Nyt serversystem fra HP benytter særlig processor

Hewlett-Packards nye serversystem benytter en særlig processor og kan udvides efter behov med moduler til forskellige opgaver.

Artikel top billede

Læs også:

Firmaer skruer drastisk ned for indløb af servere

Computerworld News Service: Hewlett-Packard annoncerede tirsdag et nyt strømbesparende serversystem ved navn Gemini, der bliver baseret på Intels kommende Atom-processor med kodenavnet Centerton.

Gemini udgør næste skridt i HP's plan om at lancere strømbesparende servere til datacentre til håndtering af webbaserede og offline analyseorienterede opgaver.

HP annoncerede i november sidste år serverplatformen Project Redstone, der bruger strømbesparende ARM-baserede processorer og som efter planen vil blive tilgængelig for udvalgte kunder at teste i første halvår 2012, det vil sige inden for den allernærmeste fremtid.

Serversystemet Gemini vil kunne udvides med server-kassetter med Intels strømbesparende Atom-processor Centerton til specifikke opgaver.

Tusindvis af Atom-processorer

Dette serversystem vil have plads til tusindvis af Atom-processorer per rack og vil kunne håndtere specifikke opgaver og samtidig bruge mindre strøm end servere med Intels Xeon-processorer, der bruges som standard i serversystemer.

Der kan tilsluttes forskellige kassetter med Atom-chip, afhængig af hvad der er behov for, fortæller Paul Santeler, der er vice president og general manager for Hewlett-Packards forretningsenhed Hyperscale, i et webcast.

Interessen i at bygge servere med en mængde strømbesparende processorer såsom Atom stiger, i takt med at erhvervslivet forsøger at reducere udgifterne til elforbruget.

Intels Atom-chip er i udgangspunktet designet til netbooks og andre strømbesparende bærbare, mens den kommende Centerton-chip er designet fra bunden af til brug i servere.

Chippen består af en processor med to kerner og har 64-bit adressering og funktioner til hardwarebaseret virtualisering og fejlkorrektion, så den er optimeret til serveropgaver. Centerton-chippen bruger seks watt.

Serversystemet Gemini er det næste skridt i Project Moonshot, hvilket er kodenavnet for HP's overordnede initiativ om udvikling af strømbesparende servere.

Intel og HP vil samarbejde om udviklingen af fremtidige Atom-chip til Gemini til specifikke formål, oplyser de to selskaber i en pressemeddelelse.

Gemini-servere vil udover chip fra Intel desuden indeholde ARM-baserede chip, oplyser Santeler.

Oversat af Thomas Bøndergaard.

Læs også:

Firmaer skruer drastisk ned for indløb af servere

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Nordhavn

SAP Excellence Day 2026

Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

Infrastruktur | København

Datacenterstrategi 2026

Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

Sikkerhed | Aarhus C

Identity Festival 2026 - Aarhus

Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Forte Advice har pr. 19. januar 2026 ansat Karoline Lotz Jonassen som Head of Business Design. Karoline skal især beskæftige sig med business design, og hvordan kunder strategisk innoverer eller arbejder med nye forretningsområder. Karoline kommer fra en stilling som Future Commerce Lead hos IMPACT Commerce. Nyt job

Karoline Lotz Jonassen

Forte Advice

netIP har pr. 1. januar 2026 ansat Michael Kjøgx som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Konsulent hos Blue Byte og før da ATEA og XPconsult. Nyt job
Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Casper Barner Kristensen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Automation Architect. Nyt job
Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse