Få Ubuntu som styresystem på din smartphone

Snart kan du få Linux-distributionen Ubuntu til din smartphone.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Styresystemet Ubuntu er et skridt nærmere at udkomme til smartphones.

Udviklerselskabet Canonical antyder, at udgivelsen muligvis vil finde sted allerede i år eller på et tidspunkt til næste år.

Canonical vil senere i år komme med nogle offentliggørelser angående styresystemet Ubuntu til smartphones, oplyser John Barnard, der er marketingchef hos Canonical.

Han fortæller, at udviklingen af styresystemet til smartphones stadig er i gang, men afviser at oplyse, om de kommende offentliggørelser har noget direkte at gøre med udgivelsesdatoen for Ubuntu til smartphones.

Til spørgsmålet, om udgivelsen vil ske senere i år eller næste år, svarer stifter af Canonical, Mark Shuttleworth, blot: "Muligvis."

Ingen dato endnu

Han afviser dog at angive nogen specifik dato. Også Barnard siger, at styresystemet muligvis udkommer til næste år, men afviser at angive nogen specifik dato.

Barnard fortæller, at styresystemet til smartphones ikke vil blive tilgængelig som download men vil i stedet blive tilgængelig for hardwareproducenterne.

Han giver ingen yderligere oplysninger men henviser til, at folk må vente, indtil de officielle offentliggørelser senere i år.

Efter flere år med rygter offentliggjorde Canonical endelig sidste år sin hensigt om at udvikle styresystemet Ubuntu til smartphones og tablets.

En tidligere udgave af Ubuntu var en overgang tilgængelig til smartphones, men blev droppet igen til fordel for desktop- og server-udgaverne.

Canonical har netop fremvist en smartphone, der også fungerede som pc. Denne smartphone startede op i Android, men kunne indlæse Ubuntu, når den blev sat i en dock, der havde en skærm tilsluttet.

Denne udgave af Ubuntu anvender den samme kerne til at køre Android, forklarer Barnard.

Sådan kommer den til at fungere

Når den sættes i en dock, giver den udgave af Ubuntu, der starter op, den samme oplevelse som på desktop-udgaven af styresystemet, hvilket inkluderer adgang til Ubuntu Software Center, hvorfra der kan downloades applikationer.

Den Ubuntu-udgave, der er indlæst på denne smartphone, anvender også brugergrænsefladen Unity fra desktopudgaverne af styresystemet.

Der findes også visse forbindelser mellem Android og Ubuntu i denne opsætning, da brugerne fortsat kan få adgang til deres kontakter og modtage SMS'er og meddelelser, selvom telefonen er i Ubuntu-tilstand.

Dette dobbeltstyresystem vil kunne udnytte ARM-processorer med flere processorkerner og grafiske processorer, som allerede findes i mange smartphones i dag, oplyser Canonical.

Barnard håber, at kombinationen mellem Ubuntu og Android vil være at finde i smartphones allerede senere i år.

Der er ifølge Barnard masser af interesse fra enhedsproducenterne i at anvende to styresystemer på smartphones.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Læses lige nu

    Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger | København V

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    27 maj 2026 | Gratis deltagelse

    LINK Mobility

    Support Specialist

    Københavnsområdet

    Forsvaret

    Informationssikkerhedsofficer

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger elementleder til System sektionen i Hvidovre

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS