Nu kommer der Firefox til din smartphone

Til næste år vil du kunne få et nyt styresystem fra Firefox-producenten Mozilla på din smartphone.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Mozilla har bekræftet flere detaljer om det mobilstyresystem, organisationen har planer om at lancere til næste år under navnet Firefox OS.

Med udviklingsprojektet Boot to Gecko har Firefox OS til smartphones ifølge Mozilla efterhånden opnået global opbakning.

Nonprofit-organisationen oplyser, at de første enheder med Firefox OS forventes at blive lanceret i Brasilien i begyndelsen af 2013.

Gary Kovacs, der er topchef for Mozilla, udtaler:

"Introduktionen af det åbne mobilstyresystem er en fortsættelse af Mozillas mission om at fremme åbenhed, innovation og muligheder på nettet for brugere og udviklere. Milliarder af nye brugere forventes at komme på nettet for første gang i de kommende år og derfor er det vigtigt at levere en god oplevelse for alle på smartphones."

Mange mobilselskaber støtter

Projektet støttes af mobilselskaber såsom Telefónica, der ejer O2, Deutsche Telekom, Etisalat, Smart, Sprint, Telecom Italia og Telenor. TLC Communication Technology og ZTE har begge offentliggjort, at de vil producere telefoner med Qualcomm Snapdragon-processorer til Firefox OS.

Firefox OS træder ind i den hårde konkurrence mellem de forskellige styresystemer til smartphones, der på nuværende tidspunkt foregår mellem blandt andre Apples iOS, Googles Android og Microsofts Windows Phone.

Firefox OS vil ifølge Mozilla være en fuldstændig åben mobilplatform baseret på HTML 5. Målet er, at alle komponenter af softwaren heriblandt opkald og messaging skal være HTML 5-apps.

Mozilla forklarer: "Fordi vi optimerer platformen til billige smartphones og fjerner unødvendige lag af middleware, vil mobilselskaberne få mulighed for at tilbyde en rigere oplevelse til en vifte af priser inklusiv i den lave ende, hvilket vil hjælpe til at udbrede smartphones i de nye markeder."

Oversat af Thomas Bøndergaard

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Online

    NIS2 gjort enkelt - spar tid med Security Insights

    Få styr på NIS2 uden manuelt kaos. Lær at automatisere security assessments, styrke dokumentation og prioritere indsats. TDC Erhverv viser konkrete greb, der sparer tid og løfter compliance. Tilmeld og få 2 måneders gratis Security Insights.

    Digital transformation | Hellerup

    Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

    AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

    It-løsninger | Online

    Kod smartere med GitHub Copilot

    Få styr på GitHub Copilot og skriv bedre kode hurtigere. Se hvordan Copilot løser opgaver, sparrer på fejl og løfter komplekse workflows. Oplev live demo og lær hvordan du kommer i gang med licenser og opsætning.

    Se alle vores events inden for it

    Unik System Design A/S

    DevOps Engineer

    Nordjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger IT-Supporter til Svanemøllen

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Henrik Vittrup Zoega

    Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S