Få Ubuntu som styresystem på din smartphone

Snart kan du få Linux-distributionen Ubuntu til din smartphone.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Styresystemet Ubuntu er et skridt nærmere at udkomme til smartphones.

Udviklerselskabet Canonical antyder, at udgivelsen muligvis vil finde sted allerede i år eller på et tidspunkt til næste år.

Canonical vil senere i år komme med nogle offentliggørelser angående styresystemet Ubuntu til smartphones, oplyser John Barnard, der er marketingchef hos Canonical.

Han fortæller, at udviklingen af styresystemet til smartphones stadig er i gang, men afviser at oplyse, om de kommende offentliggørelser har noget direkte at gøre med udgivelsesdatoen for Ubuntu til smartphones.

Til spørgsmålet, om udgivelsen vil ske senere i år eller næste år, svarer stifter af Canonical, Mark Shuttleworth, blot: "Muligvis."

Ingen dato endnu

Han afviser dog at angive nogen specifik dato. Også Barnard siger, at styresystemet muligvis udkommer til næste år, men afviser at angive nogen specifik dato.

Barnard fortæller, at styresystemet til smartphones ikke vil blive tilgængelig som download men vil i stedet blive tilgængelig for hardwareproducenterne.

Han giver ingen yderligere oplysninger men henviser til, at folk må vente, indtil de officielle offentliggørelser senere i år.

Efter flere år med rygter offentliggjorde Canonical endelig sidste år sin hensigt om at udvikle styresystemet Ubuntu til smartphones og tablets.

En tidligere udgave af Ubuntu var en overgang tilgængelig til smartphones, men blev droppet igen til fordel for desktop- og server-udgaverne.

Canonical har netop fremvist en smartphone, der også fungerede som pc. Denne smartphone startede op i Android, men kunne indlæse Ubuntu, når den blev sat i en dock, der havde en skærm tilsluttet.

Denne udgave af Ubuntu anvender den samme kerne til at køre Android, forklarer Barnard.

Sådan kommer den til at fungere

Når den sættes i en dock, giver den udgave af Ubuntu, der starter op, den samme oplevelse som på desktop-udgaven af styresystemet, hvilket inkluderer adgang til Ubuntu Software Center, hvorfra der kan downloades applikationer.

Den Ubuntu-udgave, der er indlæst på denne smartphone, anvender også brugergrænsefladen Unity fra desktopudgaverne af styresystemet.

Der findes også visse forbindelser mellem Android og Ubuntu i denne opsætning, da brugerne fortsat kan få adgang til deres kontakter og modtage SMS'er og meddelelser, selvom telefonen er i Ubuntu-tilstand.

Dette dobbeltstyresystem vil kunne udnytte ARM-processorer med flere processorkerner og grafiske processorer, som allerede findes i mange smartphones i dag, oplyser Canonical.

Barnard håber, at kombinationen mellem Ubuntu og Android vil være at finde i smartphones allerede senere i år.

Der er ifølge Barnard masser af interesse fra enhedsproducenterne i at anvende to styresystemer på smartphones.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger IT-konsulent til VMware server

    Københavnsområdet

    Quadsat ApS

    Software Developer

    Fyn

    Ringkjøbing Landbobank – Nordjyske Bank

    Forretningsudvikler til procesoptimering

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S