Få Ubuntu som styresystem på din smartphone

Snart kan du få Linux-distributionen Ubuntu til din smartphone.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Styresystemet Ubuntu er et skridt nærmere at udkomme til smartphones.

Udviklerselskabet Canonical antyder, at udgivelsen muligvis vil finde sted allerede i år eller på et tidspunkt til næste år.

Canonical vil senere i år komme med nogle offentliggørelser angående styresystemet Ubuntu til smartphones, oplyser John Barnard, der er marketingchef hos Canonical.

Han fortæller, at udviklingen af styresystemet til smartphones stadig er i gang, men afviser at oplyse, om de kommende offentliggørelser har noget direkte at gøre med udgivelsesdatoen for Ubuntu til smartphones.

Til spørgsmålet, om udgivelsen vil ske senere i år eller næste år, svarer stifter af Canonical, Mark Shuttleworth, blot: "Muligvis."

Ingen dato endnu

Han afviser dog at angive nogen specifik dato. Også Barnard siger, at styresystemet muligvis udkommer til næste år, men afviser at angive nogen specifik dato.

Barnard fortæller, at styresystemet til smartphones ikke vil blive tilgængelig som download men vil i stedet blive tilgængelig for hardwareproducenterne.

Han giver ingen yderligere oplysninger men henviser til, at folk må vente, indtil de officielle offentliggørelser senere i år.

Efter flere år med rygter offentliggjorde Canonical endelig sidste år sin hensigt om at udvikle styresystemet Ubuntu til smartphones og tablets.

En tidligere udgave af Ubuntu var en overgang tilgængelig til smartphones, men blev droppet igen til fordel for desktop- og server-udgaverne.

Canonical har netop fremvist en smartphone, der også fungerede som pc. Denne smartphone startede op i Android, men kunne indlæse Ubuntu, når den blev sat i en dock, der havde en skærm tilsluttet.

Denne udgave af Ubuntu anvender den samme kerne til at køre Android, forklarer Barnard.

Sådan kommer den til at fungere

Når den sættes i en dock, giver den udgave af Ubuntu, der starter op, den samme oplevelse som på desktop-udgaven af styresystemet, hvilket inkluderer adgang til Ubuntu Software Center, hvorfra der kan downloades applikationer.

Den Ubuntu-udgave, der er indlæst på denne smartphone, anvender også brugergrænsefladen Unity fra desktopudgaverne af styresystemet.

Der findes også visse forbindelser mellem Android og Ubuntu i denne opsætning, da brugerne fortsat kan få adgang til deres kontakter og modtage SMS'er og meddelelser, selvom telefonen er i Ubuntu-tilstand.

Dette dobbeltstyresystem vil kunne udnytte ARM-processorer med flere processorkerner og grafiske processorer, som allerede findes i mange smartphones i dag, oplyser Canonical.

Barnard håber, at kombinationen mellem Ubuntu og Android vil være at finde i smartphones allerede senere i år.

Der er ifølge Barnard masser af interesse fra enhedsproducenterne i at anvende to styresystemer på smartphones.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job
    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

    Henrik Thøgersen

    IT Confidence A/S

    Industriens Pension har pr. 3. november 2025 ansat Morten Plannthin Lund, 55 år,  som it-driftschef. Han skal især beskæftige sig med it-drift, it-support og samarbejde med outsourcingleverandører. Han kommer fra en stilling som Head of Nordic Operations Center hos Nexi Group. Han er uddannet HD, Business Management på Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med kritisk it-infrastruktur og strategiske it-projekter. Nyt job

    Morten Plannthin Lund

    Industriens Pension

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Nikolaj Vesterbrandt som Datateknikerelev ved netIP's afdeling i Rødekro. Han er uddannet IT-supporter ved Aabenraa Kommune og videreuddanner sig nu til Datatekniker. Nyt job