Windows Phone-ejere får ikke adgang til version 8

Din eksisterende Windows-telefon kommer ikke til at få Windows Phone 8.

Artikel top billede

Læs også:

Windows og Windows Phone smelter sammen

Fire producenter bakker op om nyt Windows Phone 8

Computerworld News Service: Hvis du allerede ejer en Windows-telefon, kommer du ikke til at få alle de nye, smarte funktioner og den dybe integration med Windows 8, der blev offentliggjort i går, uden at købe en ny fra Nokia, Huawei, Samsung eller HTC.

Den gode nyhed er, at du i det mindste kan få adgang til det nye design med "levende fliser" på hjemmeskærmen på din telefon med Windows Phone 7 ved hjælp af en opdatering til version 7.8.

De nye egenskaber i Windows Phone 8 rækker ifølge Microsoft dybt ind i kernen af mobilstyresystemet og kræver derfor nye telefoner med ny hardware, der understøtter denne nye funktionalitet.

Multi-kerne processorer

Microsoft fremhæver for eksempel, at Windows Phone 8 er designet til at køre på nye telefoner med processorer med flere kerner, nye grafikprocessorer, højere skærmopløsninger, micro-SD og near field communication (for eksempel til anvendelse af mobiltelefonen som betalingsmiddel).

Den ene ting, som eksisterende Windows Phone 7-telefoner godt kan håndtere, er tilsyneladende den nye brugergrænseflade til hjemmeskærmen.

Windows Phone 8 forventes at udkomme samtidig med Windows 8 her til efteråret, men Microsoft har ikke oplyst, hvornår opdateringen af Windows Phone 7 til version 7.8 vil blive tilgængelig.

De første telefoner med Windows Phone 8 bliver fra Nokia, Huawei, Samsung og HTC og vil være bygget på chip fra Qualcomm.

Oversat af Thomas Bøndergaard.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    Er jeres mødelokaler sikre nok?

    Den moderne arbejdsplads er i stigende grad afhængig af mødelokaler til at fremme samarbejde, men dette skift medfører også stigende sikkerhedsudfordringer.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job