Twitter bygger om: Sådan bliver din twitter fremover

Brugerne kan nu se overskrifter, fotos og videover direkte i deres feeds på Twitter.com

Artikel top billede

Computerworld News Service: Twitter indgår partnerskaber med adskillige store medieselskaber, der gør det muligt for brugerne at se forhåndsvisninger af de websites, der linkes til i deres Twitter-feed.

"Når man udvider tweeds, der indeholder links til vores partneres wesites, får man nu en forhåndsvisning af indhold og man kan blandt andet se billeder og afspille video," oplyser Twitter i et blogindlæg.

Twitters partnere på området tæller indtil videre New York Times, Wall Street Journal, blogs såsom BuzzFeed og TMZ samt videoindholdsleverandører såsom Lifetime og visse programmer fra BET.

Twitter gjorde det allerede muligt at se billeder i udvidede tweets ved hjælp af en opdatering i december. De nye aftaler udvider denne funktionalitet.

Kan udvides med et snuptag

En tweet med et link til en artikel fra en avis kan for eksempel udvides, så den viser artiklens overskrift, introduktion og eventuelt udgiverens og forfatterens Twitter-konti.

Brugerne kan også udvide tweets, der indeholder links til partner-virksomheder for at se billeder og video fra deres Twitter-feeds.

Funktionen vil sandsynligvis holde folk på Twitters website i længere tid, vurderer Brian Blau, der er analytiker hos Gartner.

"Vi ved i forvejen, at tweets, der indeholder links, værdsættes højere af brugerne, så hvis man er ude efter yderligere at øge værdien af disse tweets for brugerne, så kan man nu give dem den valgmulighed at klikke sig videre, eller lade være, hvis de selv vurderer at der var tilstrækkelig information i tweetet," siger Blau.

Twitter forventer ifølge blogindlægget at dette program af mediepartnerskaber vil vokse.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld it-jobbank

    Mød 3.500+ it-talenter på IT-DAY 2026

    Hos Computerworld it-jobbank er vi stolte af at fortsætte det gode partnerskab med folkene bag IT-DAY – efter vores mening Danmarks bedste karrieremesse for unge og erfarne it-kandidater.

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Konsulent til IT-kontraktstyring og IT-udbud i Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Test Consultant

    Nordjylland

    Styrelsen for Grøn Arealomlægning og Vandmiljø

    Teamleder til Application Management

    Fyn

    LB Forsikring

    Digital Performance & CRO Manager

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics