Chrome slår og alt og alle i iTunes

Googles browser får gode anmeldelser af brugerne, hvis største anke er, at den er langsommere end Safari.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Chrome er allerede den mest populære gratis app i Apples App Store, selvom det kun er få dage siden, at Google offentliggjorde, at selskabets browser nu er tilgængelig til iPhone og iPad.

Chrome får ret gode anmeldelser fra brugerne, som indtil videre samlet set giver den 4,5 stjerner. Den største anke er tilsyneladende, at browseren er langsommere end Apples Safari.

Daniel Ionescu, der har skrevet en anmeldelse i amerikanske PCWorld af Chrome til iOS, påpeger, at Chrome umuligt kan blive hurtigere end Safari.

Det har den enkle årsag, at Apple sørger for, at ingen andre apps end Safari har adgang til selskabets JavaScript-engine, Nitro.

Alligevel er Chrome til iOS ifølge Ionescu kun marginalt langsommere end Safari og "indtil iOS 6 bliver tilgængelig med sin løsning til cloud-synkronisering af faneflade, så er Chrome dit bedste bud på at få mulighed for at synkronisere dine faneblade på tværs af enheder, så du undgår at blive sindssyg på grund af mobilbrowsing."

Google funktionalitet til synkronisering af åbne faneflade, bogmærker, browserhistorie, indstillinger og adgangskoder på tværs af enheder er da også imponerende.

Lynende hurtig

Google har tidligere demonstreret, hvordan de handlinger, som netop er blevet foretaget på en computer eller en mobil, øjeblikkeligt bliver tilgængelige på enhver anden.

Selv "tilbage"-funktionen virker på denne måde, så man fra enhver enhed kan gå tilbage til websites, man tidligere har besøgt på en helt anden computer.

Man kan eksempelvis dele faneblade mellem en Mac derhjemme og en Chromebook på ens arbejdsplads eller endda en computer, man aldrig før har brugt, hvis man blot logger ind på sin Google-konto.

Med den nye Chrome på sin telefon kan man også åbne et nyt faneblad og få en oversigt over alle de enheder, der for nylig er logget ind på browseren heriblandt Chromebook'en fra det tidligere eksempel. Denne demonstration gav en del bifald fra publikum.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Infrastruktur | Frederiksberg

Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

Sikkerhed | Online

Cyber Briefing: Fra identity-angreb til sikker genopretning

Identity-angreb rammer virksomhedens kontrolplan først. Få konkrete råd til at beskytte og gendanne AD og Entra ID, validere recovery og styrke cyberresiliensen. Deltag og lær hvordan du kan sikre hurtigere vej tilbage efter et angreb.

Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS