Derfor kommer cloud aldrig til at slå mainframen

Det er slet ikke slut endnu for mainframes, vurderer analysehuset Forrester. Og det er der gode grunde til.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Cloud computing er ikke fremtiden.

Det er derimod kommercialiseringen af it-afdelingen, vurderer analysehuset Forrester, der dog påpeger, at de to tendenser på mange måder underbygger hinanden.

Forrester mener, at it-porteføljerne udvikle sig på en sådan måde, at det vil blive hensigtsmæssigt at udrulle mange applikationer via cloud, mens det for mange andre applikationer ikke vil være passende.

Analytiker James Staten fra Forrester fremlægger i en rapport:

"Ikke alting vil flytte ud i cloud'en, da der er mange forretningsprocesser, datasæt og arbejdsgange, der kræver specifik hardware eller proprietære løsninger, der ikke kan drage nytte af cloud-økonomien. Af denne grund vil vi sandsynligvis stadig have mainframes om 20 år."

Høst tidlig erfaring

Rapporten Make the Cloud Enterprise Ready, som er en del af Forresters Playbook on Cloud Computing, opfordrer it-chefer vil at "udnytte cloud-services i dag og derved høste tidlig erfaring" for således at opnå konkurrencemæssige fordele i fremtiden.

Playbook on Cloud Computing er et initiativ fra Forrester om udbredelsen af cloud, der går i detaljer med fordele og ulemper ved offentlige og private clouds, cloud-økonomi og fremlægger konceptet cloud washing, der ved at spille på begrebet hvidvaskning beskriver det forhold, at adskillige leverandører nu pludselig brander deres "sædvanlige it-services" og virtualiserings-produkter som cloud-løsninger.

Hybride porteføljer

I rapporten Make the Cloud Enterprise Ready vurderes det:

"På længere sigt vil store virksomheder have en hybrid portefølje, der består af implementeringer i både cloud-miljøer og miljøer, der ikke er cloud, og udnytte denne valgmulighed til at optimere ressourcerne og fleksibiliteten."

Der tilføjes: "I fremtiden vil størstedelen af systemopgaver ligge i cloud, mens dine egne informationssystemer vil udvikle sig i et langsommere men støt tempo. Resultatet bliver et blandet miljø, der administreres via et beslutningstræ og en række systemer til automatisering af opgaver, der sikrer den rette styring og compliance på tværs af porteføljen."

I rapporten advares det desuden om, at de virksomheder, der har valgt en privat cloud-arkitektur som deres primære cloud-strategi, ikke vil realisere de besparelser, der kan opnås via offentlige cloud-services eller med en arkitektur, der kombinerer offentlig og privat cloud, hvilket som regel kaldes en hybrid cloud-arkitektur.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Annonceindlæg fra Computerworld

AI-agenterne kommer vrimlende

Virksomheder er på vej fra store sprogmodeller, der svarer på spørgsmål, til AI-agenter, der kan udføre opgaver på egen hånd. Det gør teknologien mere nyttig – og langt mere risikabel.

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger en IT-supporterelev til lokal IT servicecenter i Ballerup

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Test Consultant

Københavnsområdet

Timengo DPG

Teknisk Konsulent til vores Service Center

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Operations Engineer til drift af Infrastruktur

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Markus Dalsgaard Sisseck

Martinsen Rådgivning & Revision

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

Michael Benner

Norriq Danmark A/S