Ny knæ-teknologi: Oplad din mobil ved at spadsere

Forskere har opfundet en måde at genere strøm fra dine knæ.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Britiske forskere har fundet en måde at generere strøm til små mobile enheder såsom håndholdte GPS'er ved at høste energi fra brugernes knæ.

Det gør potentielt batterier overflødige.

Forskerne har døbt opfindelsen 'pizzicato knee-joint energy harvester', hvilket på dansk kan gengives som anordning til høstning af energi fra knæleddet.

Det cirkulære apparat kan fastgøres udenpå knæet og består af en ydre ring med 72 plektre og en central ring med fire arme, der stikker ud.

Hver gang man bøjer i knæet, vil den ydre ring rotere, hvilket får plektrene til at slå armene an.

Vibrerer og skaber energi

Det får armene til at vibrere ligesom strengene på en guitar, hvilket genererer elektrisk energi, der kan bruges til opladning af mobile enheder.

Forskerne fra Cranfield University, University of Liverpool og University of Salford forklarer, at deres opfindelse på nuværende tidspunkt kan høste omkring to milliwatt, hvilket med nogle få realistiske forbedringer kan bringes op over 30 milliwatt.

Det kan ifølge forskerne lægge kimen til en ny generation af håndholdte GPS'er, mere avanceret signalbehandling og hyppigere og længere trådløse overførsler.

Nyttig for soldater

Opfindelsen kan i særlig grad vise sig at være nyttig for soldater, som på nuværende tidspunkt kan være nødt til at bære over 10 kilogram af elektronisk udstyr, når de er på patrulje til fods, eller til at give strøm til mobile helbredsrelaterede apparater, der for eksempel overvåger hjerterytme, skridttællere og accelerationsmålere.

Knæet menes at være en passende mekanisme til generering af strøm, da dette led foretager en stor ændring i vinkel under normal gang.

Denne ændring foretages endda rimelig hurtigt.

Et apparat, der er fastgjort til leddet, kan derfor ifølge forskerne generere store mængder elektricitet.

Sådan vil prisen komme ned

"Der er et igangværende projekt, der undersøger mulighederne for fremstilling af en mere kompakt høsteanordning, der lettere kan bæres på kroppen," fortæller Dr. Michele Pozzi, der er ledende forfatter af forskningsartiklen, der beskriver opfindelsen.

"I øjeblikket anvender vi nøjagtige, men omkostningseffektive, teknikker til fremstilling af plektrene og huset, og vi forventer, at de resterende dele vil blive formstøbt industrielt, hvilket yderligere vil reducere prisen. Jeg vil mene, at hvert apparat vil koste under 90 kroner ved fremstilling i stor skala."

Forskningen blev offentliggjort lørdag i IOP Publishings videnskabelige tidsskrift Smart Materials and Structures.

Af andre overraskende opfindelser fra sidste uge kan nævnes en solcelledrevet oplader til mobiltelefoner ved navn Booster Brolly, der har form som en parasol og er udviklet af Vodafone.

Den nye gadget kan på en solskinsdag oplade en mobiltelefon på tre timer ved hjælp sine fleksible solcellepaneler, der er placeret i parasollens skærm.

Apparatet, der skærmer mod såvel vind, sol og regn mens den både oplader brugerens mobiltelefon og øger signalstyrken, vil blive testet under den kommende musikfestival Isle of Wight Festival.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Annonceindlæg fra Pax8

Den største barriere for AI er ikke teknologi - men at bevise dens forretningsværdi

Ny leverancemodel gør det lettere og hurtigere for partnere at konfigurere præcis den AI-løsning, der giver kunderne et hurtigere og konkret afkast.

JP/Politikens Hus

Digital Workplace Supporter

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Client Partner

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

ML OPS til udvikling og støtte af Computer Network Exploitation

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

Vlad-Andrei Fagarasan

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Peer Leerbæk som Key Account Manager ved netIP's kontor i Herlev. Han kommer fra en stilling som IT-Sikkerhedsrådgiver hos SeeSafe IT. Han har tidligere beskæftiget sig med kunderådgivning og account management bla. som KAM hos Comit gennem godt 4 år. Nyt job

Peer Leerbæk

Netip A/S

Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse
Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

Sarah Strøyer Hove

Norriq Danmark A/S