Derfor investerer virksomhederne i social software

Markedet for social software til virksomheder har for alvor fået fart på, og det er der en række bestemte grunde til.

Artikel top billede

Læs også:

Dette firma tjener fedt på at sælge social software

Computerworld News Service: Efterspørgslen på såkaldt enterprise social software vil de kommende år ifølge IDC stige voldsomt, i takt med at flere organisationer implementerer sådanne produkter for at forbedre samarbejdet og kommunikationen ikke blot medarbejderne imellem men også med kunderne.

IDC forventer, at den gennemsnitlige årlige vækst mellem 2011 og 2016 i forbruget af denne type software vil nå op på 42,4 procent.

"Vi ser en god, stærk vækst fra de store spillere på dette marked, og det vil fortsætte et godt stykke tid endnu," siger Michael Fauscette, der er hovedforfatter af to rapporter om enterprise social software, der blev offentliggjort i sidste uge.

Kunderne brugte på verdensplan 4,56 milliarder kroner på denne type produkter i 2011, hvilket i 2016 vil stige til 26,74 milliarder kroner, estimerer IDC i rapporten Worldwide Enterprise Social Software 2012-2016 Forecast.

Social software for erhvervslivet

Enterprise social software anvender Facebook- og Twitter-lignende funktionalitet til formål på arbejdspladsen.

Det kan eksempelvis være medarbejderprofiler, aktivitetsstrømme, mikroblogging, diskussionsfora, wikier samt tagging, bedømmelse og anmeldelse af indhold.

På grund af potentialet for at skærpe medarbejdernes kommunikation er sådanne værktøjer ifølge Fauscette ved at blive vigtige i forhold til "beslutningsunderstøttelse" og produktivitet på tværs af brancher.

Denne vækst drives blandt andet af et ønske om at føje muligheder for samarbejde til anden forretningssoftware og af efterspørgsel blandt medarbejderne på software med lignende funktionalitet som den software, de bruger i fritiden.

Her er problemerne

Visse faktorer vil dog ifølge IDC bremse udviklingen heriblandt bekymring angående investeringsafkast, sikkerhed og overholdelse af de forskellige regler og love, beskyttelse af immaterielle rettigheder samt kravene til it-afdelingerne for at kunne udrulle og integrere denne software.

I rapporten rangerer IDC leverandørerne efter deres omsætninger i 2011 på dette område.

Øverst på listen står IBM med en omsætning på 627,2 millioner kroner efterfulgt af Jive Software (388,6 millioner kroner), Communispace (357,1 millioner kroner), Telligent (254,1 millioner kroner) og Socialtext (205,3 millioner kroner).

De sidste fem af top 10 på området er Mzinga, Lithium, Yammer, NewsGator og VMware.

At Microsoft ligger i forhandlinger om at opkøbe Yammer for omkring seks milliarder kroner, kan tages som et tegn på den stigende betydning af denne type software.

Microsoft, som halter på dette område, kan øjeblikkeligt styrke de sociale funktioner i sine kontor- og samarbejdsprodukter og især Sharepoint, hvis det lykkes selskabet at købe Yammer.

Google har i månedsvis også givet udtryk for, at selskabet arbejder på at udvikle en erhvervsudgave af dets sociale netværk Google+, hvilket kan give Google Apps den sociale komponent, som pakken hidtil har manglet.

Oversat af Thomas Bøndergaard.

Læs også:

Dette firma tjener fedt på at sælge social software

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Erfaren VMware systemadministrator til kritisk serverinfrastruktur

    Københavnsområdet

    Forsvarets Efterretningstjeneste

    Tekniske analytikere med forståelse for netværk

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger en Unified Communications specialist i Hvidovre

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job