Nu kommer der Firefox til din smartphone

Til næste år vil du kunne få et nyt styresystem fra Firefox-producenten Mozilla på din smartphone.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Mozilla har bekræftet flere detaljer om det mobilstyresystem, organisationen har planer om at lancere til næste år under navnet Firefox OS.

Med udviklingsprojektet Boot to Gecko har Firefox OS til smartphones ifølge Mozilla efterhånden opnået global opbakning.

Nonprofit-organisationen oplyser, at de første enheder med Firefox OS forventes at blive lanceret i Brasilien i begyndelsen af 2013.

Gary Kovacs, der er topchef for Mozilla, udtaler:

"Introduktionen af det åbne mobilstyresystem er en fortsættelse af Mozillas mission om at fremme åbenhed, innovation og muligheder på nettet for brugere og udviklere. Milliarder af nye brugere forventes at komme på nettet for første gang i de kommende år og derfor er det vigtigt at levere en god oplevelse for alle på smartphones."

Mange mobilselskaber støtter

Projektet støttes af mobilselskaber såsom Telefónica, der ejer O2, Deutsche Telekom, Etisalat, Smart, Sprint, Telecom Italia og Telenor. TLC Communication Technology og ZTE har begge offentliggjort, at de vil producere telefoner med Qualcomm Snapdragon-processorer til Firefox OS.

Firefox OS træder ind i den hårde konkurrence mellem de forskellige styresystemer til smartphones, der på nuværende tidspunkt foregår mellem blandt andre Apples iOS, Googles Android og Microsofts Windows Phone.

Firefox OS vil ifølge Mozilla være en fuldstændig åben mobilplatform baseret på HTML 5. Målet er, at alle komponenter af softwaren heriblandt opkald og messaging skal være HTML 5-apps.

Mozilla forklarer: "Fordi vi optimerer platformen til billige smartphones og fjerner unødvendige lag af middleware, vil mobilselskaberne få mulighed for at tilbyde en rigere oplevelse til en vifte af priser inklusiv i den lave ende, hvilket vil hjælpe til at udbrede smartphones i de nye markeder."

Oversat af Thomas Bøndergaard

Event: Computerworld Summit 2026 - København

Digital transformation | København

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

28. april 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Industriens Pension har pr. 3. november 2025 ansat Morten Plannthin Lund, 55 år,  som it-driftschef. Han skal især beskæftige sig med it-drift, it-support og samarbejde med outsourcingleverandører. Han kommer fra en stilling som Head of Nordic Operations Center hos Nexi Group. Han er uddannet HD, Business Management på Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med kritisk it-infrastruktur og strategiske it-projekter. Nyt job

Morten Plannthin Lund

Industriens Pension

Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

Huy Duc Nguyen

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Nikolaj Vesterbrandt som Datateknikerelev ved netIP's afdeling i Rødekro. Han er uddannet IT-supporter ved Aabenraa Kommune og videreuddanner sig nu til Datatekniker. Nyt job