Chrome slår og alt og alle i iTunes

Googles browser får gode anmeldelser af brugerne, hvis største anke er, at den er langsommere end Safari.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Chrome er allerede den mest populære gratis app i Apples App Store, selvom det kun er få dage siden, at Google offentliggjorde, at selskabets browser nu er tilgængelig til iPhone og iPad.

Chrome får ret gode anmeldelser fra brugerne, som indtil videre samlet set giver den 4,5 stjerner. Den største anke er tilsyneladende, at browseren er langsommere end Apples Safari.

Daniel Ionescu, der har skrevet en anmeldelse i amerikanske PCWorld af Chrome til iOS, påpeger, at Chrome umuligt kan blive hurtigere end Safari.

Det har den enkle årsag, at Apple sørger for, at ingen andre apps end Safari har adgang til selskabets JavaScript-engine, Nitro.

Alligevel er Chrome til iOS ifølge Ionescu kun marginalt langsommere end Safari og "indtil iOS 6 bliver tilgængelig med sin løsning til cloud-synkronisering af faneflade, så er Chrome dit bedste bud på at få mulighed for at synkronisere dine faneblade på tværs af enheder, så du undgår at blive sindssyg på grund af mobilbrowsing."

Google funktionalitet til synkronisering af åbne faneflade, bogmærker, browserhistorie, indstillinger og adgangskoder på tværs af enheder er da også imponerende.

Lynende hurtig

Google har tidligere demonstreret, hvordan de handlinger, som netop er blevet foretaget på en computer eller en mobil, øjeblikkeligt bliver tilgængelige på enhver anden.

Selv "tilbage"-funktionen virker på denne måde, så man fra enhver enhed kan gå tilbage til websites, man tidligere har besøgt på en helt anden computer.

Man kan eksempelvis dele faneblade mellem en Mac derhjemme og en Chromebook på ens arbejdsplads eller endda en computer, man aldrig før har brugt, hvis man blot logger ind på sin Google-konto.

Med den nye Chrome på sin telefon kan man også åbne et nyt faneblad og få en oversigt over alle de enheder, der for nylig er logget ind på browseren heriblandt Chromebook'en fra det tidligere eksempel. Denne demonstration gav en del bifald fra publikum.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Annonce

Roskilde Universitet

AV Tekniker

Region Sjælland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Analytiker til Security Operations Center ved Cyberdivisionen

Københavnsområdet

BEC Financial Technologies

Development Manager for Accounting Data & Monitoring

Uspecificeret arbejdssted

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Andre events | Charlottenlund

Roundtable: Skalér teknologien. Bevar kontrollen

Skab målbar forretningsværdi med cloud og AI. Bevar kontrollen over data, omkostninger og leverandørafhængigheder. Mød Årets CIO 2026 Claus Thomsen fra Lundbeck, og del erfaringer med andre digitale ledere i et roundtable om modernisering,...

It-løsninger | Online

ERP Insights 2026

Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S

Netip A/S har pr. 14. september 2026 ansat Andreas Thorø Møller som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Endpoint Consultant hos Fellowmind Denmark A/S. Han er uddannet Datatekniker. Nyt job
Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

Maria Juliane Friedrichsen

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job