Nokia fyrer 10.000 mand

Nokia skifter ud i ledelsen og varsler fyringen af endnu 10.000 medarbejdere. Store forandringer venter.

Artikel top billede

Finske Nokia tager endnu skrappere midler i brug for at få rettet op på forretningen. Det meddeler teleproducenten i dag.

Den kriseramte telegigant har atter nedjusteret forventningen og varsler fyringen af 10.000 medarbejdere inden udgangen af 2013.

Fyringerne rammer især den såkaldte Devices & Services-afdeling, hvor de årlige omkostninger nu skal reduceres med yderligere 1,6 milliarder euro ved udgangen af 2013.

"De planlagte reduktioner er en hård konsekvens af de handlinger, vi bliver nødt til at tage for at sikre Nokias konkurrenceevne på langt sigt."

Som et yderligere tiltag for at rette op på forretningen har Nokia solgt luksusmobilbrandet Vertu til kapitalfonden EQT VI.

En række ændringer i ledelsen er ligeledes blevet offentliggjort i dag. Blandt andet forlader marketingchefen Jerri DeVard, mobilchefen Mary McDowell og markedschefen Niklas Savander virksomheden.

"Vi øger vores fokus på de produkter og den service, som vores kunder værdsætter højst, mens vi fortsætter vores investeringer i innovation, hvilket altid har kendetegnet Nokia," lyder det i en pressemeddelelse fra topchef Stephen Elop.

Windows Phone-samarbejdet fortsætter med uformindsket styrke, fremgår det.

"Vi vil fokusere endnu mere på Lumia og på fortsat innovation omkring vores telefoner, mens vi sætter endnu mere fokus på lokal service. Men vi skal samtidig restrukturere vores forretningsmodel og sikre, at vi skaber en struktur, der kan støtte vores konkurrenceambitioner."

Af meddelelsen fremgår desuden, at Nokia planlægger at overtage den svenskbaserede imageteknologivirksomhed Scalado for at styrke Nokia på det område.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Pax8

    Den største barriere for AI er ikke teknologi - men at bevise dens forretningsværdi

    Ny leverancemodel gør det lettere og hurtigere for partnere at konfigurere præcis den AI-løsning, der giver kunderne et hurtigere og konkret afkast.

    Navnenyt fra it-Danmark

    TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
    Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Allan Hougaard

    Sparinvest

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

    Kristoffer Hyltoft Overlund

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S