Her skal it frigøre millioner hos din kommune

Regeringen og kommunerne vil bruge it til at spare flere hundrede millioner kroner. Se her hvordan.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Et afsnit med navnet "Digitalisering" og "Velfærdsteknologi" plus et fem siders lang bilag udelukkende om it vidner om, at en stribe digitale emner har spillet en rolle i regeringens aftale med kommunerne om økonomien for 2013.

"Regeringen og KL er enige om, at implementeringen af de første to bølger af obligatoriske digitale selvbetjeningsløsninger frigør 41 millioner i 2013 og 255 millioner kroner i 2014," fremgår det af aftalen.

Samtidig oplyses det, at obligatorisk digital selvbetjening på øvrige områder og "mere effektiv informationssøgning" vil frigøre minimum 300 millioner kroner.

Også målsætninger for obligatorisk digital post mellem offentlige myndigheder, borgere og virksomheder vil skæppe godt i kassen.

"Lovforslaget bidrager blandt andet til effektiviseringsgevinster i kommunerne på 212 millioner kroner i 2013 stigende til 547 millioner i 2015," står der i aftalen.

Større plan om grunddata på vej

Endelig har regeringen og kommunerne aftalt, at de vil sikre mere effektive indkøb og konkurrence på "det kommunale
it-marked, herunder gennem fælles udvikling og konkurrenceudsættelse af landsdækkende
it-løsninger."

Konkret skal der i efteråret 2012 gennemføres en analyse af muligheder og potentialer ved øget konkurrence og lavere
priser på kommunale it-ydelser, blandt andet gennem mere samordnet indkøb, øget prisgennemsigtighed, fremgår det.

I samme omgang hiver parterne fat i grunddata. For også i efteråret 2012 forventer parterne at indgå en aftale om grunddata, "der vil medvirke til at åbne det kommunale it-marked op for mere konkurrence."

Af aftalen fremgår det i øvrigt også, at man på visse punkter vil lempe myndigheders annonceringspligt ved udbud, hvilket vil frigøre 10,2 millioner kroner.

Fælles it-indkøb og telemedicin

Ligesom man regner med at tjene 72,4 millioner kroner ved fælles indkøb. Herunder nævnes indkøbsorganisationen SKI som en væsenlig spiller.

Endelig nævnes en fremtidig national plan for udbredelsen af telemedicin. Et område hvor man forventer allerede i 2013 at frigøre omkring 45 millioner kroner.

Det helt store ryk for sundheds-it er der imidlertid lagt op til i forbindelse med en ny digitaliseringsstrategi for sundhedsvæsenet, der skal se dagens lys, frem mod økonomiforhandlingerne for 2014.

Hele aftalen kan læses her.

Læs bilaget om digitalisering og velfærdsteknologi her.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Trustworks

    Tillid i en Zero-Trust verden

    Med voksende trusler, nye EU-krav og øget kompleksitet er cybersikkerhed nu en central ledelsesopgave på linje med strategi og økonomi.

    Jyske Bank

    Senior Forretningsudvikler

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Managing Architect

    Nordjylland

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Nordjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

    Henrik Thøgersen

    IT Confidence A/S

    Simple Agency Group A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Bo Christiansen, 38 år,  som CCO. Han skal især beskæftige sig med kommercielle partnerskaber og digitalisering af koncernens aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Director for eCommerce & Customer Platforms hos Atea A/S. Han er uddannet MSc in economics and business administration, Strategy, Organisation and Leadership. Han har tidligere beskæftiget sig med drift og udvikling af større eCommece teams med fokus på kundeoplevelsen. Nyt job

    Allan Bo Christiansen

    Simple Agency Group A/S

    EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

    Søren Jermiin Olesen

    EG Danmark A/S