Derfor kommer cloud aldrig til at slå mainframen

Det er slet ikke slut endnu for mainframes, vurderer analysehuset Forrester. Og det er der gode grunde til.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Cloud computing er ikke fremtiden.

Det er derimod kommercialiseringen af it-afdelingen, vurderer analysehuset Forrester, der dog påpeger, at de to tendenser på mange måder underbygger hinanden.

Forrester mener, at it-porteføljerne udvikle sig på en sådan måde, at det vil blive hensigtsmæssigt at udrulle mange applikationer via cloud, mens det for mange andre applikationer ikke vil være passende.

Analytiker James Staten fra Forrester fremlægger i en rapport:

"Ikke alting vil flytte ud i cloud'en, da der er mange forretningsprocesser, datasæt og arbejdsgange, der kræver specifik hardware eller proprietære løsninger, der ikke kan drage nytte af cloud-økonomien. Af denne grund vil vi sandsynligvis stadig have mainframes om 20 år."

Høst tidlig erfaring

Rapporten Make the Cloud Enterprise Ready, som er en del af Forresters Playbook on Cloud Computing, opfordrer it-chefer vil at "udnytte cloud-services i dag og derved høste tidlig erfaring" for således at opnå konkurrencemæssige fordele i fremtiden.

Playbook on Cloud Computing er et initiativ fra Forrester om udbredelsen af cloud, der går i detaljer med fordele og ulemper ved offentlige og private clouds, cloud-økonomi og fremlægger konceptet cloud washing, der ved at spille på begrebet hvidvaskning beskriver det forhold, at adskillige leverandører nu pludselig brander deres "sædvanlige it-services" og virtualiserings-produkter som cloud-løsninger.

Hybride porteføljer

I rapporten Make the Cloud Enterprise Ready vurderes det:

"På længere sigt vil store virksomheder have en hybrid portefølje, der består af implementeringer i både cloud-miljøer og miljøer, der ikke er cloud, og udnytte denne valgmulighed til at optimere ressourcerne og fleksibiliteten."

Der tilføjes: "I fremtiden vil størstedelen af systemopgaver ligge i cloud, mens dine egne informationssystemer vil udvikle sig i et langsommere men støt tempo. Resultatet bliver et blandet miljø, der administreres via et beslutningstræ og en række systemer til automatisering af opgaver, der sikrer den rette styring og compliance på tværs af porteføljen."

I rapporten advares det desuden om, at de virksomheder, der har valgt en privat cloud-arkitektur som deres primære cloud-strategi, ikke vil realisere de besparelser, der kan opnås via offentlige cloud-services eller med en arkitektur, der kombinerer offentlig og privat cloud, hvilket som regel kaldes en hybrid cloud-arkitektur.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Online

Cyber Briefing: Fra identity-angreb til sikker genopretning

Identity-angreb rammer virksomhedens kontrolplan først. Få konkrete råd til at beskytte og gendanne AD og Entra ID, validere recovery og styrke cyberresiliensen. Deltag og lær hvordan du kan sikre hurtigere vej tilbage efter et angreb.

Infrastruktur | Frederiksberg

Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics