Sådan vil Rigspolitiet komme videre efter Polsag

En halv milliard kroner er blevet spildt på et mislykkes it-system, men nu skal politiet videre.

Artikel top billede

Når man lige har kørt et it-projekt til en halv milliard kroner i sænk, så er del velsagtens meget naturligt lige at sunde sig lidt.

Og det er præcis, hvad politiet har tænkt sig i kølvandet på Polsag-skandalen.

"Nu har vi opnået et forlig som vi finder, er tilfredsstillende. Og vi er glade for at få lagt det her bag os, så vi nu kan kigge fremad igen, udtaler økonomidirektør Nikolaj Veje fra Rigspolitiet til Computerworld.

Nyt system?

Betyder et punktum nu frem for efter x antal måneder og en retssag, at I hurtigere kan komme videre med at købe eller bygge et nyt system?

"Nej, det tror jeg ikke har den store betydning. Dette ville vi være kommet i gang med inden for nogenlunde den samme tidshorisont, uanset om vi havde valgt den ene eller den anden vej. For politiets behov er de samme," svarer han.

Så er det vel ikke i dag jeg skal spørge: Hvad så nu?

"Det er nok bedre, at du vender tilbage omkring det, men det er klart, at vi skal til at gøre os tanker om det. Men vores arbejde har været rettet imod at få afviklet Polsag."

"Men det er klart, at vi skal hurtigt til at vende blikket mod fremtiden, for Polsag er jo, som alle ved, ikke fremtidens system for dansk politi."

"Så nu skal vi være sikre på, at vi vælger den rigtige løsning til politiet," lyder det fra Nikolaj Veje.

Godt forhold til CSC

Justitsministeren kaldte Polsag en skandale den dag i februar, da han annoncerede enden på projektet. Lapper det her forlig på den skandale?

"Jeg synes i al fald, at det hjælper på det. Men jeg vil ikke ind og vurdere, hvad der er skandale og ikke skandale. Men det er klart, at det gør det i al fald ikke til nogen større skandale."

Hvordan er forholdet mellem CSC og Rigspolitiet efter indgåelsen af forliget - også i henhold til andre systemer?

"Jamen, det har ikke ændret på vores forhold til CSC. Vi har et godt og professionelt samarbejde med CSC, og vi synes også, at de er gået konstruktivt ind i afklaringen af det mellemværende, vi har haft her."

"Så der er for os ikke nogen problemer med at samarbejde med CSC fremover, ligesom jeg er sikker på, at det også gælder den anden vej rundt," siger Nikolaj Veje fra Rigspolitiet.

Parterne har indgået et forlig, hvor CSC betaler det, der svarer 136 millioner kroner.

Læses lige nu

    Annonce

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger sektionschef til Systemafdelingen i Hvidovre

    Københavnsområdet

    BEC Financial Technologies

    Senior Platform/System Engineer

    Region Sjælland

    Event: Computerworld Summit 2027 - København

    Digital transformation | København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    20. maj 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

    Gustav Olsen

    IFS Danmark A/S

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S