It-chefer tør ikke lægge data ud i skyen

Antallet af virksomheder, der har det meste af deres data i skyen, vil firedobles i løbet af i år. Men der er stadig masser af bekymringer blandt it-cheferne.

Artikel top billede

Læs også:

Microsoft Danmark: Vi får da nye cloud-kunder hver dag

Fire gange så mange virksomheder vil i løbet 2012 have mere end 50 procent af deres data i en cloud-løsning.

I dag har kun fem procent af virksomhederne lagt mere end halvdelen af deres applikationer ud i skyen, men allerede med udgangen af 2012 vil 20 procent af verdens virksomheder have gjort netop det.

Det fremgår af en ny undersøgelse af cloud computing, som er gennemført af it-virksomheden Cisco og analyseselskabet Insight Express.

Undersøgelsen bygger på svar fra 1.300 it-ansvarlige i Australien, Brasilien, Canada, Kina, Frankrig, Tyskland, Indien, Japan, Mexico, Rusland, Spanien, Storbritannien og USA.

I undersøgelsen siger 72 procent af it-cheferne, at de stadig frygter for sikkerheden for deres data, og hele 38 procent vil slet ikke være med til at overføre virksomhedens applikationer til skyen.

Faktisk vil de hellere have en rodbehandling hos tandlægen, end at skulle migrere virksomhedens infrastruktur og applikationer til skyen, lyder svaret på det lidt pudsige spørgsmål fra Cisco.

"It-cheferne frygter for sikkerheden og kræver derfor, at deres virksomheder afsætter ressourcer til at opbygge et intelligent, stærkt og sikkert it-netværk, så de kan høste fordelene ved cloud-løsninger, som for eksempel skalerbarhed," siger Henrik Stær, teknisk chef i Cisco Danmark.

Med hensyn til de specifikke applikationer og tjenester, som it-cheferne helst ser overført til skyen, ligger storage højest på listen efterfulgt af ERP-systemer og e-mail.

Lille dansk cloud-interesse

I Danmark lader det store cloud-gennembrud derimod vente på sig.

En rapport fra Erhvervsstyrelsen viser, at andelen af virksomheder, der bruger cloud-baserede løsninger, ligefrem er faldet.

Således fortæller tallene, at andelen af danske virksomheder, der anvendte denne type it-løsninger i 2010 var 30 procent, mens det tilsvarende tal i 2011 var 25 procent.

Der er ikke tal for 2012, og i Danmarks Statistik, hvorfra tallene stammer, fortæller chefkonsulent Martin Lundø, at man skal være påpasselig med at tolke tallene derhen, at der er sket et decideret fald, da der er en vis usikkerhed forbundet med målingen.

"Men tallene tyder i hvert fald ikke på, at der har været en mærkbar stigning," konkluderer han.

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

    Michael Schou

    Netip A/S