Nu kommer der Firefox til din smartphone

Til næste år vil du kunne få et nyt styresystem fra Firefox-producenten Mozilla på din smartphone.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Mozilla har bekræftet flere detaljer om det mobilstyresystem, organisationen har planer om at lancere til næste år under navnet Firefox OS.

Med udviklingsprojektet Boot to Gecko har Firefox OS til smartphones ifølge Mozilla efterhånden opnået global opbakning.

Nonprofit-organisationen oplyser, at de første enheder med Firefox OS forventes at blive lanceret i Brasilien i begyndelsen af 2013.

Gary Kovacs, der er topchef for Mozilla, udtaler:

"Introduktionen af det åbne mobilstyresystem er en fortsættelse af Mozillas mission om at fremme åbenhed, innovation og muligheder på nettet for brugere og udviklere. Milliarder af nye brugere forventes at komme på nettet for første gang i de kommende år og derfor er det vigtigt at levere en god oplevelse for alle på smartphones."

Mange mobilselskaber støtter

Projektet støttes af mobilselskaber såsom Telefónica, der ejer O2, Deutsche Telekom, Etisalat, Smart, Sprint, Telecom Italia og Telenor. TLC Communication Technology og ZTE har begge offentliggjort, at de vil producere telefoner med Qualcomm Snapdragon-processorer til Firefox OS.

Firefox OS træder ind i den hårde konkurrence mellem de forskellige styresystemer til smartphones, der på nuværende tidspunkt foregår mellem blandt andre Apples iOS, Googles Android og Microsofts Windows Phone.

Firefox OS vil ifølge Mozilla være en fuldstændig åben mobilplatform baseret på HTML 5. Målet er, at alle komponenter af softwaren heriblandt opkald og messaging skal være HTML 5-apps.

Mozilla forklarer: "Fordi vi optimerer platformen til billige smartphones og fjerner unødvendige lag af middleware, vil mobilselskaberne få mulighed for at tilbyde en rigere oplevelse til en vifte af priser inklusiv i den lave ende, hvilket vil hjælpe til at udbrede smartphones i de nye markeder."

Oversat af Thomas Bøndergaard

Annonce

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | Frederiksberg

Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

Sikkerhed | Online

Det du glemmer i Azure - men aldrig on-prem: Sådan genfinder du kontrollen

Undgå dyre fejl i Azure. Få styr på udfasede services, skjulte omkostninger og governance. Lær, hvordan Reserved Instances, Azure Hybrid Benefit og de rette styringsmekanismer giver mere værdi, lavere omkostninger og en mere robust Azure-platform....

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

Thomas Harboe Hald

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

Ronni Randrup

Netip A/S