Windows Phone-ejere får ikke adgang til version 8

Din eksisterende Windows-telefon kommer ikke til at få Windows Phone 8.

Artikel top billede

Læs også:

Windows og Windows Phone smelter sammen

Fire producenter bakker op om nyt Windows Phone 8

Computerworld News Service: Hvis du allerede ejer en Windows-telefon, kommer du ikke til at få alle de nye, smarte funktioner og den dybe integration med Windows 8, der blev offentliggjort i går, uden at købe en ny fra Nokia, Huawei, Samsung eller HTC.

Den gode nyhed er, at du i det mindste kan få adgang til det nye design med "levende fliser" på hjemmeskærmen på din telefon med Windows Phone 7 ved hjælp af en opdatering til version 7.8.

De nye egenskaber i Windows Phone 8 rækker ifølge Microsoft dybt ind i kernen af mobilstyresystemet og kræver derfor nye telefoner med ny hardware, der understøtter denne nye funktionalitet.

Multi-kerne processorer

Microsoft fremhæver for eksempel, at Windows Phone 8 er designet til at køre på nye telefoner med processorer med flere kerner, nye grafikprocessorer, højere skærmopløsninger, micro-SD og near field communication (for eksempel til anvendelse af mobiltelefonen som betalingsmiddel).

Den ene ting, som eksisterende Windows Phone 7-telefoner godt kan håndtere, er tilsyneladende den nye brugergrænseflade til hjemmeskærmen.

Windows Phone 8 forventes at udkomme samtidig med Windows 8 her til efteråret, men Microsoft har ikke oplyst, hvornår opdateringen af Windows Phone 7 til version 7.8 vil blive tilgængelig.

De første telefoner med Windows Phone 8 bliver fra Nokia, Huawei, Samsung og HTC og vil være bygget på chip fra Qualcomm.

Oversat af Thomas Bøndergaard.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | Ballerup

Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

Digital transformation | Frederiksberg

Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

Navnenyt fra it-Danmark

Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse
WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

Tim Meicker

WITRICS A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Mahyar Farshi som Senior Developer. Han skal især beskæftige sig med omsætte vores kunders forretningsbehov til skræddersyede ERP-løsninger ved hjælp af den nyeste Microsoft-teknolog. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos TRIMIT DK A/S. Han er uddannet hos Dansk teknologisk institut og har en bachelor degree hos Erhvervsakademiet Lillebælt. Nyt job

Mahyar Farshi

Norriq Danmark A/S

Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

Lauren De Ventura

emagine Expertise A/S