Chrome slår og alt og alle i iTunes

Googles browser får gode anmeldelser af brugerne, hvis største anke er, at den er langsommere end Safari.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Chrome er allerede den mest populære gratis app i Apples App Store, selvom det kun er få dage siden, at Google offentliggjorde, at selskabets browser nu er tilgængelig til iPhone og iPad.

Chrome får ret gode anmeldelser fra brugerne, som indtil videre samlet set giver den 4,5 stjerner. Den største anke er tilsyneladende, at browseren er langsommere end Apples Safari.

Daniel Ionescu, der har skrevet en anmeldelse i amerikanske PCWorld af Chrome til iOS, påpeger, at Chrome umuligt kan blive hurtigere end Safari.

Det har den enkle årsag, at Apple sørger for, at ingen andre apps end Safari har adgang til selskabets JavaScript-engine, Nitro.

Alligevel er Chrome til iOS ifølge Ionescu kun marginalt langsommere end Safari og "indtil iOS 6 bliver tilgængelig med sin løsning til cloud-synkronisering af faneflade, så er Chrome dit bedste bud på at få mulighed for at synkronisere dine faneblade på tværs af enheder, så du undgår at blive sindssyg på grund af mobilbrowsing."

Google funktionalitet til synkronisering af åbne faneflade, bogmærker, browserhistorie, indstillinger og adgangskoder på tværs af enheder er da også imponerende.

Lynende hurtig

Google har tidligere demonstreret, hvordan de handlinger, som netop er blevet foretaget på en computer eller en mobil, øjeblikkeligt bliver tilgængelige på enhver anden.

Selv "tilbage"-funktionen virker på denne måde, så man fra enhver enhed kan gå tilbage til websites, man tidligere har besøgt på en helt anden computer.

Man kan eksempelvis dele faneblade mellem en Mac derhjemme og en Chromebook på ens arbejdsplads eller endda en computer, man aldrig før har brugt, hvis man blot logger ind på sin Google-konto.

Med den nye Chrome på sin telefon kan man også åbne et nyt faneblad og få en oversigt over alle de enheder, der for nylig er logget ind på browseren heriblandt Chromebook'en fra det tidligere eksempel. Denne demonstration gav en del bifald fra publikum.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    Offentlig digitalisering

    Fra effektivisering til digital suverænitet. Hvordan skaber det offentlige en digital fremtid med AI, sikkerhed og kontrol i centrum?

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS