Windows Phone-ejere får ikke adgang til version 8

Din eksisterende Windows-telefon kommer ikke til at få Windows Phone 8.

Artikel top billede

Læs også:

Windows og Windows Phone smelter sammen

Fire producenter bakker op om nyt Windows Phone 8

Computerworld News Service: Hvis du allerede ejer en Windows-telefon, kommer du ikke til at få alle de nye, smarte funktioner og den dybe integration med Windows 8, der blev offentliggjort i går, uden at købe en ny fra Nokia, Huawei, Samsung eller HTC.

Den gode nyhed er, at du i det mindste kan få adgang til det nye design med "levende fliser" på hjemmeskærmen på din telefon med Windows Phone 7 ved hjælp af en opdatering til version 7.8.

De nye egenskaber i Windows Phone 8 rækker ifølge Microsoft dybt ind i kernen af mobilstyresystemet og kræver derfor nye telefoner med ny hardware, der understøtter denne nye funktionalitet.

Multi-kerne processorer

Microsoft fremhæver for eksempel, at Windows Phone 8 er designet til at køre på nye telefoner med processorer med flere kerner, nye grafikprocessorer, højere skærmopløsninger, micro-SD og near field communication (for eksempel til anvendelse af mobiltelefonen som betalingsmiddel).

Den ene ting, som eksisterende Windows Phone 7-telefoner godt kan håndtere, er tilsyneladende den nye brugergrænseflade til hjemmeskærmen.

Windows Phone 8 forventes at udkomme samtidig med Windows 8 her til efteråret, men Microsoft har ikke oplyst, hvornår opdateringen af Windows Phone 7 til version 7.8 vil blive tilgængelig.

De første telefoner med Windows Phone 8 bliver fra Nokia, Huawei, Samsung og HTC og vil være bygget på chip fra Qualcomm.

Oversat af Thomas Bøndergaard.

Annonce

Annonceindlæg fra Lector

AI kan effektivisere, højne kvaliteten og øge transparensen

Med version 7 af TeamShare tager Lector næste skridt og bygger en platform for AI-agenter, der i højere grad kan følge medarbejderen gennem hele arbejdsprocessen.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S

Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Lars Erik Larsen

Jyske Bank

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

Jan Julin

Genetec