Windows Phone-ejere får ikke adgang til version 8

Din eksisterende Windows-telefon kommer ikke til at få Windows Phone 8.

Artikel top billede

Læs også:

Windows og Windows Phone smelter sammen

Fire producenter bakker op om nyt Windows Phone 8

Computerworld News Service: Hvis du allerede ejer en Windows-telefon, kommer du ikke til at få alle de nye, smarte funktioner og den dybe integration med Windows 8, der blev offentliggjort i går, uden at købe en ny fra Nokia, Huawei, Samsung eller HTC.

Den gode nyhed er, at du i det mindste kan få adgang til det nye design med "levende fliser" på hjemmeskærmen på din telefon med Windows Phone 7 ved hjælp af en opdatering til version 7.8.

De nye egenskaber i Windows Phone 8 rækker ifølge Microsoft dybt ind i kernen af mobilstyresystemet og kræver derfor nye telefoner med ny hardware, der understøtter denne nye funktionalitet.

Multi-kerne processorer

Microsoft fremhæver for eksempel, at Windows Phone 8 er designet til at køre på nye telefoner med processorer med flere kerner, nye grafikprocessorer, højere skærmopløsninger, micro-SD og near field communication (for eksempel til anvendelse af mobiltelefonen som betalingsmiddel).

Den ene ting, som eksisterende Windows Phone 7-telefoner godt kan håndtere, er tilsyneladende den nye brugergrænseflade til hjemmeskærmen.

Windows Phone 8 forventes at udkomme samtidig med Windows 8 her til efteråret, men Microsoft har ikke oplyst, hvornår opdateringen af Windows Phone 7 til version 7.8 vil blive tilgængelig.

De første telefoner med Windows Phone 8 bliver fra Nokia, Huawei, Samsung og HTC og vil være bygget på chip fra Qualcomm.

Oversat af Thomas Bøndergaard.

Statens IT

Teamkoordinator til databaseteam

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

IT-løsningsarkitekt i PET

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Network Engineer

Nordjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Mahyar Farshi som Senior Developer. Han skal især beskæftige sig med omsætte vores kunders forretningsbehov til skræddersyede ERP-løsninger ved hjælp af den nyeste Microsoft-teknolog. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos TRIMIT DK A/S. Han er uddannet hos Dansk teknologisk institut og har en bachelor degree hos Erhvervsakademiet Lillebælt. Nyt job

Mahyar Farshi

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Morten Thune som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rønnede. Han har tidligere beskæftiget sig med tilsvarende opgaver og har derudover 30 års erfaring med IT i alle afskygninger. Nyt job

Morten Thune

Netip A/S

Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

Sascha Trebbien Klinggaard

Norriq Danmark A/S