Danske Bank: Derfor indgår vi kæmpeaftale med HP

Danske Bank trækker HP ind i folden som hofleverandør, hvor IBM allerede befinder sig i. Der er en klar grund til den smarte manøvre, fortæller Danske Banks it-chef, Peter Schleidt.

Artikel top billede

IBM har hidtil varetaget servermiljøer for Danske Bank. Det skal de såmænd også blive ved med, men nu er der kommet en ny dreng i klassen, der skal konkurreres med.

Danske Bank har i forvejen en 'lille aftale' med HP, som netop er blevet udvidet til en stor aftale - en aftale i den trecifrede millionbeløbs-størrelse, for at være helt præcis.

"Vi har i dag et mindre samarbejde med HP, som vi nu har udvidet, så HP nu kan levere servermiljøer til os på lige fod med IBM," siger it-direktør i Danske Bank Peter Schleidt.

Bankens opgaver i mini-udbud

I praksis betyder den nye aftale, at Danske Bank kan sende sine opgaver vedrørende servermiljøer i en slags mini-udbud til de to leverandører.

Det skal skaffe bedre aftaler til bedre priser til banken.

"Jeg håber selvfølgelig at få mere fleksibilitet ud af det her. Det betyder hurtigere leverance til banken og dermed også til vores kunder," siger Peter Schleidt.

Multisourcing er ny it-politik

Allerede sidste år udformede Danske Bank en it-strategi.

En del af den strategi er at begynde at multisource, hvilket vil sige, at banken skal have flere leverandører til de samme typer opgaver.

"Vi har lavet en politik om, at vi gerne vil have multisourcing og dermed have minimum to leverandører. På den måde kan vi se, hvem der er bedst og billigst til den konkrete opgave," siger Peter Schleidt og uddyber:

"Min opfattelse er ikke, at HP er bedre end IBM, ej heller at IBM er bedre end HP. De er to af de bedste inden for området, men vi tror, at vi kan få endnu bedre og hurtigere ydelser, hvis de kommer lidt i konkurrence.

"Vi overholder vores aftale med IBM"

At IBM nu får lidt konkurrence, når det kommer til Danske Bank, vurderer Peter Schleidt ikke som noget problem.

Den eksisterende aftale mellem banken og IBM er stadig stående, og det har ifølge it-direktøren ikke været nødvendigt at ændre på den.

"Den aftale, vi har med IBM, lever vi op til," siger han.

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

    Nikolaj Henrik Pieter Jansen

    Norriq Danmark A/S