Chrome slår og alt og alle i iTunes

Googles browser får gode anmeldelser af brugerne, hvis største anke er, at den er langsommere end Safari.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Chrome er allerede den mest populære gratis app i Apples App Store, selvom det kun er få dage siden, at Google offentliggjorde, at selskabets browser nu er tilgængelig til iPhone og iPad.

Chrome får ret gode anmeldelser fra brugerne, som indtil videre samlet set giver den 4,5 stjerner. Den største anke er tilsyneladende, at browseren er langsommere end Apples Safari.

Daniel Ionescu, der har skrevet en anmeldelse i amerikanske PCWorld af Chrome til iOS, påpeger, at Chrome umuligt kan blive hurtigere end Safari.

Det har den enkle årsag, at Apple sørger for, at ingen andre apps end Safari har adgang til selskabets JavaScript-engine, Nitro.

Alligevel er Chrome til iOS ifølge Ionescu kun marginalt langsommere end Safari og "indtil iOS 6 bliver tilgængelig med sin løsning til cloud-synkronisering af faneflade, så er Chrome dit bedste bud på at få mulighed for at synkronisere dine faneblade på tværs af enheder, så du undgår at blive sindssyg på grund af mobilbrowsing."

Google funktionalitet til synkronisering af åbne faneflade, bogmærker, browserhistorie, indstillinger og adgangskoder på tværs af enheder er da også imponerende.

Lynende hurtig

Google har tidligere demonstreret, hvordan de handlinger, som netop er blevet foretaget på en computer eller en mobil, øjeblikkeligt bliver tilgængelige på enhver anden.

Selv "tilbage"-funktionen virker på denne måde, så man fra enhver enhed kan gå tilbage til websites, man tidligere har besøgt på en helt anden computer.

Man kan eksempelvis dele faneblade mellem en Mac derhjemme og en Chromebook på ens arbejdsplads eller endda en computer, man aldrig før har brugt, hvis man blot logger ind på sin Google-konto.

Med den nye Chrome på sin telefon kan man også åbne et nyt faneblad og få en oversigt over alle de enheder, der for nylig er logget ind på browseren heriblandt Chromebook'en fra det tidligere eksempel. Denne demonstration gav en del bifald fra publikum.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra itavis

    AI er en stresstest af virksomhedernes digitale fundament

    Brug af AI afslører de svagheder, virksomheder allerede har opbygget gennem års cloud-transformation, nye SaaS-løsninger og fragmenterede sikkerhedssystemer.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S