Sådan vil Rigspolitiet komme videre efter Polsag

En halv milliard kroner er blevet spildt på et mislykkes it-system, men nu skal politiet videre.

Artikel top billede

Når man lige har kørt et it-projekt til en halv milliard kroner i sænk, så er del velsagtens meget naturligt lige at sunde sig lidt.

Og det er præcis, hvad politiet har tænkt sig i kølvandet på Polsag-skandalen.

"Nu har vi opnået et forlig som vi finder, er tilfredsstillende. Og vi er glade for at få lagt det her bag os, så vi nu kan kigge fremad igen, udtaler økonomidirektør Nikolaj Veje fra Rigspolitiet til Computerworld.

Nyt system?

Betyder et punktum nu frem for efter x antal måneder og en retssag, at I hurtigere kan komme videre med at købe eller bygge et nyt system?

"Nej, det tror jeg ikke har den store betydning. Dette ville vi være kommet i gang med inden for nogenlunde den samme tidshorisont, uanset om vi havde valgt den ene eller den anden vej. For politiets behov er de samme," svarer han.

Så er det vel ikke i dag jeg skal spørge: Hvad så nu?

"Det er nok bedre, at du vender tilbage omkring det, men det er klart, at vi skal til at gøre os tanker om det. Men vores arbejde har været rettet imod at få afviklet Polsag."

"Men det er klart, at vi skal hurtigt til at vende blikket mod fremtiden, for Polsag er jo, som alle ved, ikke fremtidens system for dansk politi."

"Så nu skal vi være sikre på, at vi vælger den rigtige løsning til politiet," lyder det fra Nikolaj Veje.

Godt forhold til CSC

Justitsministeren kaldte Polsag en skandale den dag i februar, da han annoncerede enden på projektet. Lapper det her forlig på den skandale?

"Jeg synes i al fald, at det hjælper på det. Men jeg vil ikke ind og vurdere, hvad der er skandale og ikke skandale. Men det er klart, at det gør det i al fald ikke til nogen større skandale."

Hvordan er forholdet mellem CSC og Rigspolitiet efter indgåelsen af forliget - også i henhold til andre systemer?

"Jamen, det har ikke ændret på vores forhold til CSC. Vi har et godt og professionelt samarbejde med CSC, og vi synes også, at de er gået konstruktivt ind i afklaringen af det mellemværende, vi har haft her."

"Så der er for os ikke nogen problemer med at samarbejde med CSC fremover, ligesom jeg er sikker på, at det også gælder den anden vej rundt," siger Nikolaj Veje fra Rigspolitiet.

Parterne har indgået et forlig, hvor CSC betaler det, der svarer 136 millioner kroner.

Annonce

Event: Computerworld Summit 2027 - København

Digital transformation | København

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

20. maj 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
Netip A/S har pr. 14. september 2026 ansat Andreas Thorø Møller som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Endpoint Consultant hos Fellowmind Denmark A/S. Han er uddannet Datatekniker. Nyt job
Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Lars Erik Larsen

Jyske Bank

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S