Chrome slår og alt og alle i iTunes

Googles browser får gode anmeldelser af brugerne, hvis største anke er, at den er langsommere end Safari.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Chrome er allerede den mest populære gratis app i Apples App Store, selvom det kun er få dage siden, at Google offentliggjorde, at selskabets browser nu er tilgængelig til iPhone og iPad.

Chrome får ret gode anmeldelser fra brugerne, som indtil videre samlet set giver den 4,5 stjerner. Den største anke er tilsyneladende, at browseren er langsommere end Apples Safari.

Daniel Ionescu, der har skrevet en anmeldelse i amerikanske PCWorld af Chrome til iOS, påpeger, at Chrome umuligt kan blive hurtigere end Safari.

Det har den enkle årsag, at Apple sørger for, at ingen andre apps end Safari har adgang til selskabets JavaScript-engine, Nitro.

Alligevel er Chrome til iOS ifølge Ionescu kun marginalt langsommere end Safari og "indtil iOS 6 bliver tilgængelig med sin løsning til cloud-synkronisering af faneflade, så er Chrome dit bedste bud på at få mulighed for at synkronisere dine faneblade på tværs af enheder, så du undgår at blive sindssyg på grund af mobilbrowsing."

Google funktionalitet til synkronisering af åbne faneflade, bogmærker, browserhistorie, indstillinger og adgangskoder på tværs af enheder er da også imponerende.

Lynende hurtig

Google har tidligere demonstreret, hvordan de handlinger, som netop er blevet foretaget på en computer eller en mobil, øjeblikkeligt bliver tilgængelige på enhver anden.

Selv "tilbage"-funktionen virker på denne måde, så man fra enhver enhed kan gå tilbage til websites, man tidligere har besøgt på en helt anden computer.

Man kan eksempelvis dele faneblade mellem en Mac derhjemme og en Chromebook på ens arbejdsplads eller endda en computer, man aldrig før har brugt, hvis man blot logger ind på sin Google-konto.

Med den nye Chrome på sin telefon kan man også åbne et nyt faneblad og få en oversigt over alle de enheder, der for nylig er logget ind på browseren heriblandt Chromebook'en fra det tidligere eksempel. Denne demonstration gav en del bifald fra publikum.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job