bruge sin tekniske knowhow og erfaring i teamet for extensions og integrationer. Han kommer fra en stilling som Tech Director hos NoA Ignite Denmark. Han har tidligere beskæftiget sig med komplekse webprojekter, senest udviklingen af det nye website og e-commerce-platform for tivoli.dk. Nyt job

    Joshua Pratt

    Idura

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Rikke Badsberg som ServiceNow Specialist. Hun kommer fra en stilling som ServiceNow administrator and developer hos Kamstrup. Nyt job

    Rikke Badsberg

    Adeno K/S