Få Ubuntu som styresystem på din smartphone

Snart kan du få Linux-distributionen Ubuntu til din smartphone.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Styresystemet Ubuntu er et skridt nærmere at udkomme til smartphones.

Udviklerselskabet Canonical antyder, at udgivelsen muligvis vil finde sted allerede i år eller på et tidspunkt til næste år.

Canonical vil senere i år komme med nogle offentliggørelser angående styresystemet Ubuntu til smartphones, oplyser John Barnard, der er marketingchef hos Canonical.

Han fortæller, at udviklingen af styresystemet til smartphones stadig er i gang, men afviser at oplyse, om de kommende offentliggørelser har noget direkte at gøre med udgivelsesdatoen for Ubuntu til smartphones.

Til spørgsmålet, om udgivelsen vil ske senere i år eller næste år, svarer stifter af Canonical, Mark Shuttleworth, blot: "Muligvis."

Ingen dato endnu

Han afviser dog at angive nogen specifik dato. Også Barnard siger, at styresystemet muligvis udkommer til næste år, men afviser at angive nogen specifik dato.

Barnard fortæller, at styresystemet til smartphones ikke vil blive tilgængelig som download men vil i stedet blive tilgængelig for hardwareproducenterne.

Han giver ingen yderligere oplysninger men henviser til, at folk må vente, indtil de officielle offentliggørelser senere i år.

Efter flere år med rygter offentliggjorde Canonical endelig sidste år sin hensigt om at udvikle styresystemet Ubuntu til smartphones og tablets.

En tidligere udgave af Ubuntu var en overgang tilgængelig til smartphones, men blev droppet igen til fordel for desktop- og server-udgaverne.

Canonical har netop fremvist en smartphone, der også fungerede som pc. Denne smartphone startede op i Android, men kunne indlæse Ubuntu, når den blev sat i en dock, der havde en skærm tilsluttet.

Denne udgave af Ubuntu anvender den samme kerne til at køre Android, forklarer Barnard.

Sådan kommer den til at fungere

Når den sættes i en dock, giver den udgave af Ubuntu, der starter op, den samme oplevelse som på desktop-udgaven af styresystemet, hvilket inkluderer adgang til Ubuntu Software Center, hvorfra der kan downloades applikationer.

Den Ubuntu-udgave, der er indlæst på denne smartphone, anvender også brugergrænsefladen Unity fra desktopudgaverne af styresystemet.

Der findes også visse forbindelser mellem Android og Ubuntu i denne opsætning, da brugerne fortsat kan få adgang til deres kontakter og modtage SMS'er og meddelelser, selvom telefonen er i Ubuntu-tilstand.

Dette dobbeltstyresystem vil kunne udnytte ARM-processorer med flere processorkerner og grafiske processorer, som allerede findes i mange smartphones i dag, oplyser Canonical.

Barnard håber, at kombinationen mellem Ubuntu og Android vil være at finde i smartphones allerede senere i år.

Der er ifølge Barnard masser af interesse fra enhedsproducenterne i at anvende to styresystemer på smartphones.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Event: Årets CIO 2026

Andre events | Kongens Lyngby

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

4 juni 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

Michael Benner

Norriq Danmark A/S

Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS

Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job