Nu kommer der Firefox til din smartphone

Til næste år vil du kunne få et nyt styresystem fra Firefox-producenten Mozilla på din smartphone.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Mozilla har bekræftet flere detaljer om det mobilstyresystem, organisationen har planer om at lancere til næste år under navnet Firefox OS.

Med udviklingsprojektet Boot to Gecko har Firefox OS til smartphones ifølge Mozilla efterhånden opnået global opbakning.

Nonprofit-organisationen oplyser, at de første enheder med Firefox OS forventes at blive lanceret i Brasilien i begyndelsen af 2013.

Gary Kovacs, der er topchef for Mozilla, udtaler:

"Introduktionen af det åbne mobilstyresystem er en fortsættelse af Mozillas mission om at fremme åbenhed, innovation og muligheder på nettet for brugere og udviklere. Milliarder af nye brugere forventes at komme på nettet for første gang i de kommende år og derfor er det vigtigt at levere en god oplevelse for alle på smartphones."

Mange mobilselskaber støtter

Projektet støttes af mobilselskaber såsom Telefónica, der ejer O2, Deutsche Telekom, Etisalat, Smart, Sprint, Telecom Italia og Telenor. TLC Communication Technology og ZTE har begge offentliggjort, at de vil producere telefoner med Qualcomm Snapdragon-processorer til Firefox OS.

Firefox OS træder ind i den hårde konkurrence mellem de forskellige styresystemer til smartphones, der på nuværende tidspunkt foregår mellem blandt andre Apples iOS, Googles Android og Microsofts Windows Phone.

Firefox OS vil ifølge Mozilla være en fuldstændig åben mobilplatform baseret på HTML 5. Målet er, at alle komponenter af softwaren heriblandt opkald og messaging skal være HTML 5-apps.

Mozilla forklarer: "Fordi vi optimerer platformen til billige smartphones og fjerner unødvendige lag af middleware, vil mobilselskaberne få mulighed for at tilbyde en rigere oplevelse til en vifte af priser inklusiv i den lave ende, hvilket vil hjælpe til at udbrede smartphones i de nye markeder."

Oversat af Thomas Bøndergaard

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Online

Kod smartere med GitHub Copilot

Få styr på GitHub Copilot og skriv bedre kode hurtigere. Se hvordan Copilot løser opgaver, sparrer på fejl og løfter komplekse workflows. Oplev live demo og lær hvordan du kommer i gang med licenser og opsætning.

Sikkerhed | København

Cyber Threats

Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

It-løsninger | København V

Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

Se alle vores events inden for it

Netcompany A/S

Network Engineer

Nordjylland

Statens IT

IT-projektleder hos Statens It

Københavnsområdet

BEC Financial Technologies

Java software engineer (regular)

Region Sjælland

Netcompany A/S

Managing Architect

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

Philip Jacobi Zahle

55,7° North (a Beautiful Things company)

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos