Sådan vil Rigspolitiet komme videre efter Polsag

En halv milliard kroner er blevet spildt på et mislykkes it-system, men nu skal politiet videre.

Artikel top billede

Når man lige har kørt et it-projekt til en halv milliard kroner i sænk, så er del velsagtens meget naturligt lige at sunde sig lidt.

Og det er præcis, hvad politiet har tænkt sig i kølvandet på Polsag-skandalen.

"Nu har vi opnået et forlig som vi finder, er tilfredsstillende. Og vi er glade for at få lagt det her bag os, så vi nu kan kigge fremad igen, udtaler økonomidirektør Nikolaj Veje fra Rigspolitiet til Computerworld.

Nyt system?

Betyder et punktum nu frem for efter x antal måneder og en retssag, at I hurtigere kan komme videre med at købe eller bygge et nyt system?

"Nej, det tror jeg ikke har den store betydning. Dette ville vi være kommet i gang med inden for nogenlunde den samme tidshorisont, uanset om vi havde valgt den ene eller den anden vej. For politiets behov er de samme," svarer han.

Så er det vel ikke i dag jeg skal spørge: Hvad så nu?

"Det er nok bedre, at du vender tilbage omkring det, men det er klart, at vi skal til at gøre os tanker om det. Men vores arbejde har været rettet imod at få afviklet Polsag."

"Men det er klart, at vi skal hurtigt til at vende blikket mod fremtiden, for Polsag er jo, som alle ved, ikke fremtidens system for dansk politi."

"Så nu skal vi være sikre på, at vi vælger den rigtige løsning til politiet," lyder det fra Nikolaj Veje.

Godt forhold til CSC

Justitsministeren kaldte Polsag en skandale den dag i februar, da han annoncerede enden på projektet. Lapper det her forlig på den skandale?

"Jeg synes i al fald, at det hjælper på det. Men jeg vil ikke ind og vurdere, hvad der er skandale og ikke skandale. Men det er klart, at det gør det i al fald ikke til nogen større skandale."

Hvordan er forholdet mellem CSC og Rigspolitiet efter indgåelsen af forliget - også i henhold til andre systemer?

"Jamen, det har ikke ændret på vores forhold til CSC. Vi har et godt og professionelt samarbejde med CSC, og vi synes også, at de er gået konstruktivt ind i afklaringen af det mellemværende, vi har haft her."

"Så der er for os ikke nogen problemer med at samarbejde med CSC fremover, ligesom jeg er sikker på, at det også gælder den anden vej rundt," siger Nikolaj Veje fra Rigspolitiet.

Parterne har indgået et forlig, hvor CSC betaler det, der svarer 136 millioner kroner.

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

    Thomas Harboe Hald

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

    Nanna-Louise Aae Kudahl

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

    Kristoffer Hyltoft Overlund

    Norriq Danmark A/S