Windows Phone-ejere får ikke adgang til version 8

Din eksisterende Windows-telefon kommer ikke til at få Windows Phone 8.

Artikel top billede

Læs også:

Windows og Windows Phone smelter sammen

Fire producenter bakker op om nyt Windows Phone 8

Computerworld News Service: Hvis du allerede ejer en Windows-telefon, kommer du ikke til at få alle de nye, smarte funktioner og den dybe integration med Windows 8, der blev offentliggjort i går, uden at købe en ny fra Nokia, Huawei, Samsung eller HTC.

Den gode nyhed er, at du i det mindste kan få adgang til det nye design med "levende fliser" på hjemmeskærmen på din telefon med Windows Phone 7 ved hjælp af en opdatering til version 7.8.

De nye egenskaber i Windows Phone 8 rækker ifølge Microsoft dybt ind i kernen af mobilstyresystemet og kræver derfor nye telefoner med ny hardware, der understøtter denne nye funktionalitet.

Multi-kerne processorer

Microsoft fremhæver for eksempel, at Windows Phone 8 er designet til at køre på nye telefoner med processorer med flere kerner, nye grafikprocessorer, højere skærmopløsninger, micro-SD og near field communication (for eksempel til anvendelse af mobiltelefonen som betalingsmiddel).

Den ene ting, som eksisterende Windows Phone 7-telefoner godt kan håndtere, er tilsyneladende den nye brugergrænseflade til hjemmeskærmen.

Windows Phone 8 forventes at udkomme samtidig med Windows 8 her til efteråret, men Microsoft har ikke oplyst, hvornår opdateringen af Windows Phone 7 til version 7.8 vil blive tilgængelig.

De første telefoner med Windows Phone 8 bliver fra Nokia, Huawei, Samsung og HTC og vil være bygget på chip fra Qualcomm.

Oversat af Thomas Bøndergaard.

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Udviklingskonsulent til Planlægning, Strategi og Organisation i Cyberdivisionen

Københavnsområdet

Erhvervsakademi Aarhus

Undervisere til it-uddannelser

Midtjylland

Netcompany A/S

Network Engineer

Københavnsområdet

Banedanmark

License Manager

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS

Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Thomas Nakai

Carlsberg

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job