Sådan vil Rigspolitiet komme videre efter Polsag

En halv milliard kroner er blevet spildt på et mislykkes it-system, men nu skal politiet videre.

Artikel top billede

Når man lige har kørt et it-projekt til en halv milliard kroner i sænk, så er del velsagtens meget naturligt lige at sunde sig lidt.

Og det er præcis, hvad politiet har tænkt sig i kølvandet på Polsag-skandalen.

"Nu har vi opnået et forlig som vi finder, er tilfredsstillende. Og vi er glade for at få lagt det her bag os, så vi nu kan kigge fremad igen, udtaler økonomidirektør Nikolaj Veje fra Rigspolitiet til Computerworld.

Nyt system?

Betyder et punktum nu frem for efter x antal måneder og en retssag, at I hurtigere kan komme videre med at købe eller bygge et nyt system?

"Nej, det tror jeg ikke har den store betydning. Dette ville vi være kommet i gang med inden for nogenlunde den samme tidshorisont, uanset om vi havde valgt den ene eller den anden vej. For politiets behov er de samme," svarer han.

Så er det vel ikke i dag jeg skal spørge: Hvad så nu?

"Det er nok bedre, at du vender tilbage omkring det, men det er klart, at vi skal til at gøre os tanker om det. Men vores arbejde har været rettet imod at få afviklet Polsag."

"Men det er klart, at vi skal hurtigt til at vende blikket mod fremtiden, for Polsag er jo, som alle ved, ikke fremtidens system for dansk politi."

"Så nu skal vi være sikre på, at vi vælger den rigtige løsning til politiet," lyder det fra Nikolaj Veje.

Godt forhold til CSC

Justitsministeren kaldte Polsag en skandale den dag i februar, da han annoncerede enden på projektet. Lapper det her forlig på den skandale?

"Jeg synes i al fald, at det hjælper på det. Men jeg vil ikke ind og vurdere, hvad der er skandale og ikke skandale. Men det er klart, at det gør det i al fald ikke til nogen større skandale."

Hvordan er forholdet mellem CSC og Rigspolitiet efter indgåelsen af forliget - også i henhold til andre systemer?

"Jamen, det har ikke ændret på vores forhold til CSC. Vi har et godt og professionelt samarbejde med CSC, og vi synes også, at de er gået konstruktivt ind i afklaringen af det mellemværende, vi har haft her."

"Så der er for os ikke nogen problemer med at samarbejde med CSC fremover, ligesom jeg er sikker på, at det også gælder den anden vej rundt," siger Nikolaj Veje fra Rigspolitiet.

Parterne har indgået et forlig, hvor CSC betaler det, der svarer 136 millioner kroner.

Annonceindlæg fra Barco

Sådan er teknologi og design med til at skabe vellykkede hybridmøder

Måden vi mødes på har ændret sig. Så hvorfor ser vores mødelokaler stadig ens ud?

Navnenyt fra it-Danmark

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS

Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job